LINDA AKKERMANS Belgen bakkeleien: Volgt corona de taalgrens? 6 CORONA BESMETTINGEN Voor het onderwijs komt de gedeeltelijke lockdown als geroepen. Middelbare scholen zijn al snel een brandhaard als het leven buiten het schoolplein goeddeels doordraait, zo ondervond het Spinoza Lyceum in Amsterdam. Feestjes zijn altijd erg leuk, maar ik vroeg me meteen af of het slim was in deze tijd Column Een koning die niet zélf kan bedenken hoe ongelooflijk niet-solidair het is om naar Griekenland te vliegen terwijl zijn volk diezelfde week nog werd ver zocht om nu vooral niet de randjes van het coronabeleid op te zoeken. Of dan al die kerkgangers in Bar- neveld die blijkbaar ook niet zélf kunnen nadenken want dSn zou den ze in deze tijd natuurlijk niet 'gewoon' met z'n allen naar de dienst gaan. Heeft u bijvoorbeeld wel eens van de Titza gehoord? Nou, dat had ik ook niet, maar het is een bloemkoolpizza met één tepelto maat, verpakt in een roze doos met een paar gezellig getekende bor- sten erop. Voor 5,75 euro te koop bij Jumbo en bedoeld om te genie ten én tegelijk het gesprek op een 'luchtige' manier aan te gaan over borstkanker, Ken je bloemkolen!, klinkt het frivool. 1 euro per bloemkooltiet gaat naar Pink Rib bon, de organisatie die eerder ook al kritiek kreeg vanwege hun te positieve en glossy-achtige manier van omgaan met deze ziekte. De laatste jaren is dat gelukkig min der. Met sponsoracties of arm bandjes verkopen is natuurlijk ook niks mis. Maar dan nu dit. Hoe verzint ie mand zoiets? Geen pizza, maar een titza, dat moet een leuke woordspeling zijn of zo? Alsof dit leidt tot serieuze gesprekken en bewustwording. Nee, dit is niet genieten, maar gadverdamme. Nah, zegt Pink Ribbon na kritiek op sociale media: zelf bedenken we de acties niet, we zijn er ook niet aan verbonden. O nee? Waarom staat die Titza dan wel op jullie website? Waarom prijkt jul lie rozelintjeslogo dan op die de biele roze doos? Waarom kon nie mand bij jullie zélf nadenken? O wacht, daar hebben trouwens heel veel mensen tegenwoordig moeite mee. Heeft u bijvoorbeeld wel eens van de Titza gehoord? lijst hebben gestaan, schreef de Vlaamse krant De Standaard. Prompt begon het speculeren. Vlaanderen zou voorzichtiger zijn, klonk het. In Wallonië wordt coro namoeheid gepropageerd, luidde een andere theorie. Een mikpunt van kritiek was Jean-Luc Gala, een Brusselse specialist in infectieziek ten. ,,Bij de eerste signalen van een tweede golf opperen dat er niks aan de hand is, dat is gevaarlijk'', zei de Vlaamse viroloog Marc Van Ranst. Typisch genoeg was het tijdens de eerste golf precies andersom. Toen was het in Vlaanderen erger. Dat komt, zo zeiden ze in Wallonië, doordat de Vlamingen rijker zijn en op wintersport kunnen gaan, waar ze het virus hebben opgepikt en mee terug hebben genomen. Gehakketak en argumenten vlie gen over en weer, van cultuurver schillen tot motivatie en armoe. De Luikse neuroloog Steven Laureys (een Vlaming) wordt er moe van. „Iedereen kan ziek worden, hè'', zei hij op Radio 1. ,,Het virus ziet geen taalgrens.'' Mark van Assen Brussel Dat was schrikken, toen vorige week de nieuwe 'besmettingskaart' van België werd gepubliceerd. De kleuren daarop variëren van licht geel (44 besmettingen per 100.000 inwoners) tot diepdonker paars (2000 besmettingen). Wat meteen opvalt: Vlaanderen is over het alge meen geel en oranje, waar Wallonië vooral paars is. De scheiding loopt precies langs de taalgrens, met in het midden een paarse bel die Brus sel heet. Het aantal nieuwe besmet tingen ligt in Brussel en Wallonië deze maand twee tot drie keer ho ger dan in de rest van het land. Een onafhankelijk Wallonië zou zelfs bovenaan de Europese