Inbrekersgilde slaat door corona dit jaar minder vaak toe Kort geding café tegen maand coronasluiting 10 NIEUWS De kerk gaat niet op slot, ook niet voor corona. Verandering is het laatste wat je in het zeshonderd zielen tellende Hope in Texas kunt verwachten. Oerconservatief zijn ze, en trots op hun wapens. Maar: pas sinds een paar jaar is Trump hun held. Normaliter loopt het aantal inbra ken in september langzaam op om met de feestdagen in december te pieken. Nu gebeurt het omge keerde: vorige maand zag schade verzekeraar Interpolis het aantal woninginbraken een vijfde dalen. ,,De week nadat het kabinet de strenge maatregelen aankondigde, bedroeg de daling zelfs al 30 pro cent'', vertelt Youri van der Avoird, van de InbraakMonitor. Op basis van deze trend voorspelt Interpolis dat de najaarspiek zeer bescheiden zal zijn. ,,De corona maatregelen verdwijnen niet opeens. Wij verwachten daarom dat het aantal inbraken dit jaar circa 30 procent lager uitkomt dan vorig jaar.'' De reden is dat Nederlanders door de coronamaatregelen weer meer thuiswerken. De Nationale Politie bevestigt de waarneming. ,,Ook wij registreer den begin oktober een afname van ruim 30 procent'', zegt Sybren van der Velden, landelijk projectleider woninginbraak. De politie voorziet wél een toename, maar de stijging zal vlak verlopen. ,,Er blijft een groep criminelen die doorgaat met inbreken. In de grote steden zijn veel junks afhankelijk van woning diefstallen.'' De nationale politie verwacht over heel 2020 op 'minimaal' 20 procent minder inbraken te eindi gen. Sinds de politie woningdiefstal hoge prioriteit gaf kelderde het jaarlijkse aantal inbraken van 92.000 in 2012 naar bijna 40.000. Volgens Interpolis en de politie komt dat onder meer door de vele De afname deze herfst zal minder zijn dan eerder dit jaar bewustwordingscampagnes van de overheid. Veel woningeigenaren hebben hun huis beter beveiligd. ,,De afname deze herfst zal overi gens minder groot zijn dan dit voorjaar, toen het aantal inbraken aanvankelijk 50 tot 60 procent af nam. Oorzaak waren de gesloten grenzen met het buitenland. Ben des van buiten Europa konden daardoor niet hierheen vliegen. Als Nederlanders in de toekomst structureel meer thuis blijven wer ken, kan dat resulteren in nóg la gere inbraakcijfers. Tegelijk zullen er altijd dieven zijn, beklemtoont Van der Velden van de Nationale Politie. Met de rechtszaak, morgen voor de rechtbank in Den Haag, wil hij bereiken dat de sluiting van restau rants per direct wordt opgeheven. Het Outbreak Management Team, dat het kabinet adviseert over het coronabeleid, opperde woensdag dat restaurants mogelijk open kun nen blijven. Ze moeten dan wel ge- zondheidschecks blijven uitvoeren en de 1,5 meter afstand moet ge waarborgd zijn. Het kabinet had toen net bepaald dat restaurants, lunchrooms en cafés een maand de deuren moeten sluiten. ,,Ik denk dat we nu een keer stelling moeten nemen. Koninklijke Horeca Neder land zegt niet 'genoeg is genoeg'. Ondertussen gaan horecaonderne mers kapot of moeten hun spaar geld of pensioengeld aanspreken'', aldus Meeuwisse. De ondernemer zou voorlopig prima kunnen leven met maatrege len als maximaal vier gasten per ta fel en desnoods al om 20.00 uur dicht, ,,maar op slot, dat kan de ho reca echt niet meer dragen.'' Als je Amerika wilt le ren kennen, moet je in de kerk zijn. Ker ken zijn het bind middel van de Ame rikaanse samenleving, knooppun ten van het sociale leven. Al hele maal in dorpen als Hope, Texas, waar geen winkels of scholen zijn, maar wel twee kerken. De oudste, een methodistenkerk in een wit gebouwtje dat hier sinds 1889 staat, oogt