10 NIEUWS Tuchów is een van de Poolse steden die zichzelf tot 'Ihbt-vrije zone' hebben uitgeroepen, ofwel vrij van homo en biseksuelen en transgenders. De burgemeester was het er totaal niet mee eens, maar had geen keus, zegt ze. Lhbt-vrije gebieden ,,U bent van harte welkom'', zegt Madalena Marszalek, ,,maar ik wil het met hebben over de lhbt-verklaring In het gemeentehuis van Tuchów ont vangt de burgemeester al een tijdje geen journalisten meer, want ze heeft er inmiddels zo ongeveer alles al over gezegd, vindt ze zelf. „Waarom vraagt u niks over ons mooie stadje?'' Ze wil graag vertellen over hoe aardig en gastvrij iedereen is (heel erg), hoe veel mensen er wonen (een kleine ze venduizend), hoe er geld verdiend wordt (met de productie van hout, meubels en schoorstenen) en over de prachtige natuur, hier in de heuvels van Malopolska, een provincie in het zuidoosten van Polen. Maar binnen 5 minuten gaat het toch over waar ze het niet over wil hebben. Over hoe haar stadje in juni vorig jaar de allereerste 'lhbt-vrije zone' van Po len werd, over hoe ongelukkig ze daar mee is, over de tweedracht die het heeft gezaaid onder bevolking, over de bakken vol internationale kritiek en over hoe ongelukkig ze met dit alles is, of had ze dat al gezegd? Hoe je het ook wendt of keert, de re solutie ligt er. Goedgekeurd door de meerderheid van de gemeenteraad. Tu- chów moet vrij worden van lhbt-ideo- logie, staat er. Er moet tegengas wor den geboden aan de 'culturele revolutie die de vrijheid van meningsuiting, de onschuld van kinderen en het gezag van het gezin aanvalt'. Plus: 'Omwille van het leven, het gezin en de vrijheid willen we dat ons bestuur in overeen stemming is met onze eeuwenoude cultuur.' Politiek instrument Tsja, zegt burgemeester Marszalek: ,,Ik ben het er dus echt niet mee eens. Het is verkeerd. Het is discriminatie. Maar het was een besluit van de meerder heid en daar moet iedereen zich bij neerleggen." Die meerderheid in de gemeenteraad van Tuchów bestond tij dens het aannemen van de resolutie uit negen leden van de PiS, de regerende nationaal-conservatieve partij Recht en Rechtvaardigheid. De andere zes leden van de raad zijn van de lokale groep die wordt aangevoerd door Marszalek. ,,Die verklaring is hier, en in andere kleine stadjes, gedropt door onze rege ring in Warschau'', zegt ze. ,,We zijn niet meer dan een politiek instrument. Ik durf echt te zeggen dat een meerder heid van Tuchów heel tolerant en ruimdenkend is, en dat de meeste mensen het niet eens zijn met die zo genaamde lhbt-vrije zone.'' Totaal verslagen Volgens haar is het slechts een kleine groep, met name oudere mensen, aan gevoerd door de kerk (,,Met de pastoor valt niet te praten, die is wat dit betreft net een blok beton"), die vindt dat het afgelopen moet zijn met al die rare frat sen die het gezin en het geloof bedrei gen. ,,Die groep is helaas wel heel erg vocaal, vooral op internet en in de kerk. De sfeer is nog goed, maar er zijn zeker twee kampen.'' Wat is er sinds juni vorig eigenlijk gebeurd om de stad lhbt-vrij te maken? ,,Nou, niks. Er ligt alleen maar die ver klaring, en dat is het. Iedereen is hier nog steeds van harte welkom.'' Toch is er wel behoorlijk wat veranderd. Waar voorheen nog nooit iemand van Tuchów gehoord had, is dat nu wel an ders. ,,Ik heb hier zelfs de BBC op be zoek gehad.''' Wat haar misschien nog wel het meeste steekt, is dat een van de zeven zustergemeenten alle banden met de Poolse vrienden heeft bevroren. ,,Saint-Jean-De-Braye'', verzucht ze. Toen ze daar in Noord-Frankrijk hoor den van de resolutie, maanden nadat die was aangenomen, deden ze meteen de luiken dicht. ,,We waren totaal ver slagen.'' Een ander direct gevolg is dat ook dinsdag 20 oktober 2020 GO Warschau Tuchów 171020 BRON: ATLAS VAN DE HAAT De Atlas van de haat registreert in welke provincies, districten en gemeenten anti-lhbt-verklaringen zijn aangenomen. Mark van Assen Tuchów Burgemeester Madalena Marszalek: ,,Het is verkeerd. Het is discriminatie. Maar het was een besluit van de meerder heid.'' FOTO MARK VAN ASSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10