coronarang- ector Jan Paul Beekman vroeg het zich tijdens de zo mervakantie al af. Was het, zo na de intelligente lock- down en het we kenlange onderwijs op 1,5 meter dat erop volgde, wel verstandig om alle leerlingen weer tegelijk op school te hebben? Maar scholieren en docen ten hadden zin om te komen, en dus verwelkomde hij, net als andere scholen, iedereen half augustus. ,,Dat voelde toen prima.'' Maar een paar weken later komt het Spinoza groot in het nieuws als coronabrandhaard, als een van de eerste scholen in Nederland. Met de teller op 61 besmette leerlingen en 11 positief geteste docenten valt het besluit om bijna alle leerlingen de laatste week voor de herfstvakantie weer thuis online les te laten volgen. Hoe heeft het zo snel mis kunnen gaan op deze school? De school is in augustus net drie dagen open als de GGD aan de lijn hangt om te melden dat een leerling positief is getest. Het gaat om een jongen uit 4vwo. De eerste brief plingt in de mailbox van de klasgeno ten. ,,Die jongen moet het virus in de zomervakantie hebben opgelopen'', zegt de moeder van een andere 4vwo'er. Voor de school is het alle hens aan dek. Beekman: ,,Je kon erop wachten, maar ik vond het wel erg snel. Dat was schrikken.'' De opluchting is groot als het bij een enkel geval blijft. Maar dat duurt niet lang. Twee we ken later heeft de GGD een hotline met het Spinoza. De ene na de andere leerling van een derde klas op het gymnasium test positief. Elf meisjes blijken in de nacht van 5 op 6 sep tember een slaapfeestje te hebben gehad voor een verjaardag. Ze aten pizza en speelden een spel letje Monopoly. Daarna kroop het groepje op de bank voor Wie is de Mol? en een horrorfilm. In de kelder, waar de bedden klaar lagen, kletsten ze nog wat voordat ze in slaap vielen en na het ontbijt de volgende och tend vertrokken ze weer richting hun eigen huizen, vertelt een van de meisjes. Een dag na het feestje krijgt het eerste meisje klachten. Ze is verkou den en laat zich testen. Op donderdag hoort ze dat het raak is. Via een be richt in de groepsapp vertelt ze de anderen dat ze moeten thuisblijven en zich laten testen bij klachten. In de dagen die volgen komt er elke dag wel zo'n berichtje langs. De een na de ander is besmet, negen in to taal. Plus nog drie klasgenoten, die mogelijk zijn besmet in die paar da gen dat de feestgangers nog wél naar school kwamen. Het gaat nu om zo veel leerlingen dat de school besluit de hele klas naar huis te sturen. Het was niet zo handig, een slaap- feestje in deze tijd, zegt een van de vaders achteraf. ,,Maar we dachten dat het wel moest kunnen, omdat ze toch al bij elkaar in de klas zaten. Wat voor kwaad kan zo'n feestje dan?'' Het slaapfeestje veroorzaakt een flinke piek in het aantal coronabe smettingen op het Spinoza Lyceum. De rector kan niet anders dan alle ou ders over de stand van zaken infor meren. Dertig leerlingen en vijf do centen zijn inmiddels besmet. De school roept ouders op om kinderen met klachten écht thuis te houden, niet uit elkaars waterflesje te laten drinken en feestjes even te mijden. Beekman: „Feestjes zijn altijd erg leuk, maar ik vroeg me meteen af of maandag 19 oktober 2020 GO 'Onhandia Maar er gebeuren nog veel meer 'onhandige' dingen die onderge sneeuwd worden door al het coro- nanieuws. Corona lijkt in België Wallonië fors harder te treffen dan Vlaan deren. Sommigen weten zeker hoe dat komt: ,,Het is een ver schil in mentaliteit.'' Anderen willen daar niks van weten: ,,Het virus ziet geen taalgrens.'' 'Dat slaapfeestje was niet zo handig' Laura Obdeijn Ellen van Gaalen Amsterdam - Jan Paul Beekman, rector Spinoza Lyceum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6