Kinderboekenweek Hulst sluit af met bal, banket en een film met popcorn 'Ban de messen uit Terneuzen' Carbidschieten mag buiten dorp 6 1038meldingen overlast MIJN DORP, MIJN STAD De stijging is het grootst in de ge meente Sluis, waar 36 keer melding is gedaan van (een vermoeden van) hennepkweek en 142 keer van drugsoverlast. Dat is een record sinds 2015 dit soort gegevens wordt bijgehouden. Ook in Hulst is sprake van een stijging, tot 220 meldingen, Zeeuws-Vlaanderen is als grensgebied met veel platteland interessant wat er minder waren dan in 2015, 2016 en 2017. Terneuzen steekt wat betreft aantal meldingen de kroon, 640, ook een record. Dat Terneuzen hoger scoort, is logisch, er wonen evenveel mensen als in Hulst en Sluis samen, maar het aantal mel dingen is ook groter. Het jaarverslag van Houdgreep biedt ook een overzicht van het aantal meldingen per plaats in Zeeuws-Vlaanderen. In Terneuzen komen de meeste uit de stad, ge volgd door Sas van Gent en Sluiskil. In de gemeente Hulst gaat de stad Hulst aan kop wat betreft aantal meldingen van drugsoverlast, op gepaste afstand gevolgd door Vogel waarde en Sint-Jansteen. Wat be treft meldingen van hennepkweek staat Clinge (twaalf stuks) aan kop met de stad Hulst (tien stuks) als goede tweede. Oostburg voert de lijst in de gemeente Sluis aan wat betreft drugsoverlast, gevolgd door Breskens, Sluis, Eede en Aarden burg. Zeker niet alle meldingen leid den ook tot succesvolle acties. Van de 197 gevallen van vermoedelijke hennepkweek bleven er na onder zoek 43 over. Twintig hennepkwe kerijen zijn in bedrijf aangetroffen door de politie, waarvan zestien buitenkwekerijen in tuinen van woningen met overigens gemid deld niet meer dan zes planten. De andere 23 zijn opgespoord door fraude-inspecteurs van netwerkbe heerder Enduris door het elektrici teitsgebruik na een melding in kaart te brengen. Die kwekerijen waren groter, met gemiddeld 225 planten. Interessant grensgebied Volgens Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen, is er ook dit jaar sprake van een stijging van het aan tal meldingen. De bereidheid om te melden is toegenomen, omdat mensen zien dat er actie wordt on dernomen, noemt Lonink als één van de redenen. Zijn andere verkla ring is dat de hennepkweek zich verspreidt, omdat de politie in vooral Brabant dichter op de drugs criminaliteit zit. Lonink: ,,En Zeeuws-Vlaanderen is als grensge bied van België en met z'n uitge strekte platteland interessant." HULST Met een heus bal, ring steken, het zoeken naar een schat in de binnenstad en een royale lunch sloten vrijdag zo'n zeventig riddertjes en prinsesjes van de Willibrordusschool in Hulst de Kinderboekenweek met als thema 'En toen....' af. Ridder Hubertus (schooldirec teur Huub Mangnus) verklaarde 's ochtends in de gymzaal het bal voor geopend. De peuters en kleu ters waren allemaal verkleed als CDA-fractievoorzitter Jos van Ginneken pleit voor zo'n verbod in vrijdag aan het college van B en W gestelde schriftelijke vragen. Een ridders, draken en prinsesjes en trokken in een lang kleurrijk lint door de binnenstad. Aan de hand van een schatkaart vonden ze bij het 'kasteel' (de Keldermanspoort) de schat: goudgele popcorn voor bij de Assepoesterfilm die ze nog gingen bekijken. Koperen kandelaars en zilveren borden Eenmaal terug van de stadswan deling, wachtte hun in hun klas messenverbod kan worden gere geld in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Van Ginne- ken vraagt het college wat het daarvan vindt. Of Terneuzen meegaat in de landelijke trend, is niet duidelijk. Voor zover bekend is er dit jaar één steekincident in Terneuzen ge weest, begin september, waarbij een Axelaar (18) een 15-jarige jon gen uit Sas van Gent verwondde. Van Ginneken wil een overzicht een royale lunch aan lange tafels, gedekt met koperen kandelaars. Ze aten er, net zoals ridders en prin sessen, van zilveren (papieren) bordjes en de melk werd geser veerd in luxe, net echte, wijngla zen. ,,En wat doen papa's en mama's nadat ze