Nog geen 36 uur na hun vertrek naar zonnige oorden, keerden de Oranjes zaterdagavond chagrijnig weer terug naar Nederland, waar de volkswoede over hun Griekse vakantie niet was geluwd. Premier Rutte neemt de verantwoordelijkheid op zich, zoals hij behoort te doen. Wat wist hij van de vakantieplannen? 4 CORONA VAKANTIE ORANJES Het is niet mijn dagelijks werk om dat bij te houden Politiek Den Haag volgt zoals altijd livestream de persconferentie. De Jonge krijgt een vraag over de vakan tie van de koning. ,,Het is niet mijn dagelijks werk dat bij te houden'', zegt hij zichtbaar ongemakkelijk. Freek Manche, plaatsvervangend di recteur-generaal van de Rijksvoor lichtingsdienst en belast met kwes ties over het Koninklijk Huis, zegt desgevraagd niet van een vakantie van de koning te weten. Op dat moment barst de bom in Den Haag. ,,Hoe is dit in godsnaam mogelijk'', roept een prominent uit de coalitie vertwijfeld uit. In tiental len appgroepjes rond fracties en be windslieden domineert verbijste ring. Fractievoorzitters appen met hun Kamerleden die het woord voeren over het Koninklijk Huis. Het nieuws verspreidt zich als een olie vlek. In de voorbereiding op de perscon ferentie heeft De Jonge kort met Freek Manche gesproken over moge lijk gedoe rond de vakantie van de koning. De aanleiding was een tweet van Menno Swart. Deze luchtvaart journalist heeft een dagtaak aan het volgen van de PH-GOV. Hij tweet dagelijks over de vluchten van dit toestel, zeker als een koninklijk ge zelschap aan boord zit en volgt de Oranjes tegenwoordig ook bij staats bezoeken. Tussen Swart en de koninklijke fa milie is het niet louter liefde. Als de journalist in 2019 foutief een geluids- Gekrakeel barst los Het gezin is nog onderweg als het ge krakeel in het koninkrijk wat ze net achter zich hebben gelaten, losbarst. Ze vliegen ter hoogte van de Adriati- sche Zee als vicepremier Hugo de Jonge de wekelijkse persconferentie ondagochtend, de camera's draaien. Mark Rutte neemt gracieus de schuld op zich van de Griekse vakantie van de koning in coronatijd, casual gekleed in een hoodie. ,,Het is mijn inschattingsfout en ook mijn fout om niet tijdig te zeggen: we moeten dat nog eens we gen'', zegt de premier over de vakan tieplannen van koning Willem- Alexander. Eerder die zondagoch tend heeft hij al een brief over de heikele kwestie gestuurd aan de Tweede Kamer. Had Rutte werkelijk niet zelf be dacht dat een vakantie van de koning met zijn gezin in Griekenland vuur zou trekken? We zullen dat niet snel weten. Het contact tussen koning en premier is geheim, een black box. Wat wel vaststaat, is dat de koning zelf niet besefte dat zijn plannen wel eens vuurwerk tot gevolg konden hebben. Zijn politiek antenne faalde. Terwijl de ministers iedereen aanspoorden niet naar het buitenland te gaan, stapten Willem-Alexander en zijn gezin doodgemoedereerd in het vliegtuig. Topbronnen zwijgen nu in alle toonaarden over de kwestie. ,,Als ik iets zeg, dan doorbreek ik misschien de eenheid van de Kroon'', zegt een van hen. Het is nu eenmaal afgespro ken dat de koning onschendbaar is en de ministers verantwoordelijk zijn. Wat ging eraan vooraf? Vrijdagmiddag, 48 uur eerder: bijna herfstvakantie. Koning Wil- lem-Alexander heeft nog één plicht pleging. De vertrekkende ambassa- deur van Kazachstan in Nederland komt langs voor een afscheidsau- diëntie. De diplomaat wordt niet op het Haagse werkpaleis Noordeinde ontvangen, maar 'thuis' op Huis ten Bosch. Zo kan Willem-Alexander zich na deze laatste plichtpleging snel bij de rest van het gezin voegen, dat al voorpret heeft over de nade rende trip naar zonnig Griekenland. Geen minuut willen de Oranjes verliezen als het om vakanties gaat. Dit blijkt ook tijdens de gebruikelijke fotosessie voorafgaand aan de zomer vakantie in 2019. Op weg naar het hek van Huis ten Bosch worden journa listen al ingehaald door een busje met AA-kenteken, waarin tal van koffers en een grote surfplank liggen. Die spullen moeten snel naar het re geringstoestel. Nu de herfstvakantie. Rond het mid daguur verlaat het gezin Huis ten Bosch. Op weg naar Schiphol-Oost, waar het regeringstoestel PH-GOV wacht. De Boeing 737 Business Jet is sinds vorig jaar het nieuwe rege ringstoestel. Kosten: 90 miljoen euro. Ministers en staatssecretarissen vlie gen er mee af en aan. 12 procent van de vluchten komen op het conto van de Oranjes, ook voor privégebruik. Zoals ook deze vrijdag. De Oranjes gaan via een vip-ingang langs de ma rechaussee en lopen naar het toestel. Goed geluimd en niet gehinderd door enige kennis van de figuurlijke bom die nog tijdens hun vlucht zal ontploffen. De witte PH-GOV is gesierd met blauwe letters: Koninkrijk der Nederlanden. Doorgaans stappen passagiers van het regeringstoestel in de hangar in, nu wacht het toestel minutenlang buiten, waarschijnlijk op de passagiers die met een over dekte vliegtuigtrap instappen. Ze taxiën naar de Polderbaan en stijgen om 14.04 uur op, voor een vlucht van een kleine drieëneenhalf uur. Meestal vliegt de koning zelf; zo haalt hij voldoende vlieguren voor zijn brevet, naast zijn werk als gastpiloot op KLM-lijnvluchten. maandag 19 oktober 2020 Publicitair ongeluk van Zaterdagavond rond negen uur 's avonds zijn de Oranjes weer terug in Den Haag. FOTO'S PHIL NIJHUIS/ANP - Vicepremier Hugo de Jonge in antwoord op een vraag over de vakantie van de koning doet, omdat Rutte in Brussel bij de EU-top van regeringsleiders zit. Jan Hoedeman Jeroen Schmale Den Haag Premier Rutte staat zondagochtend de pers te woord bij het Catshuis in Den Haag. foto phil nijhuis/anp Koning Willem-Alexander is not amused als hij veel vroeger dan gepland weer arriveert bij paleis Huis ten Bosch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4