II Muziek die tot de verbeelding spreekt 6 OPRUIMACTIE KALOOT Glasscherven, een yoghurtpak, flesdoppen, stukjes hout, ijspapiertjes en een lollystokje. Dat is de buit van een uurtje speuren op het Kalootstrand bij Borssele. Vrijwilligsters Christie Janse uit Vlissingen en Annet de Bruijne uit Middelburg raapten er zaterdag afval. Ze deden mee aan de opruimactie 'Schone Rivieren'. Op het eerste gezicht ziet het Kalootstrand er brandschoon uit. Maar wie beter kijkt, ziet al snel afval lig gen. Bij de strandopgang liggen blikjes, flesdoppen en plastic pa piertjes in het zand. Christie en Annet gaan even verderop aan de slag. Ze onderzoeken een stuk van honderd meter strand. Daar bren gen ze het afval in kaart voor de actie 'Schone Rivieren'. Vrijwilligers registreren tussen 15 oktober en 15 november het af val dat is aangespoeld op vierhon derd tracés langs de Nederlandse rivieren. In Zeeland wordt op tien tallen plekken langs de Wester- schelde, de Oosterschelde en de Grevelingen afval geraapt. Sinds 2017 wordt de actie twee keer per jaar georganiseerd door IVN Na- tuureducatie, Plastic Soup Foun dation en Stichting De Noordzee. In het voorjaar werden zo'n 80.000 stuks afval geturfd en op geruimd langs de rivieren. Per honderd meter rivieroever liggen bijna 450 stukken. Ongeveer tach tig procent is plastic. 'Je moet ergens beginnen' Christie vindt het fijn om een bij drage te leveren aan het voorko men van de plasticsoep. ,,Ik woon aan de boulevard in Vlissingen. Ik vind het verschrikkelijk om te zien hoeveel afval er aan het eind van een zonnige zomerdag op het strand ligt. Nu kan ik er zelf wat aan doen." Natuurlijk, het is een druppel op een gloeiende plaat. ,,Maar je moet ergens beginnen." Annet ergert zich ook groen en geel aan het afval op het strand. ,,Erger vind ik het idee wat dat plastic allemaal aanricht: dat al die kleine stukjes zich ergens op de wereld verzamelen tot een grote zee van plastic. Toen ik daarover hoorde, was ik echt in shock." Het is zaterdagmorgen eb op het Kalootstrand. Het water van de Die kleine stukjes plastic komen in de dieren terecht, en dus ook in ons lijf Westerschelde heeft veel afval meegenomen. Vanaf de branding zien de dames plastic flessen en ander afval drijven. In het zand is de buit kleiner. Maar Christie en Annet rapen in een uur tijd toch flink wat glasscherven, hout en plastic op. Ze nemen een halve vierkante meter zand mee naar huis om te onderzoeken op zoge heten 'nurdles'. ,,Dat zijn kleine stukjes plastic, die vaak verborgen liggen in het zand. Die stukjes zijn het ergst", weet Annet. ,,Ze komen in de dieren terecht, en dus ook in ons lijf." De vrijwilligers noteren het ge vonden afval en zetten het in een online database. Zo kan landelijk de hoeveelheid en de samenstel- ling van het afval in kaart gebracht worden. Het doel van de actie is om in 2030 te zorgen voor plastic- vrije rivieren. Een beetje surrealistisch en vreemd was het ook. Het, door de nieuwe Covid-19-maatregelen, uitgedunde publiek zat verdeeld in de ruimte te luisteren naar drie vrouwen die hun veelzijdigheid en hun liefde voor muziek etaleerden. Dwarsfluitiste Ilonka Kolthoff speelde het impressionistische Sy rinx van Claude Debussy, met de vele trillers en zuchten, vanachter een houten schot achter in de kerk. Het was een passend begin van een recital vol verrassingen. Door een technische fout moest het werk van Gaubert verplaatst worden en speelde Lily Blijdorp op de Italiaanse cello van wijlen Anner Bijlsma, eerst Tarantella van Kate Moore. Toepasselijk, want oor spronkelijk is dit een wilde dans op vurige muziek, die volgens de Zuid-Italiaanse traditie gespeeld werd als ritueel om het gif van een spinnenbeet uit het lichaam te ver drijven. De muziek van Moore is in trigerend en eenvoudig en goed van vorm. Door het gepassioneerde spel van Blijdorp werd de dans voelbaar en bijna zichtbaar. Vanuit een ver stild begin ontstond een ritmisch sterke frase, die vurig en enerve rend werd om te eindigen in een soort wervelstorm. Romance Het Andante con moto tranquillo uit het pianotrio nr. 1 van Mendels sohn, is een soort romance, een lied zonder woorden. Het middendeel in mineur doet even aan Chopin denken. Romantische muziek vol geluksgevoel. Aangename luister- muziek. Pianiste Anne Veinberg speelde daarna Dream Images van George Crumb. Geen avant-gardemuziek maar een sfeermuziek waarin het blije van de liefde en het sombere van de dood knap verpakt is. Soms vreemde, maar altijd aangenaam klinkende muziek waarin flarden van een sonate en een Impromptu van Chopin op een typische wijze zijn verweven. Het Par un clair matin (uit Aqua relles) van Gaubert klonk als een frisse stroom van muziek waarin de opkomst van de zon werd weerge geven door de arpeggio's in de pia nopartij. Boeiend slot Vox Balaenae van Crumb, was een boeiend slot van het concert. Deze muziek vraagt om een levendige fantasie. De musici moeten techni sche en muzikale grenzen verleg- gen (het aanslaan van bassnaren in de piano, neuriën en blazen en spe len op klankschaaltjes). Crumb werkt met verschillende, soms gro teske, soms etherische klanken. De stem van de walvissen hoor je met een in de opening waarin de flui tiste, spelend en neuriënd, de zang van deze dieren imiteert. De drie musici droegen een zwart oogmas ker. De beelden van golven, walvis sen en krijsende meeuwen moet je er gewoon bij denken. Fascinerend beklijvend klankconcert. maandag 19 oktober 2020 Kijk op de site bij /video Wandelaars rapen afval langs de Kaloot 'Afval op het strand, verschrikkelijk' Cornelleke Blok Borssele -Annet de Bruijne Christie Janse (links) en Annet de Bruijne speuren naar afval op het Kalootstrand bij Borssele. fotos cynthia cats Wie ook mee wil helpen aan de opruimactie, kan zich aanmelden via de website schonerivieren.org De vrijwilligers van de actie 'Schone Rivieren' vinden onder meer glas op het Kalootstrand bij Borssele. Met een programma dat de schijnwerper zet op de Franse impressionistische periode en de sonische en experimentele muziek van Crumb toverden drie musici een aparte sfeer in het ruime interieur van de Sint Ja- cobskerk. Jeanette Vergouwen Recensie Concerten Vlissingen Door Ilonka Kolthoff (dwarsfluit), Lidy Blijdorp (cello) en Anne Vein- berg (piano). Gisteren, Sint Ja- cobskerk in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26