ZEELAND GEBOEKT Beversluis en Van Meegeren, een zwart duo 7 Honderd jaar geleden, hoogoplopende ruzies in Aardenburg. Katholieken en protestanten, ze vochten elkaar de tent uit. Tot en met een ordinaire stembusfraude in 1927 in stemlokaal 2, de katholieke jongensschool. Aardenburger André Bauwens doet verslag vanaf het slagveld. Groots Protestmeeting Een enkele keer wil één van de heem kundige tijdschriften in Zeeland extra verrassend uit de hoek komen. En dan is het altijd jammer dat de verrassing voorbe houden blijft aan de hooguit enkele honder den abonnees. Daarom richten we hier de schijnwerper op een artikel van historicus An dré Bauwens dat onlangs verscheen in Tijdschrift, het bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg is nu eenmaal Aardenburg. Planning van een nieuw museum, een burge meester die zijn handen niet thuis kan hou den, er rommelt altijd wel wat. Honderd jaar geleden was het niet anders. Bauwens legt uit dat alle commotie van destijds moet worden gezien in het licht van de katholieke emanci patie. De katholieken maakten iets meer dan de helft uit van de Aardenburgse bevolking. Tot het algemeen kiesrecht in 1917 werd inge voerd, waren zij in alle plaatselijke besturen ondervertegenwoordigd. Ook in de gemeente raad. In 1906 waren de burgemeester, één van de twee wethouders en vijf van de zeven raadsleden liberaal. Bij de verkiezingen van 1923, toen inmiddels ook het algemeen vrou wenkiesrecht was ingevoerd, werden de ver houdingen rechtgetrokken: twee katholieke wethouders, vier katholieke en drie liberale raadsleden. Een jaar later overleed de liberale burgemeester Reepmaker van Belle, de katho lieke Th. Overmaat werd zijn opvolger. Wie dacht dat er vroeger niet makkelijk hele en halve onwaarheden de wereld in werden geslingerd, moet er maar eens goed voor gaan zitten. De Aardenburgers van toen hadden geen Facebook of Instagram nodig om elkaar hun waarheid te vertellen. Via ingezonden brieven in de Breskensche Courant, het nieuws- en advertentieblad Zelandia, de Middelburgsche Courant, de Nieuwe Zeeuwsche Courant, de Maasbode en de Nieuwe Rotterdamsche Courant haalden alle partijen hun eigen gelijk. Zo zeer zelfs dat sommige briefschrijvers ervan wer den beschuldigd onder valse naam te schrij ven. Dat werd gezegd van onder anderen wet houder E. de Wispelaere. Volgens de Neder lands-hervormde predikant van Aardenburg was de wethouder onvoldoende onderlegd om een 'gestileerd stuk goed Nederlands' te fabriceren. Uiteindelijk werd burgemeester Overmaat door zijn protestantse tegenstan ders met hulp van handschriftdeskundigen als de echte auteur ontmaskerd. Die bleef overi gens ontkennen. Serieus werd het in 1927. De verhoudingen lagen zo vast, dat ook zonder Maurice de Hond te voorzien was dat de katholieken bij de ge meenteraadsverkiezingen op zaterdag 21 mei op vier zetels zouden uitkomen, de liberalen op twee en de socialisten op één. De antirevo lutionairen zouden de kiesdeler niet halen. Daarop besloten de liberalen in het diepste ge heim zo te stemmen, dat de antirevolutionai ren een restzetel toegewezen zouden krijgen. Die zetel zou van de katholieken afgaan, zodat Verder was er niets te verstaan geweest van het aflezen van de stemmen, omdat enkele ka tholieke kandidaten, die duidelijk te diep in het glas hadden gekeken, voortdurend kabaal hadden gemaakt.' Na protesten van liberale zijde nam justitie maandag 23 mei 1927 alle stembiljetten in be slag en arresteerde de twee leden van Stemlo kaal 2. Waarop katholiek Aardenburg in het geweer kwam. Op zondag 29 mei protesteer den zo'n drieduizend katholieken onder bege leiding van muziekgezelschappen uit Malde- gem en Belgisch Middelburg op een weiland aan de Bewestereede. Besloten werd een tele gram te sturen aan vooraanstaande katholieke politici in Den Haag. Dat hielp niet, de stem busuitslag werd nietig verklaard. Gekrakeel Op 12 september 1927 moest er opnieuw wor den gestemd. De katholieken haalden 547 stemmen, de andere drie partijen bleven ste ken op 525. Toch verloren de katholieken hun raadsmeerderheid omdat er restzetels gingen naar de socialisten en de antirevolutionairen. Politiek Den Haag zag het gekrakeel met lede ogen aan en besloot daarop de kieswet te wij zigen, zodat de verdeling van