EUWS 11 Is er nog hoop in Amerika? Correspondent Karlijn van Houwelingen reist in aanloop naar de verkiezingen dwars door het land, naar tien plaatsen die Hope heten. Vandaag deel 7: Hope, Texas. Hope, Texas mÊËÉti&iï&Bl nisch rechter in het Hooggerechts hof en linkse heldin vanwege haar strijd voor gelijke rechten voor vrouwen en mannen. Ze maakt vermoedelijk plaats voor een con servatieve opvolger, nu Donald Trump en de Republikeinse partij proberen vlak voor de verkiezin gen nog een nieuwe rechter te be noemen. In 2016 vonden Republi keinen dat nog ongehoord. Ze scoren er punten mee in Hope - hier hoopten inwoners al langer op een conservatieve meer derheid in de hoogste rechtbank. ,,Ik ben zelf heel conservatief, dus ik ben helemaal voor'', zegt Allan Munson, de voorzanger van de kerk. Zijn familie ^s zo'n beetje de kerkgemeenschap. Pa zong ook ja renlang voor, zijn zus speelde pi ano. ,,De mensen aan de andere kant van het politieke spectrum willen het niet, maar ik denk dat we het gaan doen'', zegt hij over de benoeming in het hof. Trump regeert dankzij de steun van een minderheid van de Ame rikanen. Dat is mogelijk in het Amerikaanse kiessyteem. Daarin geeft niet het totale aantal stem men de doorslag, maar leidt de uitslag per staat tot een aantal kiesmannen in het zogeheten kiescollege. Dat telt. De rechterbe- noeming van een minderheid kan nog decennia invloed hebben op de koers van het hof en het land. De rechter, Amy Coney Barrett, kan haar leven lang blijven zitten. Onder meer het recht op abortus en het homohuwelijk lopen ge vaar, vrezen progressieven. Een meerderheid van de Amerikanen wil van het kiescollege af. Maar in Hope, Texas, wordt het gewaardeerd. ,,Wij plattelanders hebben nergens echt inspraak in'', zegt Allan Munson. Hier in Texas bijvoorbeeld, een staat zo groot als Frankrijk, hopen Democraten voor het eerst in decennia de meeste stemmen in een presidentsverkie zing te halen dankzij de bevolking van de steden. Jonge generaties in onder meer Austin en Houston zijn etnisch diverser en linkser. Gelukkig is er het kiescollege nog, vindt Munson, zodat mensen als hij tenminste in de presidentsver kiezingen nog invloed kunnen uitoefenen. ,,Zonder kiescollege zouden we helemaal niets te zeg gen hebben.'' Dat Texas 'blauw' zou kunnen kleuren, de droom van Democra ten, zorgt in plattelandsgebieden voor weerstand. Shawn Marie Bi ble schrok zich rot toen een De mocratische held uit Texas, oud Congreslid Beto O'Rourke, in zijn geflopte presidentscampagne on omwonden zei dat hij burgers hun zwaarste wapens af zou nemen. In zijn thuisstad El Paso waren net 22 klanten van winkelketen Walmart vermoord met een geweer. ,,Hell yes, wij gaan je AR-15, je AK-47 af pakken. We gaan niet langer toe staan dat ze tegen Amerikanen worden gebruikt'', zei O'Rourke. ,,Deze verkiezingen worden een soort van eng'', zegt Bible als ze bij het gemeenschapscentrum de dorpskat komt voeren. ,,Ik ben bang dat de Democraten het over gaan nemen en proberen onze wa pens af te nemen. En als ze dat doen, wordt het lelijk. Ze willen ons controleren, zodat iedereen van de overheid afhankelijk is.'' Dat soort angst, daar wordt Keith Denison moedeloos van. Hij stemt ook op Trump, omdat het alternatief hem niet bevalt. ,,Ik vind wat hij zegt niks, hij praat te veel, maar ik vind zijn beleid oké.'' Ik ben bang dat de Democraten het over gaan nemen en proberen onze wapens af te nemen De troepen naar huis halen, min der overheid - dat is belangrijk voor Denison. Of zoals hij zijn po litieke visie omschrijft: 'Laat ons gewoon met rust'. ,,Maar als Trump verliest, is dat niet het einde van de wereld. Als hij wint ook niet. Dat zeiden ze in 2016, en we zijn er nog steeds.'' Hij wijt de hoogspanning in de samenleving aan de grote media. Ze zaaien angst, vindt hij. ,,Het is een beetje als een ongeluk op de snelweg - je wilt stoppen en kij ken. Amerika is nu één groot auto ongeluk, en iedereen wil kijken. Het maakt sommigen bang. Maar als je één op één met elkaar praat, zijn we echt niet zo verschillend.'' Terneergeslagen In Hope blijft altijd hoop, verze kert Allen Munson. Hij wijst op de kerk. ,,Hier ben je even weg van de storm.'' De mensen zijn terneer geslagen, merkt Warren Hornung. ,,We hebben een positieve kijk no dig in de kerk. Er zijn al genoeg mensen depressief, mijn zoon is ook zijn baan kwijt. Dus we kie zen vrolijke liedjes en ik probeer optimistisch te zijn in de preek. Geen triest, deprimerend verhaal.'' En geen politiek. ,,Want ik wil geen geruzie in de kerk.'' Hij heeft zijn kerk opengehou den tijdens de pandemie - tegen de richtlijnen van de gouverneur van Texas in. ,,In meer dan zestig jaar als dominee heb ik nooit een dienst hoeven afblazen. Het was een zekere trots, ik wilde niet slui ten'', geeft de dominee toe. ,,We weten dat het riskant is, maar als je naar de supermarkt kunt, kun je ook naar de kerk. We laten de deur open, raden aan om een mond kapje te dragen en we omhelzen elkaar niet meer. Dit is een kerk vol omhelzers, dus dat is moeilijk, maar we doen ons best. En we staan niet meer hand in hand voor het slotlied.'' maandag 19 oktober 2020 GO AFL 7. Kijk op de site bij /hope Het dorp waar bijna elke stem naar Trump gaat ëhf'ihllM IhifriH: HOPE UNITED METHODIST CHURCH Dominee Warren Hornung preekt al zestig jaar. Hij heeft nog nooit een dienst hoeven afblazen in zijn methodistenkerkje in Hope, Texas. fotos sergio avellaneda Shawn Marie Bible: ,,Ze willen ons controleren.'' Voorzanger Allan Mon- sun en zijn vrouw. - Shawn Marie Bible

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11