Berg Ellende II 5 'm 'Ik wist gelijk dat dit het hele land over zou gaan' Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 25 Sommigen van ons proberen naar Griekenland te vluchten. Ik begrijp dat wel. Zelf heb ik de laatste weken het hele oude Europa afgereisd. Rome, Ber lijn, Parijs. Vandaag was ik zomaar even op Spitsbergen. Vanuit Rotterdam gaat een stoomschip, dat doet er 26 dagen over. De rederij raadt aan warme winterkleding en goede schoenen mee te nemen. Het kan zijn dat zware mist een landing op Spits bergen bemoeilijkt. Zou jammer zijn, want ik wil graag Mount Misery zien, 536 meter hoog, Jammerberg in het Duits, Misse- ryfjellet in het Noors. Ik kon geen Neder landse vertaling vinden, maar Berg Ellende lijkt me zeer toepasselijk deze dagen. U begrijpt, ik zit niet in een regerings vliegtuig, maar gewoon binnen, de ver warming loeit. Andere gewone mensen kijken tijdens de quarantaine Netflix, een van mijn ondeugden is dat ik af en toe een oud-Duitse reisgids koop. M'n laatste aan winst kwam net binnen: Baedeker's Schwe- den und Norwegen, und ausflügen nach Spitzbergen und Island. Zeg nou zelf, dat is toch een opwindende titel. Gedrukt in 1906, maar nog krakend vers. Ik kan zo'n werkje echt vier, vijf keer op een werkdag Andere mensen netflixen tijdens quarantaine, mijn ondeugd is dat ik soms een oud-Duitse reisgids koop even oppakken, in de hand wegen, een beetje doorbladeren. De Baedekers zijn prachtig gebonden boekwerkjes, vijfhon derd pagina's dik, rode hard linnen kaft, gouden opdruk. Elke gids heeft zeker der tig plattegronden en een stuk of vijf zes uitvouwbare kaarten. Het dundrukpapier is vergeeld maar nog steeds stevig. Van de zijkant bezien is het gemarmerd. Een won der van boekdrukkunst, dat kon je Duitsers wel toevertrouwen. Er zijn freaks die de kostbare deeltjes sparen: eerste drukken (reisgids voor het Groot-Duitse Rijk), kleine oplages (Rusland). Natuurlijk ma ken die mij ook hebzuchtig, maar ik heb genoeg aan de gewone uitgaven. Alles tussen 1850 en 1970. Laatst kocht ik een gids voor Berlijn, van voor de muur was gevallen. Je bent met een beetje fantasie zo in een oude spion- nenfilm. Baedekers bieden een fantastisch beeld van de wereld zoals-ie was voor we 'm vernietigden. Tuurlijk, je kunt tegen woordig alles in 3-D bij elkaar googelen. Maar het gevoel dat zo'n boek je geeft dat je de boot van Rotterdam naar Spitsbergen kunt pakken, of de trein naar Madrid, wat die kost en waar je goed uit het raam moet kijken in Zwitserland, welke herberg aan te bevelen is in Athene. Wim-Lex, met honderd van die boekjes hoef je echt maanden het huis niet meer uit. mensen vragen op. Ik vraag de pre mier daarover helderheid te verschaf fen.' Ook Tweede Kamerlid Bart Smals van de grootste regeringspartij VVD ontkomt er niet aan zich te distantië ren: ,,Het zou niet mijn keuze zijn geweest'', zegt hij wat omfloerst. Na de persconferentie voelt Hugo de Jonge zich zeer ongemakkelijk. De Rijksvoorlichtingsdienst ziet in dat er flinke trammelant op komst is. Aan het einde van de middag is er telefonisch contact met de koning. Terugkeren Het besef daalt in dat hier zich een enorm publicitair ongeluk voltrekt. Er zit maar één ding op. Terugkeren. Waar de laatste vakantie in Grieken land werd ontsierd door een stommi teit, een foto met een Griekse restau ranteigenaar ruim binnen 1,5 meter, was het excuus snel gemaakt. Maar excuses kunnen er niet van af, in dit geval. Koninklijk chagrijn? Om kwart voor negen stuurt de RVD een persbericht de wereld in. Geen excuses, Willem-Alexander en Maxima kondigen aan huiswaarts te keren vanwege reacties die 'heftig' zijn. ,,We zullen onze vakantie afbre ken'', belooft het paar. In de coalitie is ergernis over de fout die Rutte heeft gemaakt. ,,Hoe kun je de hele week praten over hoe je met gedragsverandering moet omgaan omtrent corona, en dan dit doen?'' Nog voordat het besluit wordt ge nomen om terug te gaan, is het rege ringstoestel alweer opgestegen naar Nederland. Een empty leg, heet dat in luchtvaartkringen. De