Nummer 9 10 'Zo'n rare 2 EREDIVISIE PEC ZWOLLE - PSV Acht minuten had Mario Götze nodig om in Zwolle zijn stempel op PSV te drukken. Ondanks een gebrek aan wedstrijdritme was hij meteen bepalend. Na acht minuten beloonde Götze al het vertrouwen van zijn trainer ■[sill COLUMN HUGO BORST elftal laten bezetten door een senior of het lievelingetje van de trainer of een eeuwig talent. Gisteren, thuis tegen Heerenveen, was het niet Ten Hags knuffelbeertje Zakaria Labyad die als nummer 9 mocht opdraven, maar Lassina Traoré. Sterke gozer, daar niet van, maar hij mist finesse - en nog veel meer. Dit is een geschiedenislesje. Noodzakelijkerwijs. Marc Overmars is een goede technisch directeur, hij weet dat de beste spitsen van Nederland bij Ajax speelden. Laten we het een traditie noemen. Maar houd die dan intact. Werk daar serieus aan. Het is al jaren niet pluis in de zone waar een echte nummer 9 hoort te excelleren. Laat Johan Cruijff de norm zijn. Het was nog in De Meer. Midden jaren 60 brak Cruijffie door. In dik negen seizoenen speelde hij 318 wedstrijden en maakte 250 goals. Moet je je voorstellen dat de eigenwijze Cruijff gewoon elke wedstrijd 90 mi nuten in de spits was gebleven. Deed-ie niet. Hij zwierf. Hij bemoeide zich werkelijk overal mee. Daar werd Ajax niet slechter van trouwens. Maar was Cruijff statischer geweest, dan had hij er elk seizoen 41 ge maakt, zoals hij in het sei zoen '66/'67 deed. Na Cruijff viel er een gat. De een had een rotte knie, de ander alleen kapsones, veel gasten konden alleen koppen, de meesten hadden gewoon te weinig talent. In de jeugdopleiding zat niks. Maar op een dag had den ze 'm, hoor. Het stond in Voetbal International. De nieuwe Cruijff heette Ton Blanker. Lang ver haal kort: nooit meer wat van gehoord. Hé, daar kwam er toch eentje door. Wim Kieft scoorde als een gek, maar omdat een jeugdspeler genaamd Marco van Basten beter werd geacht, ver kocht Ajax Kieft. Die Van Basten bleek inderdaad van het niveau Cruijff. In dik vijf seizoenen Ajax 172 wedstrijden en 152 goals. Toen werd hij ver kocht. Dat is nou eenmaal Ajax' lot. De volgende die zich kon meten met Cruijff en Van Basten: Patrick Kluivert. Eigenlijk had dat Ro- naldo (Lms NazSrio de Lima) moeten zijn, maar destijds deed PSV beter en slimmer zaken dan Ajax. Mede dankzij Kluivert won Ajax voor het laatst de Champions League. Jammer genoeg voor de club verdween hij snel naar het buitenland. Nog één keer kwam er een geniale spits voor bij. Zlatan Ibrahimovic. Briljant gescout. Ze be grepen hem in Amsterdam niet. Je had ook nog SuSrez. Geen Cruijff-niveau, maar een heerlijk bij tertje, zeer productief. Waar kijken we de laatste jaren naar? Slechte spitsen, jonge spitsen, aardige spitsen, modale spitsen. Woensdag tegen Liverpool staat Tadic weer in de spits. Dat doet hij knap, maar een gele- genheidsspits blijft hij. Waarom werd Lewandowski op zijn zestiende niet gescout? Of Aubameyang? of Lukaku? Waar in de scouting gaat het precies mis? Of faalt de jeugdopleiding? Donyell Malen vertrok bij Ajax op zijn zestiende, Steven Bergwijn op zijn dertiende. Antony en Kudus, geweldige spelers. Maar geen spitsen. Schraalhans is koning. Ten Hag heeft het zelf gezegd: Ajax heeft afgelopen zomer naarstig naar een nummer 9 gezocht. Ze konden hem niet vinden. Ze zeggen dat Brian Brobbey het wordt. Echt? Van het niveau Cruijff? Van Basten? Kluivert? Zla- tan? SuSrez? Schraalhans is koning in de spits bij Ajax de laatste jaren SKIËN Braathen snelste in Sölden Miedema topscorer aller tijden Rik Elfrink Zwolle Heel PSV was de afgelopen weken in rep en roer na de komst van Mario Götze. Wat zou de 63-vou- dig international nog kunnen brengen en zou hij in staat zijn om in de Nederlandse competitie di rect een hoofdrol te pakken? Het antwoord