Younes kan na één kickboksklap amper meer praten NIEUWS 13 INTERVIEW GEWELDSMISDRIJF Vorig jaar sloeg een pizzabezorger Younes uit Lelystad met één klap neer. Hij lag twee maanden in coma en moet nu leven met afasie. Vandaag doet de rechter uitspraak over een schadeclaim van 750.000 euro. Met handen en voeten doet Younes zijn verhaal. tijdens douchen voelt hij eerst met links of het water niet te heet is. Hij heeft bovendien weinig kracht in zijn rechterhand en zijn korteter- mijngeheugen vervaagt snel. Therapieën om hem nog iets verder vooruit te brengen zijn peperduur, weet zijn zus inmid dels, die zich heeft ontpopt tot rechercheur ('de politie wist niet eens dat de dader aan kickboksen deed'), hersendeskundige en verzor ger. „Eigenlijk", zegt ze, „heb ik er een zoon bij. Hij was mijn kleine broertje, nu let ik op hem als mijn derde zoon. Het was voor ons zo wennen, heel normale dingen ko men niet altijd door. Als ik vraag: Younes, pak eens wat uit de ijskast, loopt hij naar een gewone kast. Ook kleuren herkent hij niet altijd.'' Om Younes verder te helpen, heeft de familie in de strafrechtzaak een schadeclaim van 750.000 euro inge diend. De hoop is dat de rechter die vandaag toewijst, want als dat in een strafzaak gebeurt schiet de staat na acht maanden dat bedrag voor en verhaalt het CJIB de schade verder op de dader. Als wordt doorverwezen naar een civiele rechter is die voor schotregeling er niet en moet de fa milie zelf het geld bij de dader clai men, met alle problemen van dien. ,,Dat geld staat totaal niet in ver houding tot het leven wat is ver woest'', zegt Chagraa. ,,Maar ik hoop dat de rechter dit leest. Dat die straf wordt toegewezen, hoe moeten we al die zorg betalen? Voor intensieve lo gopedie, voor iets van verbetering, moet je veel betalen. Aan alles wat wordt vergoed, zit een max. Maar als we naar de civiele rechter moeten, gaan we dat zeker doen. Younes is ne ver nooit uitbehandeld. We gaan alles proberen zodat hij straks wel een zin van drie woorden kan maken.'' Maar schijnt bedriegt. Elke zin van de 26-jarige Younes hapert na drie, vier woorden. Dan zwaaien zijn ar men om duidelijk te maken wat niet uit zijn mond wil komen. Hij lacht er dan ontwapenend bij, verontschuldi gend bijna, maar het moet zó frustre rend zijn. ,,Een paar'', zegt hij, op de vraag hoeveel woorden hij wél kan uitspreken. 'Ja man', zit er vaak tus sen. Of 'ja toch'. Hoe gaat praten nu? ,,Twee maan den'', zegt hij dan, ,,vlak.'' Hij bedoelt dat hij een paar woorden kan, maar 'er komt niks meer bij', zegt zijn zus. ,,Hij kan een aantal woorden, zoals 'ja', 'goed', 'prima', 'misschien', 'af en toe'. Eerst kon hij niks zeggen, daarna ja en nee en zo kwam er nog wat bij. Elk woord is meegenomen, maar met een paar woorden kun je niet echt een leven opbouwen, werken gaat niet meer, hoe vind je ooit een part- ner zo? Met één klap is zijn leven ver pest.'' De woorden die uit zijn mond schieten op vragen, zijn bijna een re flex. De vraag bijvoorbeeld, of er nou sprake was van een vechtpartij die 5de mei voor dat café in het centrum van Zwolle? ,,Onzin'', zegt hij dan. Voor verdere uitleg neemt zijn zus Chagraa (29) het dan over. Schrijven gaat ook niet. Wat weet hij nog van de klap? ,,Niks'', zegt hij. Weet je dat je naar Zwolle bent gegaan? ,,Ja.'' Dat die piz zakoerier de straat inreed? ,,Nee.'' Coma Vragen over emoties ('heb je camera beelden teruggezien? Schrok je daar van?) blijven verborgen achter die verontschuldigende glimlach. Op één na: ben je kwaad? ,,Ja man.'' Weet je nog dat je wakker werd uit coma? ,,Blanco'', zegt Younes. ,,De eerste maanden na de coma herkende hij niemand'', vertelt zijn zus. Wat deed Younes voor werk? Magazijnmede werker, wil hij zeggen, maar het lukt niet. „Chauffeur", zegt hij. ,,Dat zou hij worden'', zegt Chagraa. ,,Hij had een vast contract.'' Het incident met verdachte Levi el A. ging nergens over. Younes was met vrienden in Zwolle, voor Bevrij dingsdag, maar vooral om voetbal te kijken. ,,Ajax'', zegt Younes; dat woord zit er wél weer in. Hij lacht. Pizzakoerier Levi kwam met zijn scooter de smalle straat in, er ont- stond een woordenwisseling omdat hij hard reed. Vervolgens stapt Levi af, loopt naar Younes en slaat hem met één klap vol in het ge zicht neer. Levi heeft kickbokservaring. De klap heeft dramatische gevolgen. Younes belandt in een coma die twee maanden gaat duren. Hij krijgt er een herseninfarct overheen. Om de le vensgevaarlijke zwellingen niet fataal te laten worden, wordt hij gekoeld en wordt een deel van zijn schedel tijde lijk gelicht. De doktoren zeggen dat hij vermoedelijk als kasplant verder moet. Dat hij nu anderhalf jaar later lachend weer rondloopt, is eigenlijk een wonder. Er is overigens meer aan de hand dan 'alleen' de afasie. Younes heeft geen gevoel in een groot deel aan de rechterkant van zijn lichaam. Hij wijst op zijn arm. Dus, bijvoorbeeld, maandag 19 oktober 2020 GO M De 26-ja- rige Younes werd in Zwolle op zijn hoofd geslagen. Een deel van zijn schedel werd gelicht toen hij in coma lag. FOTO VICTOR SCHILDKAMP 'Kwaad? Ja man' Victor Schildkamp Lelystad Er lijkt als je hem zo ziet eigenlijk niks aan de hand. Vrolijk lachend komt hij binnenlopen. De motoriek lijkt in orde. Soepeltjes gaat een kast- deurtje in de keuken open en pakt hij een glas. En hij belt zelfs, kort, met een vriend. Het enige wat je ziet is dat litteken op de zijkant van zijn hoofd. Het gaat van oor tot oor, over zijn hoofd heen. Zijn hele schedel werd gelicht toen hij in coma lag. De Herman Brood- steeg in Zwolle, waar Younes werd neerge slagen. FOTOFRANS PAALMAN Verdachte Levi el A. in de rechtbank. ILLUSTRATIE NICOLE VAN DEN HOUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13