SN Nu al in kerstsfeer! Hollandse pot voor Hollandse prijsjes Wachttijd voor sociale huurwoning opgelopen, huurprijzen fors gestegen JOL Walcheren Dat is het l&fck&G&van Albert Heijn Een publicitair ongeluk van royaal formaat P4-5 en zeeland 2 Dat leert een analyse van de Woon bond van het huurbeleid van drie kabinetten-Rutte. Het aantal sociale huurwoningen is in deze periode met ruim honderdduizend afgeno men. ,,De huurder is onder Rutte slecht af', zegt Zeno Winkels, direc teur van de Woonbond. ,,Het kabi netsbeleid was de afgelopen tien jaar gericht op een kleinere corporatie sector en meer commerciële ver huur. Daarvan zijn huurders de dupe geworden.'' CBS-cijfers laten zien dat huur ders in 2009 zo'n 34 procent van hun inkomen aan woonlasten kwijt wa ren. In 2018 was dat ruim 38 procent. Voor huizeneigenaren daalde die 'woonquote' juist. Tussen 2010 en 2019 zijn de huurprijzen fors geste gen: bij sociale huur met ongeveer 26 Nieuwbouw corporaties 30.000 25.000 20.000 15.000 10.000 5000 0 '11 '12 '13 '14'15 '16 '17 '18 procent en bij commerciële huur 44 procent. ,,Onder Rutte is het mogelijk ge worden om in de vrije sector een tij delijk huurcontract van twee jaar te geven'', zegt Winkels. ,,Elke twee Elke twee jaar kan een verhuurder zelf de nieuwe huurprijs bepalen jaar kan een verhuurder iemand an ders in zijn huis zetten, en daarbij zelf de nieuwe huurprijs bepalen. Daardoor zijn er nu woekerprijzen, zodat mensen met een middeninko men helemaal geen huurhuis kun nen krijgen.'' De Woonbond pleit ervoor dat het puntenstelsel - waarmee de huurwaarde van een sociale huur woning kan worden bepaald - ook voor de vrije sector gaat gelden. Dit moet ervoor zorgen dat huurhuizen niet voor een te hoge prijs kunnen worden aangeboden. Ook vindt de huurdersvereniging dat de inko mensgrens voor sociale huur om hoog moet, zodat mensen met een middeninkomen ook een betaalbaar huis kunnen krijgen. Tussen 2013 en 2018 is het aantal sociale huurhuizen met 108.000 ge daald, tot ruim twee miljoen. De wachttijd voor een sociale huurwo ning is fors gestegen: in Utrecht moeten woningzoekenden bijna tien jaar wachten, in Amsterdam ruim tien jaar en in de regio Den Haag zo'n zes jaar. In Amsterdam reageren gemiddeld 271 mensen op een huurwoning, dat waren vijfjaar eerder nog zo'n 180 reacties. Door de coronacrisis zijn de huren in de vrij e sector voor het eerst in ja ren gedaald. ,,Maar dat is een klein effect, en komt vooral doordat expats de grote steden verlaten'', zegt Win kels. ,,Het is heel belangrijk dat er na de verkiezingen een minister van Volkshuisvesting komt die de wo ningmarkt uit het slop trekt.'' Nieuwsmedia ilie Boogert: 'Juist in deze tijd behoefte aan warmte en gezelligheid' Blader snel verder voor meer Prijsfavorieten. 'Huurder onder Rutte slecht af' De wachttijd voor een sociale huurwoning is de afgelopen jaren flink toegenomen, huur prijzen zijn gestegen en huur ders zijn fors meer kwijt aan woonlasten dan kopers. Peter Winterman Den Haag 35.000 I Nieuwbouw BRON: CORPORATIEKOEPEL AEDES —Zeno Winkels, Woonbond Grotendeels droog maandag 19 oktober 2020 13°C pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555 ZEELAND 2 Prijsfavorieten. Onze goedkoopste topproducten. Al meer dan 1250

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1