kwam gisteren vrijwel meteen na de aftrap van PEC Zwolle-PSV. Ja dus. Een enkele analist twijfelde na de sensationele transfer van twee weken geleden over de fitheid van Götze, maar kwam al bedrogen uit nadat PSV foto's van zijn medische keuring met de buitenwereld deelde. Bij de doktoren van TopSupport ver scheen een man die net zo afge traind is als een atleet die elke week vier halve marathons loopt en nog een hele als toetje. Dat is iets totaal anders dan op een voet balveld excelleren, maar tijdens trainingen liet Götze al zien ook dat gewoon nog te kunnen. Het resulteerde voor het 28-ja- rige wonderkind van weleer in een basisplek in Zwolle en na acht mi nuten beloonde hij al het vertrou wen van Roger Schmidt. Götze pakt een riskante terugspeelbal van Clint Leemans op en na een even simpele als stilistische actie lag de 0-1 al in de goal. Mede door die treffer van 'Super Mario' had PSV in Zwolle geen 'overdrive' nodig om PEC af te schudden. Een paar keer schakelen naar de vijfde versnelling was voldoende om al voor rust de wedstrijdpot met drie punten leeg te roven. Invuloefening Voorin beschikt de Eindhovense ploeg over genoeg individuele klasse om de trekker regelmatig over te halen. Tegen het zwakke PEC toonde het team van Schmidt ook zelf de nodige onvolkomenhe den, maar PSV kon het zich alle maal permitteren. Zelfs vanaf de stip bakte PEC er helemaal niks van, waardoor PSV bij de invuloe fening de kruisjes niet eens overal op de goede plek hoefde te zetten. ,,We maakten fouten en speelden de counters niet goed uit", vond Schmidt bij het aanstippen van de verbeterpunten. Opbouwende missers, een paar zwakke voortzettingen en uitglij - ders waren er in overvloed, maar PSV werd in het MAC3PARK-sta- dion amper getest en was zelf zeer effectief. Dit kalenderjaar kwam Götze nog maar een half uur in Ajax tankte met een 5-1 zege op Heerenveen vertrouwen voor de Champions League-aftrap tegen Liverpool. De 5-1 zege zegt vrijwel niets over de ontmoeting met de Engelse kampioen, maar bracht trainer Erik ten Hag wel veel dichter bij zijn sterkste formatie. maandag 19 oktober 2020 Wat een armoe. Zo'n puissant rijke club en dan de belangrijkste positie in een GO De Noorse skiër Lucas Braathen is de eerste winnaar in de wereldbeker van deze win ter. Hij was de beste op de reuzenslalom in Sölden. Braathen was in Oostenrijk na 2 manches de Zwitser Marco Oder- matt slechts vijf honderd sten voor. De Zwitser Gino Caviezel werd derde. Fans waren niet welkom op de piste in Sölden. Op zaterdag won de Italiaanse Marta Bas- sino bij de vrouwen. Ook zij werkten in Sölden een reuzenslalom af. VOETBAL Spits Vivianne Miedema heeft namens Arsenal het doelpunten- record van de Engelse vrou- wencompeti- tie gebroken. Miedema scoorde drie keer tegen Tottenham Hotspur (6-1), waarmee ze haar totaal op 52 in de FA Women's Super League bracht. Daar mee pakt de Nederlandse goaltjesdief na slechts 50 duels het record af van Nikita Parris. De Engelse maakte in totaal 49 doelpunten. Parris had daar overi gens 97 duels voor nodig. 'Super Mario' pakt meteen de hoofdrol PEC ZWOLLE - PSV Bajselmani TA 46. Saymak 5 Zetterer Van Wermes- kerken Kersten Van Polen Nakayama Leemans TA 63. Van Duinen - Q Ghoochannejhad TA 46. Tedic 5 Huiberts TA 73. Reijnders - Pherai Malen TA Mauro Junior TA 90. Piroe - 67. Madueke - Gakpo Sangaré TA Rosario TA 87. Fein - 90+1. Hendrix - Götze TA 67. Ihattaren - Boscagli Baumgartl Dumfries Mvogo PEC/PSV PEC/PSV 9. Götze 0-1 Doelpogingen 10/10 18. Gakpo 0-2 Balbezit 49/51 39. Malen 0-3 Overtredingen 11/16 Hoekschoppen 4/3 Buitenspel 1/2 Reddingen keeper 2/3 óf Makkelie 6 Johan Inan Amsterdam A Davy Klaassen in duel met Joey Veerman van Heerenveen, tijdens zijn rentree. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34