II 7 We dachten dat het wel moest kunnen, ze zaten toch al bij elkaar in de klas school. ,,Mijn dochter had een ver jaardagsfeestje met vier kinderen, dat kun je moeilijk verbieden'', zegt een vader met een dochter in de tweede. ,,Wat dat betreft was de lockdown duidelijker." Ook de moeder van een 5vwo'er denkt niet dat het Spinoza de besmettingen buiten de deur kan houden. ,,Je kunt niet op een clubje of sport komen of er is wel iemand besmet. De virusdruk in de stad is zo hoog. Dat komt zo de school binnen.'' Naast tientallen besmette leerlin gen zijn er ook elf docenten ziek thuis. Twee hebben het flink te pak ken. Ook hier zijn het ogenschijnlijk losse gevallen. Het Spinoza heeft intussen zoveel besmettingen dat de GGD uit zich zelf met de rector belt - om te vragen of het allemaal wel goed gaat. ,,Ik zei dat ik het heel vriendelijk vond dat ze belden. Maar we hebben geen enkel moment het gevoel gehad dat we de situatie niet onder controle hadden.'' Wel heerst er een gevoel van machte loosheid. Keer op keer doorlopen de schoolleiders en docenten alle getrof fen maatregelen. Er wordt gelet op het afstand houden, handen wassen, maar het helpt niet. Daltonuren De onrust in de school neemt toe. Niet alle docenten voelen zich meer veilig, ook een groepje leerlingen en ouders begint vragen te stellen. Het bron- en contactonderzoek verloopt intussen steeds moeizamer. Met name de daltonuren - vrije uren waarin leerlingen zelf mogen bepa len van welke docent ze extra les wil len hebben - zijn een crime. Leerlin gen weten niet goed meer bij wie ze in de klas zaten, kennen niet eens alle FACTOREN klasgenoten omdat scholieren van de hele school door elkaar zitten. Voor het Spinoza reden om in de week van 28 september de daltonuren stil te leggen. Het is de eerste maatregel in een reeks die volgt. Diezelfde week krij gen de docenten een enquête in de mailbox. Welk scenario vinden zij dat de school moet volgen? Doorgaan in de hoop dat het een fase is, met halve bezetting verder, een weekje digitaal of zelfs even een week hele maal niets meer. De conclusie: een week voor de herfstvakantie over stappen op online onderwijs. ,,We wilden dat virus even helemaal uit de school krijgen'', aldus Beekman. Met een totaal van 72 besmettingen blijft deze school de dubieuze koplo per. Na de herfstvakantie gooit het Spinoza het over een andere boeg. Vanaf vandaag gaat de school live op halve kracht verder; in de ochtenden komen de onderbouwleerlingen les sen volgen, in de middagen de bo venbouw. De overige uren zitten de scholieren thuis voor het scherm. Want op die ene vraag wat de school kan doen om besmettingen buiten de schoolmuren te houden, ant woordde de GGD dat het verstandig is om niet opnieuw alle 1280 leerlin gen tegelijk binnen te hebben. Achteraf denkt Beekman: waren we na de zomervakantie tóch maar meteen met halve bezetting begon nen. ,,Ik weet niet of het iets had ge holpen. Je kunt de kinderen ook niet vertellen wat ze wel en niet mogen doen in hun vrije tijd.'' Hij vermoedt dat de gedeeltelijke lockdown kan helpen het virus in toom te houden, als iedereen zich aan de richtlijnen houdt. ,,Ik heb goede hoop.'' het slim was om dat nu in deze tijd te doen.'' Al snel volgen meer besmettingen in 5vwo en 6vwo. Het lijken losse ge vallen, maar zeker weet het Spinoza dat niet. Het blijkt vrijwel onmoge lijk om te achterhalen waar de scho lieren corona hebben opgelopen. ,,Mijn kind hoorde in het weekend van 12 september dat een vriend een positieve test had. We kregen meteen die maandag een brief van school, dat werd ruim een week thuisblijven'', vertelt een moeder. In diezelfde week wordt een meisje in de zesde ziek. Haar smaak was weg. ,,Nou, dan weet je genoeg.'' Er gaat geen week voorbij zonder dat er nieuwe besmettingen bij ko men. De school heeft de handen vol aan het uittrappen van brandjes. Een reeks besmettingen in 5havo volgt. Allemaal losse gevallen, luidt de con clusie van de school. Beekman: ,,Ik dacht wel: kunnen we niet een keer een weekje rust krijgen? We hadden vooral veel positief geteste boven bouwleerlingen. Ik denk dat die el kaar 's avonds en in de weekenden toch vaker opzoeken.'' In heel Amsterdam loopt het aantal besmettingen snel op. Ook ouders met kinderen in andere klassen wor stelen met het verschil tussen de maatregelen binnen en buiten maandag 19 oktober 2020 GO Het Spinoza Lyce um in Amsterdam is voorlopig koploper op de lijst van scholen met coronabesmettin gen. foto's dingena mol Volgens Scholen meldpunt, dat co- ronagevallen in de klas registreert, kwamen sinds de zomer ruim 380 meldingen van be smettingen op honderden middel bare scholen bin nen. Op veel scho len zijn de besmet tingen niet aan el kaar gerelateerd, dus dan spelen factoren buiten school een grote rol, ziet de GGD Amsterdam. Zo kan de testbereid heid verschillen, of bijvoorbeeld het aantal buiten schoolse activitei ten en contacten. - Ouder van ziek meisje Leerlingen hadden in augustus veel zin om weer naar school te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7