Wat nou als Nikkie de Mol in aflevering 1 al heeft gezien? O 16 MEDIA CULTUU DOORGRAVEN Anders dan in het voorjaar mogen musea tijdens deze lockdown wel openblijven, maar het Rijksmuseum in Amsterdam komt niet aan het aantal toegestane bezoekers per dag. Die rust zorgt voor bijzondere momenten in het museum. RIJKSMUSEUM RUSTIG Terugblik Finales, vaak zijn ze saai, doodsaai. Neem voetbal. Van WK's en EK's herinner je je eerder andere wedstrijden. Ook de finale van Wie is de Mol? kende saaie edities. Denk aan die van 2017 met Thomas Cammaert als de Mol. Hoe anders was het zaterdag! Met een bakjes- revivalopdracht, met we derom oud-Mollen (een majestueuze Merel Westrik), met een executie en met, om in voetbal termen te blij ven, een heerlijk spelverloop. En tot slot een ver rassende cliff- hanger: Rik van de Westelaken verklapte wie niet de Mol (Tygo Ger- nandt), niet de winnaar (Jeroen Kijk in de Vegte) en niet de verliezer (Nikkie de Jager) is. En dat tegen het indrukwek kende decor van Italiaanse kloosterruïnes, landschap pen en tuinen. Plus, vergeet dat niet, passende muziek (hoor de violen op het door Max Richter opnieuw sa mengestelde album The Four Seasons van Vivaldi). Zo zou elke finale van voetbal of in dit geval Wie is de Mol? moeten zijn. De opdrachten Heel even ontstond er ver warring in huize Jansen. Was Tygo net zo'n Mol als Jan Versteegh? Zo'n fanatieke druktemaker die alleen maar bezig is met het spel (maar niet heus)? Nooit was Tygo hier de verdachte, maar nu sloeg de twijfel toe vanwege zijn strategische positie in de mijntrein (tussen Nikkie en Jeroen), maar vooral vanwege de foute antwoorden bij de opnieuw gestelde vragen van Rik. Hoe kon hij niet gehoord én onthouden hebben dat niet Jeroen maar Nikkie het eeuwige leven wil? En dat eyeliner geen oogschaduw is? Als dit een Mol-actie was om geld uit de pot te houden, dan was het erg slecht geac teerd. En we hadden hem best hoog zitten als acteur. Werden bijna bang van hem als bruut in Van God Los. Toen het verlossende woord kwam van Rik (Tygo is niet de Mol), waren we opge lucht: Tygo had die suffe antwoorden niet gespeeld, het was echt. De hoofdverdachte De makers leggen het er te dik bovenop met Nikkie de Jager. Al in aflevering één stond ze niet op de juiste plek bij de spiegel, verdeelde ze de namen van de Itali- aanse gasten en keek ze als enige om bij de ontmoeting met een oud-Mol. Als je zelf de Mol bent, kun je dat een voudig doen. Maar wat nou als Nikkie bij het omdraaien de échte Mol heeft gezien? Als ze daar Jeroen heel stie kem in de bakjes heeft zien graaien? Hoe groot is dan de paniek bij de makers? Die dan in de resterende zeven afleveringen Nikkie natuur lijk in het verdachtenbankje manoeuvreren. Ze willen immers geen Klaas van Kruistum-scenario. Het ver klaart ook waarom Nikkie zo ver is gekomen en (dus) gaat winnen. Zoals Tygo niet de Mol is (aldus Rik) en ook niet gaat winnen, want de acteur zat voortdurend op Peggy, maar zij ging eruit. Ondertussen doken op sociale media niet alleen plaatjes op van Jeroen (turend in de diepte met als bijschrift 'Jeroen Kijk in de Verte; die grap heeft-ie zelf waarschijnlijk nog nooit gehoord), maar ook, jawel, zijn handschrift: hetzelfde als dat op de spiegels. Kortom: Nikkie wint, Jeroen is de Mol. Webserie over Deniz Nieuw album Grande iemand heeft haast op deze zondag in het Rijksmuseum. Dat het herfst vakantie is, dat zo'n beetje alle andere uitjes moeilijk of onmogelijk zijn, het lijkt allemaal niet te deren. Hier, tussen de fraaiste werken van de Nederlandse meesters, is het rus tiger dan ooit. Of wacht, daar is toch iemand met haast. Onvoorstelbare levenshaast in dit geval. Jocelyn heet ze, Jocelyn Reijenga. Ze komt uit Ermelo, is 41 jaren jong en, zoals ze het zelf onomwonden stelt, bezig met haar 'laatste tijd'. Ze knikt, die gore rot- ziekte zit haar op de hielen. Uitge zaaid, onbehandelbaar, het is niet anders, vul het verder zelf maar in. En natuurlijk is zo'n coronavirus linke soep, juist voor haar. Maar, klinkt het van achter haar zwart witte mondkapje: ,,Ik blijf nergens meer voor binnen, het gaat nu zo hard met me.'' Ze heeft niet één kunstwerk in het bijzonder dat ze nog wil zien, maar Na elke afleve ring van Wie is de Mol? graaft deze krant nog even door. Hoe waren de op drachten? En wie is de hoofd verdachte? maandag 19 oktober 2020 PC Dennis Jansen De drie finalisten. FOTOAVROTROS YOUTUBE PowNed komt op 4 november met een webse rie over Deniz Üresin, alias de Lachgaskoning. De vijfdelige serie wordt we kelijks uitgezon den op het You- Tube-kanaal van NPO 3. De omroep volgde Üresin enkele maanden. MUZIEK Ariana Grande brengt op 30 oktober haar zesde studio album uit. In een cryptisch filmpje op sociale media maakte ze bekend dat het album en de eerste single (die komende vrijdag al uit komt) allebei Positions heten. 3 ■u Jocelyn Reijenga wilde nog één keer het Rijksmuseum in zich opnemen. FOTO MARCO OKHUIZEN Jeroen Schmale Intiem moment met De Nachtiuacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16