Hi ot'ans SÉ PRCT Meer dan tweehonderd kerkgangers in Barneveld Rijscholen onder de loep om misstanden BNvr." Demonstraties in diverse steden: 'Dit is waar het dus heen gaat met ons land' 8 NIEUWS Een mevrouw pinkt met een zak doek een traantje weg. Een tiener jongen in joggingbroek loopt met een witte roos in zijn hand. ,,Het is een verschrikking. Ik heb er geen woorden voor'', zegt een moeder die twee kinderen op de school heeft waar Samuel Paty lesgaf, een dag nadat hij op straat om het leven werd gebracht. De reden is waar schijnlijk dat hij een paar dagen eerder in de klas Mohammedcar- toons had laten zien. ,,Het is een superaardige leraar. Nou ja, dat wSs hij'', zegt een leer linge van de school. „Ik heb echt nog nooit problemen met hem ge had. Wie doet zoiets? Verschrikke lijk om te zien hoe zo iemand zo bruut wordt vermoord.'' Voor de middelbare school van Conflans-Sainte-Honorine, een voorstad van Parijs, kwamen dit hele weekend mensen samen. Hier werkte de leraar die werd ver moord. Zijn keel werd doorgesne den: een werkwijze die aan terreur beweging Islamitische Staat (IS) doet denken. De Franse president Macron noemde de moord dan ook een 'islamitische terreuraanslag'. Docent Samuel Paty besteedde kortgeleden in de klas aandacht aan de vrijheid van meningsuiting. Hij liet daarbij cartoons van Moham med zien. Moslimleerlingen liet hij de keus of ze de cartoons wel of niet wilden zien. Sommige ouders wa ren boos dat de leraar de spotpren ten liet zien. Op Facebook riep een vader de leraar op te vertrekken. ,,Die schoft hoort niet in het onder wijs thuis'', zei hij in het filmpje. Hij riep, samen met een groep radi cale moslims, de school op de do cent te ontslaan. In dat klimaat besloot de 18-jarige Aboulakh A., een in Moskou gebo ren Rus van Tsjetsjeense afkomst, toe te slaan. A. had sinds maart een verblijfsvergunning als vluchteling in Frankrijk en stond niet bekend als geradicaliseerd. Wel zou een halfzus van hem in 2014 naar Syrië zijn gegaan en zich hebben aange sloten bij IS. Arrestaties Hij kwam vrij dag naar de school toe en vroeg leerlingen wie Paty was. Nadat hij de leraar gevonden had, viel hij hem zo'n 300 meter van de school aan met een mes en sneed zijn keel door. Na die daad plaatste hij een foto van het lichaam van de leraar op Twitter. A. zelf werd later die avond doodgeschoten bij zijn arrestatie. Inmiddels zijn negen mensen gearresteerd, onder wie enkele familieleden van de dader. Ook de vader die het filmpje op Fa cebook heeft gezet waarin hij de le raar opriep te vertrekken en een voorman van een radicaalislamiti- sche groepering zijn opgepakt. Voor de schoolingang ligt nu een zee van bloemen. Leerlingen en ex- leerlingen leggen soms een enkele roos en dan weer immense boeket ten neer. Ouders praten met elkaar over wat er is gebeurd. Sommigen dragen borden mee. 'Ik ben leraar', staat erop, verwijzend naar de bor den en spandoeken die vijf jaar ge leden opdoken na de aanslag op de redactie van het satirische blad Charlie Hebdo, toen met 'Ik ben Charlie' erop. Ook die aanslag werd Het wordt hoog tijd dat we al die lieden wat beter in de gaten gaan houden gepleegd door geradicaliseerde moslims en na het laten zien van Mohammedcartoons. In onder meer Parijs, Lyon, Tou louse, Straatsburg, Nantes, Mar seille, Lille en Bordeaux waren gis teren demonstraties waarmee mensen hun afschuw van de moord wilden laten zien. ,,Het is een ramp. Dit is waar het dus heen gaat met Frankrijk'', zegt een vader bij de school in Conflans- Sainte-Honorine. ,,Onze normen en waarden gaan eraan in dit land. Het wordt hoog tijd dat we al die lieden wat beter in de gaten gaan houden. Ze hebben normen