hun wijn hebben inge schonken?", vroeg juf Mireille aan de ridders en prinsessen. ,,Opdrin- ken!!" klonk het in koor. De jufbe- doelde proosten van steekincidenten over de afge lopen jaren. Alleen een messenverbod zal niet helpen, realiseert de CDA'er zich. Hij dringt er daarom ook op aan met winkeliers in gesprek te gaan om geen messen meer te ver kopen aan minderjarigen. Verder oppert hij een inleveractie voor (steek)wapens te houden met de politie, scholen en wijk- en dorps raden én een informatiecampagne richting ouders en verzorgers. De dorpsraad Hoek is momenteel in overleg met de groep carbid- schieters over een geschikte plek. ,,De gesprekken lopen en we den ken er weer goed uit te komen", laat secretaris Kees Kuijper weten. De Terneuzense gemeenteraad moet er ook nog een regeling voor vaststellen. In Hoek verliep oud en nieuw 2019-2020 dankzij de afspraken tussen de dorpsraad, jongeren, de politie en gemeente vrijwel zon der klachten, op het carbidschie- ten na. Dat was nieuwjaarsnacht in Sluiskil heel anders. Bij dorps huis 't Meulengat was de sfeer grimmig en waren vernielingen. Omwonenden en bewoners van het nabijgelegen Elisabethhof voelden zich bedreigd. Vuurwerkvrije zone Om herhaling te voorkomen, wor den 't Meulengat en omgeving ko mende oud en nieuw een vuur- werkvrije zone. Van 2019 op 2020 gold alleen voor het Kerkplein en Minister Lelyplein een vuurwerk verbod. Vuurwerk afsteken zou daar komende jaarwisseling wel weer mogen, maar burgemeester Jan Lonink van Terneuzen laat we ten dat het Kerkplein wat hem be treft opnieuw een vuurwerkvrije zone wordt. Voorzorg In heel Terneuzen komen in totaal zestien vuurwerkvrije zones, zoals de laatste drie jaar bij het zieken huis en de kinderboerderij in Ter- neuzen, alle zorgcentra en dieren weides in andere kernen. Ze wor den vooral ingesteld uit voorzorg, want controle is lastig, erkent het college van burgemeester en wet houders. De politie en gemeente lijke handhavers kunnen niet overal tegelijk zijn gedurende oud- jaarsavond en nieuwjaarsnacht. Zaterdag Zondag zaterdag 17 oktober 2020 Houdgreep drukker met drugs Het aantal meldingen van drugs overlast in Zeeuws-Vlaanderen is vorig jaar sterk toegenomen tot 1038. Dat zijn er bijna een kwart meer dan in 2018, blijkt uit het recent gepubliceerde jaar verslag van Houdgreep, het sa menwerkingsverband van ge meenten, politie en woningcor poraties tegen drugsoverlast. Harmen van der Werf Terneuzen -Jan Lonink, burgemeester In Terneuzen moet een mes- senverbod komen, vanwege het landelijk stijgende aantal steekincidenten waarbij min derjarigen zijn betrokken. Harmen van der Werf Terneuzen Een traditie op oudejaarsdag in Hoek, het carbidschieten, mag blijven, maar het moet dit jaar wel buiten het dorp gebeu ren. De knallen op het Molen plein in hartje Hoek gaven op oudejaarsdag 2019 te veel overlast. Harmen van der Werf Hoek AARDENBURG Ar cheologisch mu seum, 13.00-17.00 uur: Open; AXEL Stadsmolen, 11.00-15.00 uur: Open; Museum Het Warenhuis, 11.00 17.00 uur: Open, ex positie (textiel); Wa tertoren, 13.00-16.30 uur: Open; Centrum, 08.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; HULST Museum, 14.00-17.00 uur: Open; Jongerencen trum Komma, 14.00 uur: Open (12-23 jaar); De Bierkaai, 10.00-13.00 uur: Streekproducten- markt; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open, exposities; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: Rondleiding en rond vaart; Museum Schooltijd, 13.30 16.30 uur: Open; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; Eet café Hofzicht, 09.00 uur: Herdenking be- vrijding; AARDENBURG Ar cheologisch mu seum, 13.00-17.00 uur: Open; HULST Museum, 14.00-17.00 uur: Open; 's Landshuis, 14.00-16.00 uur: Open, expositie schil derijen; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open, expositie 'prik klokken'; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen. Lange tafels vol Hulster ridders en prinsessen. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 133