Domein van de Grotten van Han MEDIA CULTUUR 17 Tien minuten staat Guido Schol- tens (53) uit Wognum standbeeldstil voor De Nachtwacht. Helemaal voor aan, alleen zijn ogen bewegen. Van onder naar boven, van links naar rechts en weer terug. Daarna fluistert hij, met rode konen: ,,Ik heb een heel intiem moment met De Nachtwacht gehad. God, wat was dit mooi. Dit is de vierde keer dat ik hier ben en niet eerder heb ik meegemaakt dat nie mand in mijn nek stond te hijgen terwijl ik naar een schilderij keek. Het was echt alsof ik alleen was met het werk, alsof ik het veel beter in me kon opnemen. Andere keren keek ik naar het doek zoals ik vroeger op school naar een plaatje van De Nacht wacht in mijn boek keek. Nu zag ik het pas écht.'' Eén gedachte over het magnum opus van Rembrandt, halverwege de 17de eeuw geschilderd in opdracht van het Amsterdamse schuttersgilde, kwam in die tien intieme minuten bij Scholtens op. ,,Wat moeten die schutters ontevreden zijn geweest over het resultaat. Moet je kijken hoe Rembrandt ze portretteerde, wat voor een zooitje het eigenlijk is op dat schilderij. Dat gevoel raakte ik niet meer kwijt. Het is gewoon een vlerkerige streek om je opdracht gevers zo af te beelden.'' Voor het museumpersoneel is ook alles anders. Richard Roovers (37), teammanager veiligheidszaken, en zijn collega's hebben domweg min der bezoekers om in de gaten te hou den. ,,Zo blijft er tijd over voor andere zaken, meer servicegericht. Bezoe kers moeten nu een entreetijd reser veren. Sommige oudere bezoekers weten dat niet en staan hier dan teleurgesteld voor de deur. Dan heb ik al mijn mobiele telefoon in de aan slag, om ze te helpen met het maken van een reservering.'' Minder prikkels Museumdocent/rondleider/kunste naar Lisouk Thörig-van de Pol (53) valt op dat de jonge bezoekers het hele museum zo veel beter in zich op kunnen nemen, nu het veel rustiger is dan normaal. ,,Er zijn minder prik kels voor ze, dat merk je echt. Daar door zijn ze zelf ook rustiger, kinder feestjes verlopen ook kalmer.'' Vandaag helpt ze in de voorhal - voor de eregalerij - kinderen die op schilderezels een model portretteren dat enige gelijkenis vertoont met Oopjen, van Rembrandts Marten Oopjen. ,,Hun concentratie ligt aan merkelijk hoger. Ze hebben niet alleen oog voor het model, maar tekenen ook de bogen van deze hal, het glas-in-loodwerk in de kozijnen en soms ook de schilderezels. Heel bijzonder is dat.'' Moet je kijken wat voor een zooitje het eigenlijk is op dat schilderij meer het samenspel van al dat moois dat de collectie van dit museum her bergt. Daarom duwt zwager Anton haar rolstoel langzaam door de ere galerij van het museum, langs schil derijen van Johannes Vermeer, Frans Hals, Jan Steen en natuurlijk Rem brandt van Rijn. Ze kan ze moeiteloos goed zien, zelfs vanuit die vervloekte rolstoel. En dat is gek genoeg ook te danken aan corona. Want hoewel musea open blijven tijdens deze gedeelte lijke lockdown - in tegenstelling tot de intelligente lockdown van het voorjaar - is het er allesbehalve druk. ,,Door de maatregelen van het RIVM kunnen wij nu 2500 bezoekers per dag verwelkomen'', stelt Kelly Schenk van het Rijksmuseum. ,,Normaal gesproken zijn dat er zo'n 10.000, maar ook de toegestane 2500 halen we niet.'' Intens Er zijn natuurlijk veel minder bui tenlandse toeristen dan normaal. Dat is een deel van de verklaring, maar het Rijksmuseum ontvangt ook min der Nederlandse bezoekers dan nor maal. Mondkapjes zijn verplicht in het museum - en in de tram ernaar- VANAF Het voordeel van PZC ■Ky maandag 19 oktober 2020 PC toe. Wellicht schuilt daar een verkla ring. Hoe dan ook, wie wel komt, wacht een intense museumbeleving. 44 —Guido Scholtens, bezoeker 4 Ook voor kinderen is het prettig dat het wat rustiger is. Ze kunnen zich beter concentreren, ook op de activiteiten die het museum aanbiedt. fotos marco okhuizen Omdat je het verdient! )MAINE DES .V 7lfr. Safari in je achtertuin! In dit adembenemende mooie Domein van de Grotten van Han van 250 hectare, verkozen tot beste Wildlife Park, kun je de Europese big five spotten: beren, wolven, lynxen... Bezoek het in alle vrijheid te voet of met de Safaricar. VervoLgens neem je een duik onder de grond om het majestueuze decor van de grot te ontdekken, met haar onderaardse rivier en talrijke druipsteenformaties. Laatje verrassen door de sprookjesachtige lichteffecten van de gloednieuwe verlichting. Beleef magische werelden met het nieuwe 360° spektakel Origin, die je meevoert naar de oorsprong van onze wereLd en de grot. Tickets zijn beperkte tijd beschikbaar. Bestel nu snel jouw tickets! Gekochte tickets zijn t/m 15 november geldig. Bestel nu tickets op pzc.nl/grottenvanhan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17