en waarden die haaks staan op die van ons. Nu blijven ze vaak onder de ra dar en kunnen ze ineens toeslaan.'' Op het schoolplein willen de meeste ouders er niet over praten. ,,Nu is het tijd om te rouwen'', zegt een vader die met zijn zoontjes bloemen komt leggen. Een andere vader is radicaler. ,,Die ouder die dat filmpje heeft geplaatst is mede schuldig aan wat hier is gebeurd!'' BARNEVELD Ruim tweehonderd gelovigen zijn gisterochtend bij el kaar gekomen in de Rehobothkerk van de gereformeerde gemeente in Barneveld. De kerk had 250 kerk gangers uitgenodigd voor de dienst en houdt zich daarmee niet aan het dringend geadviseerde maximum van dertig mensen in een binnen ruimte. Dat kan volgens een woordvoerder van de kerk makke lijk, aangezien er in het kerkge bouw ruimte is voor tweeduizend kerkgangers en iedereen ruim vol doende afstand kan houden. ,,Alle RIVM-richtlijnen voor de gezondheid worden streng nage leefd'', aldus de woordvoerder. Bij binnenkomst in de kerk droegen de meeste gelovigen een mondkapje. Handen desinfecteren was ver plicht. Ook de Mieraskerk in Krimpen aan den IJssel legt het advies van de overheid van maximaal dertig mensen naast zich neer. ,,Wij heb ben afgeschaald tot 200 mensen'', zegt kerkbestuurder Arjan van Vliet tegen RTV Rijnmond. ,,Wij hebben zo'n grote kerk; met twee honderd man erin, heb je bijna een verrekijker nodig om elkaar te zien.'' De kerk in Staphorst liet zaterdag weten ook meer dan dertig mensen toe te laten, maar kon geen aantal len noemen. Gisteren was er nie mand bereikbaar voor commentaar. Roemer (foto) is aangesteld op verzoek van minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat). Zij constateert dat er de laatste jaren steeds va ker foute praktijken plaatsvin den in de rijschoolsector. Het gaat dan onder meer om fi nancieel wanbeleid, fraude door rijscholen bij theorie- en prak tijkexamens of onjuiste voor- lichting aan consumenten over bijvoorbeeld slagingspercenta ges of de inhoud van examens en opleiding. „Dit soort misstanden duperen niet alleen consumenten, maar kunnen ook nega tieve gevolgen heb ben voor de ver keersveiligheid. Slecht functionerende rijscholen kunnen ertoe leiden dat leerlingen niet worden opgeleid tot verant woorde weggebruikers", aldus de minister. De bijna negenduizend rijscho len in Nederland moeten aan veel strengere eisen gaan vol doen, zei CBR-baas Alexander Pechtold afgelopen juli nog in deze krant. Gemiddeld kost een complete rij opleiding 2400 euro, maar er slagen veel te weinig kandida ten (ongeveer de helft). Ook uit de branche klinkt forse kritiek op de praktijken van som mige collega's. Zo zouden er 'cowboys' zijn die adverteren met goedkope pakketten, inclu sief slagingsgarantie. Anderen laten vooruit betalen en ver trekken met de noorderzon. A A Duizenden mensen komen bijeen op het Place de la Répu- blique in Parijs om blijk te geven van hun afschuw over de moord op Samuel Paty. Men sen dragen borden met het op schrift: 'Ik ben leraar.' Voor de school waar de le raar lesgaf, zijn veel bloemen neergelegd, fotosafp maandag 19 oktober 2020 De gruwelijke moord op ge schiedenisleraar Samuel Paty, afgelopen vrijdag, heeft in heel Frankrijk tot verbijstering en woede geleid. Leerlingen kwa men dit weekend bij de school samen om te rouwen, elders in het land waren grote bijeenkom sten. Frank Renout Conflans-Sainte-Honorine - Een vader bij de school DEN HAAG Er komt een onaf hankelijk onderzoek naar de rijschoolwereld, na verschil lende 'signalen' over misstan den. Voormalig SP-leider Roe mer gaat bekijken hoe de kwa liteit van de branche verbeterd kan worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8