9 zelfde uitspraak dat de IND het af wijzen van het asielverzoek van het gezin 'onvoldoende zorgvul dig heeft voorbereid en ondeugde lijk heeft gemotiveerd'. De recht bank geeft de dienst de opdracht 'het Bureau Medische Advisering om een beoordeling te vragen en te onderzoeken of de psychische gesteldheid van de zoon een over dracht aan Spanje in de weg staat.' Het BMA is de instantie die de IND advies geeft over de beoorde ling van medische aspecten in een asielaanvraag. Hoger beroep Maar de IND vraagt het medische bureau niet om advies. De dienst legt de uitspraak van de rechter naast zich neer en gaat op formeel- juridische gronden in hoger be roep tegen de uitspraak. De IND stelt dan dat ze in de aangespan nen procedure niet verplicht is ad vies van het BMA te vragen. De Raad van State, die niet naar de in houd van een asielverzoek kijkt, maar alleen beoordeelt of de juiste procedures zijn gevolgd, geeft de IND gelijk en vernietigt op 13 mei van dit jaar de uitspraak van de rechtbank. Daarmee is de afwijzing van de asielaanvraag van het gezin Ghe- zawi onherroepelijk en nadert we derom uitzetting. Het is een harde klap voor het gezin en in het bij zonder voor Ali. Het zou de derde keer zijn dat de Ghezawi's terug worden gestuurd naar Spanje. Na hun vlucht uit Sy rië en een lang verblijf in een vluchtelingenkamp in Libanon, kreeg de familie in 2016 asiel in Spanje. Vader Ahmad kan er geen werk vinden en het gezin leeft in Murcia, volgens eigen zeggen, in armoede. Ze bewonen met z'n achten één kamer zonder ramen. Ze komen naar Nederland in de hoop werk te vinden en een beter leven op te bouwen. Maar omdat het gezin al een verblijfsvergun ning in Spanje heeft, stuurt Ne derland het tot twee keer toe te rug. Na de tweede uitzetting is het gezin dakloos en worden ouders en kinderen in Spanje gescheiden, stellen de ouders. In oktober 2019 komt het hele gezin voor de derde keer naar Nederland. Na de afwijzing van de asielaan vraag moet het gezin vanuit het azc Ter Apel naar de gezinslocatie in Gilze-Rijen, de laatste stap voor uitzetting. Hun advocaat Pet- kovski doet een verzoek om uitstel van de uitzetting, zodat de geeste lijke gezondheid van Ali nog een keer kan worden onderzocht. Het mag niet meer baten. Op dinsdag 28 juli maakt Ali een einde aan zijn leven. Een dag later krijgt de advo caat de ontvangstbevestiging van zijn aanvraag voor nader medisch onderzoek binnen. Ontdaan De betrokken huisarts, Reina van Loon-Snijder, is nog steeds ont daan door de dood van Ali, vertelt ze. ,,Er waren zoveel signalen dat dit kon gebeuren. We zien hier re gelmatig asielzoekers die dreigen met zelfmoord als hun aanvraag wordt afgewezen, maar in het ge val van Ali leek het echt reëel. Hij wilde het leven dat ze hadden in Spanje echt niet meer. Ik dacht: hij gaat het gewoon doen.'' De huis arts vindt dat 'de menselijke maat weg is uit het asielbeleid'. ,,Er is geen ruimte meer om mensen op humane gronden te laten blijven. Ik dacht: hij gaat het gewoon doen. Er waren zoveel signalen En het erge is: er zijn veel meer jongeren zoals Ali.'' Advocaat Petkovski, die het ge zin sinds vorig jaar zomer bijstaat, spreekt van 'categorisch falen van het systeem'. ,,Uit de overwegin gen van de rechtbank bleek dat dit zeker geen tijdelijke schreeuw om aandacht was. De rechtbank stelde ook niet dat het gezin mocht blij ven, maar alleen dat Ali's gezond heid verder moest worden onder zocht. En vervolgens bedenkt ie mand bij de IND dat het een on zinnige uitspraak is waartegen ho ger beroep moet worden inge diend. Onbegrijpelijk.'' Ali Ghezawi ligt begraven op de islamitische begraafplaats in Zuid laren, tussen Ter Apel en Gronin gen in. Vanwege de dramatische gebeurtenis en de nieuwe situatie hebben zijn ouders en vier broers en zussen vorige week een nieuwe asielaanvraag kunnen doen. Woensdag meldde de IND dat het gezin alsnog een verblijfsvergun ning krijgt, stelt hun advocaat. Gemist De IND laat in een reactie weten 'niet in te gaan op individuele ge vallen'. Een woordvoerder wil niet zeggen of er na de uitspraak van de rechtbank in Den Haag nog me disch advies is ingewonnen bij het BMA. Op de vraag of er na de dood van Ali een intern onderzoek naar de gang van zaken is ingesteld, antwoordt de dienst: ,,In geval van suïcide door een asielzoeker in de opvang wordt door de verschil lende ketenpartners een feitenre laas gemaakt en nagegaan of er mogelijk signalen gemist zijn.'' Wat de uitkomst van dit feitenre laas in de zaak van Ali is geweest, wil de IND niet zeggen. Rekensysteem stikstof beter Meer tijd voor doorstromers Schotland wil alleen verder vrijdag 16 oktober 2020 GO - Reina van Loon-Snijder, arts BILTHOVEN Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft zijn softwaresysteem Aerius voor stikstofberekeningen vernieuwd. In de laatste versie zijn actuele gege vens over natuurgebieden en 'de nieuwste weten schappelijke inzichten' ver werkt, aldus het instituut. De uitkomst van de bereke ningen spelen een grote rol in de verlening van vergun ningen aan bijvoorbeeld een boer voor uitbreiding van stallen of aan Rijkswa terstaat voor verbreding van een snelweg. DEN HAAG Mbo-studenten die doorstromen naar het hbo moeten langer de tijd krijgen om te bepalen of de opleiding hun wel of niet past, vindt minister Ingrid van Engelshoven (Onder wijs). Nu moeten ze dat voor 1 februari van hun eer ste studiejaar hebben be sloten, maar de minister denkt dat deze deadline verschoven kan worden naar 1 september. ,,Ik ben ervan overtuigd dat dat gaat leiden tot lagere uitval van die overstappers'', aldus de minister. De maat regel kan op zijn vroegst vanaf het studiejaar 2022 2023 ingaan. Eerder meldde de minister dat het aantal doorstromende mbo-studenten terugloopt. EDINBURGH Het aantal Schotten dat onafhankelijk wil worden van het Ver enigd Koninkrijk was nog nooit zo hoog als nu. Vol gens onderzoeksbureau Ipsos zou 58 procent van de Schotten 'ja' stemmen bij een nieuw onafhankelijk heidsreferendum. Bijna twee derde van de Schot ten wil binnen vijf jaar zo'n referendum. In 2014 werd er al een onafhankelijk heidsreferendum gehou den. Toen wees meer dan 55 procent van de Schot ten dit af. Weerstand tegen de brexit heeft hen van ge dachten doen veranderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9