Henk Krol stapt uit de Partij voor de Toekomst NIEUWS 3 CORONA OVERBELAST Al weken regent het onheilspellende berichten uit de ziekenhuizen door coronapatiënten die maar binnen blijven stromen. Gisteren kwamen er opnieuw 84 opnames bij. Daarmee komt het totaal op 1652 mensen, van wie 364 op de intensive care. Precies twee weken geleden lagen er nog 810 mensen met corona in het ziekenhuis. Als het in dit tempo doorgaat, ver wachten de ziekenhuizen binnen en kele dagen meer dan 2000 patiënten te moeten behandelen. Ook denkt men dat dan de eerste overplaatsin gen naar Duitsland nodig zijn. Het is opvallend, want zo erg als in het voorjaar is het nog lang niet. Tij dens die piek lagen er 4300 mensen met Covid-19 in de ziekenhuizen. Toch schrappen artsen operaties en worden behandelingen uitgesteld, bij sommige ziekenhuizen tot wel 40 procent. Nederland telt ongeveer 11.000 zie kenhuisbedden. Zo'n 15 procent daar van is nu bezet met coronapatiënten. Er is dus nog plek genoeg, zou je den ken. Maar zo eenvoudig ligt het niet, weet internist-endocrinoloog Robin Peeters. Hij is hoofd van de afdeling Interne Geneeskunde van het Eras mus MC in Rotterdam. ,,De bezet tingsgraad van veel ziekenhuizen is onder normale omstandigheden al ontzettend hoog, zo'n 85 procent.'' Daarmee zitten ziekenhuizen vol gens Peeters praktisch vol, want ka mers en bedden moeten ook nog worden schoongemaakt als er men sen worden ontslagen en er moet ruimte zijn voor spoedopnames. Om een plotselinge piek tijdens een crisis Het besluit van Krol staat in een gisteren verspreid persbericht. Hij laat weten 'uiterst teleurge steld' te zijn in de werkwijze van Otten en De Vries. De twee sena toren van GO (Groep Otten), de partij die onlangs fuseerde met de Partij voor de Toekomst, hebben donderdag - zonder Krol daarbij te raadplegen - bestuurslid Pieter Bogaardt uit de partij gezet. Di recte aanleiding was dat Bogaardt met deze krant zou hebben ge praat over interne zaken. Nadat Krol van het royement vernam, verzocht hij Otten de ontslagbrief in te trekken. Maar die heeft daar niet op gereageerd. ,,Er kan daarom maar één beslis sing de juiste zijn, zeker nu een van mijn medewerkers ernstig door een van de senatoren is be dreigd'', zo laat Krol nu weten. De persoonlijke woordvoerder van Henk Krol heeft een appje van senator Jeroen de Vries ontvangen met de tekst: 'Vuile vieze smeer lap. Met je gelek en gekonkel. Ik weet je te vinden!' De app en de afzender op de telefoon van de zegsman zijn getoond aan deze krant. Ook Krol bevestigt het be staan van het appje. Aangifte De woordvoerder, Frank Engel man, laat weten dat er contact is geweest met de voorzitter van de Eerste Kamer om de kwestie te bespreken. Hij verwacht dat de nodige maatregelen worden ge troffen tegen De Vries. ,,Mocht dat niet het geval zijn, dan overweeg ik ook een aangifte. De Vries was altijd al zeer intimiderend.'' Krol is de situatie helemaal beu, na de dreigende taal: ,,Ik wil me verre houden van de interne machtsstrijd en het opportu nisme, en richt me voor 100 pro cent op mijn inhoudelijke werk: mijn kiezers vertegenwoordigen. Ik verlaat de PvdT.'' De Vries was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Otten zegt niet te willen stoppen met de Partij voor de Toekomst. ,,We gaan op zoek naar een jongere lijsttrekker, bij voorkeur een vrouw. Want je kunt Krol wel uit 50Plus halen, maar je haalt 50Plus niet uit Krol. Het ruziën zit die lui in het bloed. Ik denk overigens dat Krol overspannen is.'' Over de be schuldigingen aan het adres van De Vries zegt Otten: ,,Ik weet niets van dat appje. Maar dat er volop gelekt en gekonkeld is, dat klopt wel.'' noeg personeel is. Een verpleegkun digenopleiding duurt vier jaar. Dat is niet voor niets.'' Aan meer capaci teit hangt bovendien een prijs kaartje, zegt hoogleraar Taco van der Vaart, die zich bezighoudt met zorg- logistiek. ,,We hebben nu al moeite om de stijging van de zorgkosten in de hand te houden.'' Internist