'Ze rookten en plasten voor ons huis' 5 High Life in Goes baalt ervan dat het de deuren gesloten moet houden voor buitenlanders. ,,Dit schaadt het imago van de stad", zegt de manager van de coffeeshop. COFFEESHOP HIGH LIFE WEREN BUITENLANDERS SLECHT VOOR IMAGO Goes Volgens de manager - hij wil z'n naam lie ver niet genoemd hebben - zijn de bui tenlandse mensen die de coffeeshop bezoeken (en ge weigerd moeten worden) gewone toeristen die meestal ook nog even de stad in hadden willen gaan. ,,Zeker als we straks na corona al lemaal weer een beetje gaan op bouwen, is elke bezoeker meege nomen, toch? Maar in plaats daar van sturen wij ze gedesillusio neerd weg. Soms staat zo'n bui tenlandse klant een paar minuten nadat wij hem hebben geweigerd met een zakje voor het raam te zwaaien. Zo van: 'lekker puh, ik heb het toch'. Dan is hij geholpen door een dealer op straat.'' Discussie Die straatdealers geven overlast. Daarom woedt in de Goese ge meenteraad de discussie of de bui tenlanders weer toegelaten moe ten worden in de coffeeshops. Vlissingen gaat daar binnenkort een proef mee doen. De gedachte van de voorstanders is dat straat dealers de wind uit de zeilen wordt genomen als mensen uit het buitenland weer in de shops terechtkunnen. In Goes is een nipte meerderheid van CDA, SGP/CU en VVD daar (nog) op te- gen. Die eerste twee partijen wil len simpelweg geen bestaande drempels tegen drugsgebruik ver lagen. De VVD laat weten een an der standpunt te zullen innemen als onderzoek aantoont dat het toelaten van buitenlanders een op lossing is. Dat brede onderzoek naar de drugsproblematiek in Goes komt er. De manager van High Life is te leurgesteld in met name CDA en SGP/CU. Hij verwijt deze partijen tunnelvisie. „Natuurlijk, je kunt principieel tegen drugsgebruik zijn. Maar wij hebben als coffee shops een positie in de maat schappij, of je dat nu leuk vindt of niet. Wij zijn geen donker gat, waar een stel rastafari's joints zit te roken. Hier komen schilders en advocaten, moeders en oma's. Ze krijgen kwalitatief goede wiet.'' Elke straathoek De angst dat het toelaten van bui tenlanders in de coffeeshops ertoe zal leiden dat veel Belgen en Fran sen weer naar Goes komen - zoals bijvoorbeeld geuit door bewoners van de vlak bij gelegen Ravelijn de Grenadier - is volgens High Life ongegrond. „Tijden zijn veran derd" zegt de manager. ,,In die landen is het tegenwoordig op elke hoek van de straat te krijgen. Dan De buitenlanders die nu in Goes hun neus stoten, zijn toeristen die hier sowieso al zijn ga je toch geen driehonderd kilo meter rijden? De buitenlanders die nu in Goes hun neus stoten, zijn toeristen die hier sowieso al zijn. Ze worden straks naar Vlis- singen gestuurd, maar we kunnen de koek in Zeeland beter verde len.'' In een poging het straatdealen aan de Koepoort (waar High Life zit) tegen te gaan, neemt de ge meente nu wat maatregelen. Zo komt er een extra camera, worden de plekjes waar dealers vaak staan moeilijker toegankelijk gemaakt en komen er extra controles door boa's en agenten. De coffeeshop manager denkt niet dat het zal hel pen. ,,De dealers, die vaak kwets bare jongeren ronselen, lachen daar om. Zolang wij als shops mensen uit het buitenland moe ten weren, blijven we de dealers van klanten voorzien.'' Ravelijn de Grenadier is het rond lopende straatje, dat pakweg tussen de Westerkerk en de IJswinckel ligt. Aan de andere kant van de Westwal ligt het Koepoortgebied, waar cof feeshop High Life zit. Volgens be woners van de Ravenlijn heeft dat in het verleden veel overlast gege ven. In de tijd dat de buitenlanders nog welkom waren in de Goese cof feeshops parkeerden Belgen en Fransen met grote regelmaat hun auto aan de Ravelijn de Grenadier. ,,Soms wel twee, drie of zelfs vier auto's tegelijk'', herinnert een woordvoerder zich. Hij praat na mens de bewoners van elf van de veertien huizen in de straat, maar wil niet met naam en toenaam in de krant. ,,Vaak zaten er wel drie of vier personen in de auto een joint te roken. Dat is niet leuk als je daar woont. Voor ze vertrokken, plasten ze vaak nog in een heg of op het gras.'' De overlast is volgens de bewo ners verdwenen toen het zogeheten i-criterium werd ingevoerd. Dat wil zeggen dat alleen Nederlanders nog wiet mogen kopen in coffeeshops. In sommige gemeenten wordt deze regel niet meer gecontroleerd, maar Goes handhaaft hem nog wel. Toch Vaak zaten er wel drie of vier personen in de auto een joint te roken gaan er in de lokale politiek stem men op om de buitenlanders weer toe te laten, om daarmee de overlast gevende straatdealers de wind uit de zeilen te nemen. Veel buitenlan- ders die nu in de coffeeshop hun neus stoten, komen bij zo'n dealer op straat terecht. De oppositie wil bij wijze van proef de buitenlanders weer toela ten in de shops, maar de coalitie van CDA, SGP/CU en VVD voelt daar (nog) niks voor. De VVD lijkt wel te twijfelen. Die partij pleitte eerder nog voor het niet meer handhaven van het i-criterium, maar wil nu een nader onderzoek naar de drugsproblematiek in Goes af wachten. Bewoners van de Ravelijn hopen dat de tegenstanders van het weer toelaten van buitenlanders voet bij stuk houden. Ze zijn bang dat de overlast terugkeert, hoewel de voorstanders beweren dat Fran sen en Belgen niet meer massaal zullen komen, omdat ze nu veelal in eigen land aan softdrugs kunnen komen. De woordvoerder van de bezorgde bewoners erkent dat er overlast is door straathandel ('ik zie Voor ze vertrokken, plasten ze vaak nog in een heg of op het gras het gebeuren als ik naar buiten kijk'), maar denkt dat die sowieso zal blijven zolang de coffeeshop er zit, welke maatregelen ook geno men worden. ,,Het is dweilen met de kraan open.'' Drinks" maandag 19 oktober 2020 BE 'Goes jaagt mensen de stad uit' Rob Paardekam Coffeeshop High Life in Goes, waar momenteel vanwege corona alleen softdrugs kunnen worden afgehaald. foto johan van der heijden -Manager coffeeshop High Life Bewoners van de Ravelijn de Grenadier in Goes zien niets in het weer toelaten van buitenlan ders in de Goese coffeeshops. Ze zijn bang dat daarmee de overlast in hun straat zal terug keren. ,,Ze zaten bij ons voor de deur joints te roken.'' Rob Paardekam Goes -Woordvoerder bewoners Ravelijn de Grenadier -Woordvoerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48