WEER EVEN THUIS 8 ZEELAND Hoe ouder, hoe nostalgischer. Op veel mensen van toepassing en zeker op Trijnie Buys- Geensen (72) uit Terneuzen. Vol emotie en met een mooi gevoel van weemoed vertelt ze moeiteloos het ene na het andere verhaal over haar jeugd in de Javawijk in Terneuzen. Breed had de familie Geensen het niet. Toch kijkt Trijnie vol plezier terug op haar jeugd in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw. Ze is het middel ste kind uit een gezin van negen, met verder nog drie broers en drie zussen. ,,We waren een echt arbeidersgezin. Mijn vader werkte als arbeider in de haven voor Ovet, mijn moeder was thuis. Alle kinderen zijn eigen lijk vlak na elkaar geboren. Als de ene gebo ren was, duurde het een maand of zestien voor de volgende er was. We waren een erg hechte familie en als broers en zussen de den we van alles samen. Eindeloos knikke ren, in de winter schaatsen op de bevroren leidingen en natuurlijk haalden we de no dige kattenkwaad uit. We hadden het niet breed, maar voor mij is het nooit echt een thema geweest. We hebben altijd te eten gehad en geen honger gekend. Ik kan me nog als de dag van giste ren herinneren dat ik met 'het boekje' naar de kruidenier ging. Al je boodschappen werden erin genoteerd, die je dan op de za terdag moest komen betalen." Wie door het 'Java' anno 2020 loopt, doet dat in een wijk die bijna niet meer te verge lijken is met hoe het tot de jaren zestig is ge weest. Nadat plannen werden gemaakt om de wijk anders in te richten ging de boel flink op de schop. Nog steeds heeft Trijnie warme gevoelens voor de wijk, waar ze haar hele jeugd gewoond heeft. Maar dan vooral naar het oude Java. ,,Ik heb in twee huizen op Java gewoond. De eerste woning lag in de Walravenstraat. Zowel het huis als de straat zelf bestaat helaas niet meer. Later zijn we naar de Van Steenbergenlaan verhuisd. Het Java kon je absoluut een dorp op zich noemen. Eigenlijk verlieten we de wijk al leen maar om naar school te gaan. Verder waren we er echt altijd te vinden. Het was zo'n ontzettend hechte en warme gemeen- schap. Er was een hoop sociale controle, maar vooral op een positieve manier. Weet je dat de deuren, zelfs van winkels, eigenlijk nooit op slot gingen. Zelfs niet 's nachts. Toch kan ik me niet herinneren dat er werd ingebroken." Voor de jongere lezer wellicht niet voor te stellen, maar in vroeger tijden werden de kinderen vaak nog in een teil gewassen. Zo ook de kinderen van de familie Geensen. De ene week mochten de jongens in de teil, de week erna was het de beurt aan de meisjes. ,,Ik kan me nog goed herinneren dat we in zo'n teil voor de kolenkachel zaten. Op den duur kwam er een badhuis, op de plaats waar nu de bibliotheek van Terneuzen staat. Dat was wat hoor, dat we opeens naar een heus badhuis konden gaan. Eigenlijk was al les wel aanwezig in de wijk, van slager tot bakker en kruidenier. Alleen voor school gingen we dus weg van het Java. Gelijk ging het dan fout, haha. Ik kan me nog herinneren dat we een keer een uur op de wc bij een boer hebben vastgezeten. We waren namelijk betrapt op het stelen van een appel." Zeker in de beginmaanden van de coronatijd, was Trijnie er maar druk mee. Het sturen van een bloemetje of doosje cho colade naar die, het even een belletje plegen naar daar. Het omkijken naar anderen is een duidelijk overblijfsel uit haar jeugd. Het Java was een wijk, waarin naar anderen omgeke ken werd. Zo ook naar Trijnie en haar broers en zussen. ,,Ik weet nog goed dat er om de week een van de kinderen friet mocht gaan eten bij 'bure Smit'. Bij een ander gezin mochten we dan weer gele vla gaan eten, want dat hadden we thuis niet. En bij mijn nichtje ging ik bijna iedere avond televisie kijken. Het gevoel van warmte en elkaar helpen heb ik volgens mij heel mijn leven wel met me meegedragen." Op een uitstap van tien jaar naar Axel na, is Trijnie nooit uit haar geliefde Terneuzen weggegaan. Ze trouwt op haar achttiende met Ton, de man met wie ze nu nog samen is. Samen krijgen ze twee kinderen, Fabian en Cynthia. ,,Mijn dochter woont ook nog steeds in het Terneuzense. Ik heb een tijdje in Axel gewoond, maar heb me er nooit echt thuis gevoeld. Ik ben gewoon ontzettend verknocht aan mijn stad. Als mensen nega tief over Terneuzen praten, kan ik daar niet zoveel mee. Ik koester de vele mooie wande lingen aan de boulevard, als de dauw nog niet is weggetrokken. De stad kent zo veel mooie plekjes die onderbelicht blijven. In mijn oude wijkje kom ik ook nog weleens. Het is absoluut anders dan vroeger, maar mijn hart gaat gelijk weer open als ik er ben. Ik ben altijd al gevoelig geweest voor een ge voel van heimwee en melancholie. Hoe ou der ik word, hoe sterker dit wordt, heb ik de laatste tijd wel bij mezelf gemerkt." maandag 19 oktober 2020 Trijnie Buys-Geensen op de plek waar vroeger haar ouderlijk huis stond in' de Walravenstraat, de straat is veranderd de bomen zijn de zelfde. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 'Hart gaat open in het Java' Bas Dingenouts Trijnie Geensen trouwde vanuit haar ouderlijk huis in april 1968 met Ton Buys. Rechts staan de bruidsmeisjes Mirjam (l) en Patricia. REPRODUCTIE CAMILE SCHELSTRAETE Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opne men met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28