Onderzoek behoud toerismekantoor 4 Jaco wandelt acht dagen door Zeeland voor Kika MIJN DORP, MIJN STAD Dat bedrag is uiteraard bedoeld met een knip oog. Jaco kwam daarop, omdat hij de afgelopen tijd 77 nachtdiensten heeft gedraaid in het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda. De inwoner van Sint-Maartensdijk werkt eigen lijk in de gehandicaptenzorg, maar besloot zichzelf nuttig te maken in het ziekenhuis, omdat daar vanwege het coronavirus een tekort was aan verpleegkundigen. Na een periode van hard werken (hij combineerde het werk in het ziekenhuis ook nog een tijd met zijn eigenlijke baan) geniet Jaco nu van een welverdiende vakantie. ,,Maar lekker naar het buitenland gaan, zit er nu natuurlijk niet in'', zegt hij. ,,Ik ben gaan nadenken over een alterna tieve invulling, iets waarmee ik me zelf als het ware weer even kan re- setten en opladen.'' Dat werd een wandeltocht van acht dagen over 300 kilometer door Zeeland (en een stukje West-Brabant en Zuid-Hol land). Dat is althans de hemelsbrede afstand. In werkelijkheid zullen het flink wat meer kilometers worden. 'Als ik die tocht dan toch ga maken, kan ik er net zo goed een mooi doel aan koppelen', dacht de sportieve Zeeuw. Hij heeft ook nog een prikstok meegenomen om onderweg afval op te ruimen. ,,Als ik dat toch zie liggen, kan ik het net zo goed meenemen'', klinkt het nuchter. De collectebus is natuurlijk ook meegegaan, zodat mensen die hem tegenkomen een donatie kunnen doen voor Kika, de organisatie die geld inzamelt voor onderzoek naar kanker bij kinderen. Dat kan natuurlijk ook op andere manieren. Zo kan Jaco worden bena- derd via Facebook. ,,Maar ook bij me thuis hebben mensen al enveloppen in de brievenbus gegooid met geld erin.'' Buiten slapen Avontuurlijk als hij is, heeft de inwo ner van Sint-Maartensdijk nauwe lijks iets geregeld voor onderweg. Al leen voor de eerste nacht was hij on der de pannen. Hij kon terecht bij een oud-collega in Willemstad. De overige nachten hoopt hij bijvoor beeld bij mensen in de tuin te mogen liggen. ,,Ik heb mijn tentdoek bij me'', vertelt hij. ,,Als ik een beetje uit de wind en de regen kan liggen, ben ik al tevreden.'' Plekken om te eten hoopt Jaco ook gaandeweg tegen te komen. ,,Het is wel een beetje survi- vallen, ja'', zegt hij lachend. Zoals gezegd bracht de eerste Als ik een beetje uit de wind en de regen kan liggen is het al goed etappe hem van Sint-Maartensdijk naar Willemstad. Gisteren wan delde hij naar Ouddorp. Later deze week naar Zierikzee, Renesse, Veere, Zoutelande en Middelburg. ,,Het is een autoroute, die ik ge schikt heb gemaakt om te lopen'', zegt Jaco. Zijn verrichtingen zijn te volgen via de website Polarsteps. Daarop is te zien waar hij is en welke route hij al heeft afgelegd. Afgelopen voorjaar werd duidelijk dat het doek ging vallen voor de bekende toeristenorganisatie. Zes jaar nadat een aantal afzonderlijke lokale VVV's in Zeeland waren ge fuseerd tot een grote 'VVV Zee land' was de steun en betrokken heid van veel gemeenten afgebrok keld. De dertien Zeeuwse gemeenten moeten het nu dus weer zelf gaan doen. Goes en Reimerswaal zijn de twee gemeenten op Zuid-Beveland die nog een fysiek kantoor hebben. Dat in Goes werd in 2018 zelfs nog Gemeenten willen toeristen toch van informatie voorzien omgebouwd tot een zogeheten in- spiratiepunt. De gemeente laat we ten dit na 1 januari graag open te willen houden. ,,We onderzoeken hoe we een toekomstbestendige voorziening kunnen neerzetten'', zegt een woordvoerster. Reimerswaal wil ook een fysiek kantoor voor toeristen behouden. Wethouder Kees Verburg wijst erop dat het niet alleen een plek is waar mensen informatie kunnen krijgen. ,,Het is bijvoorbeeld ook een verzamelpunt voor de vele rondleidingen die in Yerseke wor den gehouden.'' Dat een toekom stige voorziening weer in het mos seldorp moet komen, is volgens Verburg helder. ,,Dat is onze toeris tische hotspot.'' Over een locatie is hij nog minder duidelijk: dat is in onderzoek. De Reimerswaalse VVV zit nu aan het Kerkplein. Reimerswaal gaf elk jaar zo'n vijf tien- tot twintigduizend euro aan de VVV, voor Goes was dat een kleine 70.000 euro. Dat geld bespa ren de gemeente nu en kunnen ze eventueel steken in het behoud van een toeristenvoorziening. maandag 19 oktober 2020 Lekker op vakantie naar het bui tenland zat er niet in. Voor Jaco van Halum uit Sint-Maartensdijk werd het iets totaal anders. Hij begon zaterdag aan een wandel tocht van acht dagen door Zee land. Het doel: 7777 euro en 77 cent ophalen voor Kika. Rob Paardekam Sint-Maartensdijk 'Slapen doe ik wel bij mensen in de tuin' -Jaco van Halum De VVV Zeeland houdt over ruim twee maanden op te be staan, maar Goes en Reimers- waal willen graag fysieke kanto ren behouden waar toeristen terecht kunnen voor informatie. Beide gemeenten onderzoeken op welke manier dat het beste kan. Rob Paardekam Goes COLIJNSPLAAT GalleryMaritime, 12.00-17.00 uur: Ex positie 'Echt Zeeuws met een groet van ver' GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; Pannakooi Goes-Noord, 14.00 15.30 uur: Sport& Spel activiteiten voor kinderen van 6-12 jaar; Pannakooi Goes-West, 19.30 19.30 uur: Sport& Spel activiteiten voor kinderen van 6-12 jaar 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gra tis sporten in de be- weegtuin 'S-HEER ARENDS- KERKE Arendhuis, 13.00 uur: Seniorensoos met o.a. biljart 'S-HEER HENDRIKS KINDEREN Heer Hendrikhuis, 13.30-16.30 uur: Soos voor senioren met biljart en klaverjas sen; 14.30-19.00 uur: Move with Nicky or ganiseert kinderdans en streetdance voor kinderen en jongeren KAPELLE Sportcentrum Groene Woud, 09.00, 09.30 en 10.15 uur: Liz en Wes spetter- les, baby- en peuter- zwemmen KRABBENDIJKE Stationshuis, 13.30 15.00 uur: Knutselen en spelletjes voor volwassenen en kin deren vanaf 10 jaar Wemeldinge De Wemel, 10.00 14.00 uur: Schatzoe- kersfeest voor kinde ren van 4-12 jaar; 13.00-17.00 uur: Vrije inloopmiddag Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen. Jaco van Halum bij het begin van zijn tocht. foto cynthia cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47