verlaten. Dus bellen we de dominee, Warren Hornung, die kantoor houdt in het dichtstbij zijnde stadje, Yoakum. Hornung is 82, maar had weinig trek in pensi oen. Thuis houdt hij dus tachtig koeien en elke zondag spreekt hij om acht uur 's ochtends de ge meente in Hope toe. Kan net, voordat hij om kwart voor tien moet preken in de zusterkerk een kwartier verderop. Hij gaat ons voor in zijn bejaarde pick-uptruck, naar wat doorgaat voor het hart van Hope: het kerkje tussen de weilanden waar Texaan- se runderen met lange horens gra zen. Daarnaast de oude school, in middels een dorpshuis. De domi nee hinkt een beetje - akkefietje met een stier, maar nee, dank je, het gaat prima. We hadden trou wens ook best naar binnen kun nen stappen om te schuilen, toen we hier gisteren rondliepen ter wijl een tropische storm overtrok, zegt hij. ,,We doen de kerkdeur nooit op slot.'' De mensen in Hope, zegt domi nee Hornung, zijn ouderwets, tra ditioneel, zuinig, maar gul als het om de kerstdonaties aan goede doelen gaat. Ze zijn harde werkers, die hun gazon goed onderhouden, een wapen dragen - het zijne ligt in de pick-uptruck - en over het algemeen wat ouder. ,,Ze verande- We hebben een positieve kijk nodig. Er zijn al genoeg mensen depressief. Ik probeer optimistisch te zijn in de preek, geen triest verhaal ren niet veel in hoe ze de dingen doen.'' Dus laat hij vooral traditio nele gezangen zingen. Hope, een gemeenschapje van zo'n zeshonderd mensen, werd lang bewoond door Duitse immi granten. Tot in de jaren 30 zongen en preekten ze in dit kerkje in het Duits. Toen Hitler de macht over nam in het oude moederland, schakelden de kerkleden rap over op het Engels. Met nazi's wilden ze voor geen goud geassocieerd worden. De grootouders van Hor- nung waren ook zo - Duits en oer conservatief, beschrijft hij. Dat laatste, conservatief in zijn poli tieke opvattingen, is hij zelf trou wens ook. Iedereen hier eigenlijk. Van oudsher was Hope Democratisch territorium, maar dat was vóór de diepe polarisatie in het Ameri kaanse politieke systeem. Kiezers met traditionele opvattingen over familie, seks, relaties, religie of wapens zijn nu vrijwel allemaal Republikein. Hier stemde in 2016 bijna iedereen op Trump. In de omliggende regio, Lavaca County, behaalde hij 85 procent van de stemmen. Afbranden Deze keer zou dat wel eens opge lopen kunnen zijn tot 90 procent, denkt Keith Denison, een 53-jarige it'er met twee paarden en een her dershond die hiernaartoe verhuis de om voor zijn demente moeder te zorgen. ,,Mensen zien rellen in de steden en Democratische gou verneurs en burgemeesters staan erbij en kijken ernaar. Vreedzaam protest is geweldig, dat hoort bij Amerika, maar je hoeft geen ste den af te branden.'' We zijn in Hope net na de dood van Ruth Bader Ginsburg, ico- (Pogingen tot) inbraken per week 1400 1200 1000 maandag 19 oktober 2020 GO De najaarsgolf van woninginbra ken zal dit jaar door de corona maatregelen grotendeels uitblij ven. Deze maand slaan inbre kers al 30 procent minder toe dan vorig jaar, blijkt uit de In braakmonitor van Interpolis. De politie bevestigt de trend. David Bremmer Tilburg DEN HAAG Om de door het kabi net opgelegde sluiting van res taurants aan te vechten, spant de Haagse bodega De Posthoorn een kort geding aan tegen de staat. Volgens eigenaar Michael Meeuwisse hebben al veel andere zaken zich bij hem aangesloten. HOPE, USA Vertrouwen op god, werk en wapens -Warren Hornung, dominee Keith Denison: „Trump praat te veel, maar zijn beleid is oké.'' 10 20 30 40 50 weeknummer BRON: INBRAAKMONITOR INTERPOLIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10