Oranjes leggen het stuk vanaf de luchthaven in Athene naar hun villa in de Pelo- ponnesos doorgaans met een heli kopter af, over de fraaie Golf van Egina. Amper een etmaal na hun aan komst in Griekenland, leggen ze de zelfde route terug naar huis af, in een geheel andere stemming. Om meer kritiek voor te zijn, be sluit de koning een KLM-lijnvlucht te nemen van Athene naar Schiphol. Ze stappen zaterdagavond aan het begin van de avond als laatste aan boord van vlucht KL1576, passagiers in economy class krijgen niets mee van het bijzondere gezelschap. Ze zien pas als ze op Schiphol naar de uitgang lopen door alle berichten op hun telefoon dat de koning en zijn gezin ook meevlogen. Voor het gezin staat zaterdagavond een blauw busje gereed, om zo snel mogelijk naar paleis Huis ten Bosch te rijden. Een aantal journalisten bij de oprijlaan aan de bordeskant van het paleis heeft daar net na de lan ding van de KL1576 gezien dat de per soonlijke standaard van koning Wil- lem-Alexander in top werd gehesen, de vlag die boven het paleis wappert als het staatshoofd in het land is. Drie kwartier later flitst het koninklijke gezelschap in het busje voorbij: de vrouwen met een mondkapje op, Willem-Alexander niet. Het chagrijn is op zijn gezicht af te lezen. Hij is, nog geen 36 uur na zijn ver trek, thuis - na tot nu toe zijn groot ste uitglijder in zijn koningschap. opname post waarop de stem van de koning als piloot van het regerings vliegtuig te horen zou zijn, kan Wil- lem-Alexander zich niet inhouden. In februari van dit jaar, aan het einde van zijn staatsbezoek aan Indonesië, kapittelt hij Swart bij het traditionele gesprek met meegereisde journalis ten. Na de tweet van vrijdag, gepost door Swart, ontstaat op sociale media een ongekende volkswoede. De Oranjes kunnen de nationale toorn meekrijgen op 10.000 meter hoogte. Ze hebben aan boord van het rege ringstoestel beschikking over wifi. In Den Haag zijn Tweede Kamerle den ter linkerzijde er snel bij als het om de Oranjes gaat. PvdA-Kamerlid Attje Kuiken zegt zich niet voor te kunnen stellen dat Rutte niet met de koning heeft gesproken over de va kantie. SP-Kamerlid Ronald van Raak zegt dat de koning 'de geest van de tijd niet aanvoelt'. GroenLinks leider Jesse Klaver twittert: 'Als de koning nu op vakantie gaat, is dat echt een verkeerd signaal. We vragen mensen zoveel mogelijk thuis te blij ven, dan helpen dit soort berichten niet.' Joost Sneller van D66 wil ophelde ring, CDA-Kamerlid Harry van der Molen klust in zijn keuken aan zijn marmoleumvloer als hij ziet dat zijn smartphone ontploft. Hij appt jour nalisten een tekst zonder de koning te noemen. 'De coronaregels gelden voor iedereen. Het is onwenselijk als daar discussie over ontstaat. Het beeld dat nu ontstaat, roept bij vele MENNO SWART maandag 19 oktober 2020 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. royaal formaat Hij maakt er al jaren een sport van om de vliegreizen van koning Willem- Alexander tot in de tail in kaart te bren gen. De vakantie blunder die het koningshuis dit week end in ernstige verle genheid bracht, is voor regeringsvlieg- tuigspecialist Menno Swart de kers op de taart. ,,Ik was de eerste in Nederland die het re geringsvliegtuig van de Oranjes opmerkte. Daarna ging het bal letje rollen.'' Swart zag de jet vrijdag bij een van de zwaarbe veiligde hangars van Schiphol. Hij ver moedde meteen dat het om de koning en zijn gezin ging. ,,Ik hield in mijn bericht op Twitter bewust een slag om de arm. Maar met het oog op de herfstvakantie wist ik bijna zeker dat de koning zijn meisjes mee zou nemen op vakantie.'' ,,Je kunt wel zeggen dat ik het vuurtje heb opgestookt", grijnst hij. ,,Ik wist meteen dat dit bericht het hele land over zou gaan. Iedereen voelt aan dat dit gewoon heel onhandig is.'' Het verbaast Swart dat niemand de koning heeft gewaarschuwd voor het negatieve beeld dat kan ont staan. ,,Dat valt hun adviseurs zeker te verwijten, waar waren die dan in dit ver haal?''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5