restzetels niet meer nadelig kon uitvallen voor een meerder heid in stemmen: 'Aan de Kieswet werd nu het artikel 100a toegevoegd, het zogenaamde Aardenburgse wetje'. ze hun meerderheid in de raad kwijt zouden raken. Maar ja, 'geheim' bestond niet in Aarden burg. De katholieken kregen lucht van de pro testantse samenzwering en reageerden panie kerig. Want: bij het tellen in Stembureau 2 - de katholieke jongensschool in de Brouwerij straat - werden er maar liefst zeventig ongel dige stemmen geregistreerd. Bauwens schrijft: 'Er moest geknoeid zijn. Dit kon bijna niet an ders. Zo had het aanwezige publiek niets kun nen zien van het openen en tellen van de stembiljetten omdat hun het zicht op de tafel waarop dat gebeurde, was ontnomen door een lessenaar en door twee heren die voor de tafel stonden met hun rug naar het publiek toe. Zeeuwse schrijvers Iemand moet het doen, dus doet Lo van Driel het. Misschien niet met plezier, maar zeker met kennis en inzet. Schrijven over een netelig onderwerp, culturele colla boratie in Zeeland en elders. Zijn bijdrage De collaborateur en de ver valser is een hoogtepunt in een door opstellen in scriptiestijl en plichtmatige rubrieken licht te leurstellend nummer van het lite- rair-historische tijdschrift De Pa relduiker. De collaborateur is dich ter Martien Beversluis (1894 1966), door het Duitse bestuur aangewezen als burge meester van Veere, en de vervalser is schilder Han van Meegeren (1889-1947). Maar je kunt zeggen dat ook Van Meegeren een colla borateur was en Beversluis een vervalser, want het is me nooit gelukt een oprecht woord in zijn gedichten te ontdekken. Volgens Van Driel moet de man, voordien communist en christen, on der de nazi's 'het gevoel gehad hebben dat hij eindelijk een thuis had gevonden'. In 1942 maakte Van Meegeren een portret van Martien Beversluis en diens partner in crime, de Veerse Jo Verstraate, die voor haar boeken als Jikkemien de schuil naam Dignate Robbertz zou ge bruiken. Het portret werd ook af gedrukt in Teekeningen 1 (er kwam ondanks die titel nooit een ver volg), Han van Meegerens boek van ruim 3 kilo waaraan Beversluis twintig lichtgewichtgedichten bijdroeg als Golgotha, Uit de diep ten, De dichter en Barmeisjes met de sm-fantasie: Mocht ik die kelk zijn van kristal,/ die vonkt en zingend breken zal. Hij geniet alvast van de pijn die 'de slechte vingers' van het meisje hem zullen toebrengen. Er ging een exemplaar van Teek- eningen 1 met opdracht door Van Meegeren naar Hitler: Dem gelieb- ten Führer in dankbarer Anerkun- ning gewidmet. Onbekend is wat de Führer van de softporno-prenten, laat staan van de verzen uit Veere vond. Na de oorlog probeerde de schil der de wereld wijs te maken de na zi's te hebben gefopt met zijn Ver meer-vervalsingen, maar onder meer door deze opdracht bleek zijn sympathie. Ook Bever sluis, die najaar 1944 het hazenpad had gekozen, ging achteraf zielig doen. Lo van Driel schrijft fraai en met gepast venijn over aanloop en nasleep. Zwarte bladzijden in een helder licht. van alle R. EC van Aardenburg en omstreken^ maandag 19 oktober 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Stembusfraude in Aardenburg Jan van Damme De katholieke jongensschool in de Brouwerijstraat in Aardenburg (links op de foto) fun geerde tijdens de verkiezingen van 1927 als Stemlokaal 2.. Leuk, zo'n artikel in een heemkundig blad. En nog leuker, de Aardenburgse stembus fraude is één van de hoofdstukken in het eind deze week te verschijnen boek Zeeuwse ver tellingen van Allie Barth en Albert Kort. André Bauwens: Katholieke emancipatie in een liberaal bolwerk van protestantse huize, in: Tijd|Schrift, bulletin van de Heem kundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen, jaargang 15, nummer 3. Oproep om mee te doen aan het ka tholieke protest op zondag 29 mei 1927 Mario Molegraaf De Parelduiker - nummer 4, 2020 - 13,50 euro. OP ZONDAG 29 MEI naar aanleiding van het gebeurde op Maandag 23 Mei j.i èe Aarden burg i v '7 :l;. i 7 7, ij VKÉKMr.E FAt;*AKi-..WrATSCHAPm- v 2| 7ANGMAAn>CHAFPiJ KhOI- Ng het Lof, waarin de deelnemers worden verzocht aanwezig te willen zijn f2 1/7 uur), gaan uilen om 3 uur naar het terrein, voorafgegemn door een muziekkorps;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27