Robin Peeters betwijfelt ook of extra bedden in deze crisis een uitkomst zijn. ,,Je hebt dan wel een grotere buffer, maar als de be smettingen en opnames zo expo nentieel toenemen, loop je hooguit een paar weken later tegen de gren zen van de zorg aan als er niets wordt gedaan om verspreiding te voorkomen.'' of ramp op te vangen, kunnen zieken huizen in heel het land zo'n negen honderd bedden vrijmaken, waarvan driehonderd op de ic, zonder dat de reguliere zorg daaronder lijdt. Tijdens de eerste golf waren het vooral de afdelingen voor intensieve zorg die werden overspoeld. Nu zijn het vooral de verpleegafdelingen die volstromen. Destijds lag er gemiddeld één patiënt op de ic, tegenover 1,7 pa tiënt op de verpleegafdeling. Nu telt de kliniek er 3,5 voor elke patiënt op de ic. De dagelijkse cijfers van de zie kenhuisopnames geven bovendien een vertekend beeld van de werkdruk. Het gaat daarbij alleen om positief ge- teste coronapatiënten. Maar per vier van deze patiënten, is er ook één pa tiënt in het ziekenhuis met een coro naverdenking. ,,Die mensen moeten we wel al isoleren, wat extra belastend is voor het personeel'', zegt Peeters. Die handen aan het bed zijn een groot knelpunt. Het personeelstekort in de zorg is alleen maar groter gewor den nu ook veel personeel zelf be smet raakt met corona, of uitvalt in afwachting van een coronatest. De huidige situatie roept de vraag op of Nederland zich niet be ter op de tweede golf had moeten voorbereiden. Hadden we geen extra bedden kunnen regelen? Meer personeel moeten opleiden? Of een speciaal coronazie kenhuis moeten neerzet ten, zoals in het Chinese Wuhan? Maar dit is China niet, zegt hoogleraar ge zondheidseconomie Jochen Mierau. „Ook al zag ieder een die tweede golf aanko men, een extra ziekenhuis y bouwen wij er met alle regel geving in Nederland niet in één zomer bij. Laat staan dat er dan ge- iÉr Zorghotel Peeters ziet meer in het verbeteren van de in- en uitstroom van patiën ten. Die verloopt al beter. Zo is de ligtijd van patiënten in ziekenhui zen teruggedrongen van 11,5 dag naar 7 nu. Maar er moet meer gebeu ren, vindt Peeters. Zo wordt bekeken of mensen die al herstellende zijn, in een zorghotel kunnen worden on dergebracht. Dan komen bedden vrij voor patiënten die er erger aan toe zijn. Ook worden experimenten gehouden om te voorkomen dat kwetsbare ouderen in het zieken huis moeten worden opgenomen, door ze thuis bloedplasma met anti stoffen te geven. En er wordt aan personeel getrokken. Zo worden bij voorbeeld gepensioneerde zorgme- dewerkers weer opgeroepen. Wat betreft de spreiding van pa tiënten en coördinatie valt ook nog winst te behalen, denkt Van der Vaart. „Er is nog geen geautoma- tiseerd systeem. En ik bespeur wantrouwen tussen de zieken huizen. Ze hebben er belang bij j - om niet meer reguliere zorg af te schalen dan nodig is, want dat kost geld. Ze willen het doen, maar alleen als anderen dat ook doen. Daar valt nog veel te winnen." maandag 19 oktober 2020 GO Nu al geen ziekenhuisbed meer vrij, hoe kan dat? De tweede coronagolf is voor zie kenhuizen nog niet zo erg als dit voorjaar, maar toch kunnen ze be smette patiënten al niet meer kwijt. Noodgedwongen schrappen ze operaties. Waarom gebeurt dat zo snel? Raymond Boere Rotterdam Henk Krol is de machtsstrijd binnen de PvdT beu. foto anp Henk Krol is weg bij de Partij voor de Toekomst. Reden voor zijn vertrek is het royement van penningmeester Pieter Bo- gaardt door bestuursleden Henk Otten en Jeroen de Vries, die allebei ook Eerste Kamerlid zijn. Ook zou een medewerker van Krol zijn bedreigd door De Vries. Edwin van der Aa Peter Winterman Den Haag Gisteren lagen er 1652 corona patiënten in de ziekenhuizen, van wie 364 op de intensive care. Zorgpersoneel op een ic-afdeling. Tijdens de eerste coronagolf lag het zwaartepunt hier, nu stromen de verpleegafdelingen vol. FOTO'S MARCO DE SWART EN ANP A Inter nist Robin Peeters. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3