'JE WILT TOCH GEEN DADER ZIJN?' Gaan of niet gaan Wh*-"*- t$È0Ê Duitsers twisten over overnachtingsverbod I4.99 "tw\ 7 CORONA HANDENWASDAG Al zeven maanden moeten we onze handen 'stukwassen' in de strijd tegen corona. Volgt Neder land, ooit het vieste jongetje van Europa, dat advies ook op? isteren was het in ternationale han denwasdag, een goed moment om de balans op te ma ken. Uit recent internationaal onderzoek van Essity, fabrikant van onder meer Lotus-toiletpa pier en Tempo-zakdoekjes, blijkt dat driekwart van de mensen vaker de handen is gaan wassen tijdens de corona- pandemie. Nederlanders doen dat nu gemiddeld negen keer per dag. Bij lang niet iedereen gebeurt dat grondig genoeg. Zo haalt maar 62 procent de aan bevolen twintig seconden en neemt slechts 36 procent de moeite om ook onder de nagels te poetsen. Bijna een kwart draait de kraan daarna dicht met een schone (wegwerp-) doek, de rest gebruikt zijn 'blote' handen. Nederlanders wassen hun handen voornamelijk (73 pro cent) voor zichzelf, niet om an deren te beschermen. En daar zit meteen de crux, zegt hoog leraar cardiologie Leonard Hof- stra, die tijdens de eerste lock- down de #heelhollandwast- challenge in het leven riep. Want al gaat het de goede kant op met onze persoonlijke hy giëne, 'er valt nog een wereld te winnen'. ,,Het heeft alles te maken met respect voor de an der'', zegt Hofstra. ,,In Japan, en ook andere Aziatische landen, zie je een heel andere cultuur. Mensen willen niet op hun ge weten hebben dat ze een ander besmetten. Hier leidt een mondkapje tot eindeloze dis- cus- sie.'' Hij is daarom ook blij met de aan staande kapjesplicht, net als met de alom beschikbare hand alcohol. ,,Dat is een constante reminder dat hygiëne belang rijk is.'' Hofstra gruwelt van het idee dat wereldwijd slechts één op de vijf mensen de handen wast na toiletbezoek. Dat becijferde av v Kies een lekker ruikende zeep, zodatheteen fijnere ervaring is non-profitorgani- satie WaterAid vlak voor de co ronacrisis. Daarbij zijn ook veel landen waar water niet of nau welijks beschikbaar is op plek ken waar mensen hun behoefte doen. Maar wie inzoomt op de rijke landen, komt Nederland in een ander onderzoek tegen als vieste jongetje van Europa: slechts de helft wast de handen met zeep na het plassen. Dat kan écht niet, stelt Hofstra met afschuw vast: geen handen wassen en vervolgens eten be reiden. ,,We zijn toch een ont wikkelde samenleving!'' Hofstra is zich altijd zeer be wust van zijn persoonlijke hy giëne, zegt hij. Hij ontsmet al les met alcohol als hij een ander kantoor binnenkomt, draagt handschoenen, wast uitvoerig zijn handen na toiletbezoek en probeert zijn gezicht zo min mogelijk aan te raken. Kwestie van gewenning en er een ritu eel van maken. ,,Kies een lekker rui kende zeep, zodat je het ook een fijnere ervaring vindt. Ie dereen poetst 's ochtends zijn tanden voordat hij de deur uit gaat, want je wilt geen slechte adem hebben. Was ook je han den, want je wilt geen slechte handen hebben waarmee je mensen kunt besmetten.'' Hij pleit voor nóg meer be wustwording. In zijn eigen on derzoek aan het begin van de pandemie bleek dat 80 procent van de Nederlanders de han den niet goed genoeg waste. Na de campagne rond de handen- waschallenge was dat gedaald tot 40 procent. En dat kan nog veel beter, zegt hij. ,,Je wilt toch geen dader zijn en mensen be smetten met jouw vieze han den? Je moet je eigenlijk be wust worden van het feit dat je van alles bij je kunt dragen. Je moet er eigenlijk een beetje bang van worden.'' BERLIJN Duitse politici ru ziën over binnenlandse reis beperkingen. Een nieuwe re gel die bepaalt dat inwoners uit risicogebieden niet in an dere delen van het land mo gen overnachten, werd giste ren door twee van de zestien deelstaten verworpen. In Duitsland werd diezelfde dag een recordaantal aan nieuwe besmettingen gemeld. De maatregel werd vorige week opgesteld, maar niet alle leiders van de deelstaten zijn het met het overnachtings verbod eens. Woensdag eis ten verschillende deelstaat premiers van bondskanselier Merkel dat ze een streep zet door de maatregel. Zij be loofde het verbod na de herfstvakantie te heroverwe gen. De deelstaat Saksen doet niet mee aan het verbod en een rechtbank in Baden- Württemberg heeft het ver bod voorlopig opgeschort. Critici vinden de beperking van de bewegingsvrijheid niet houdbaar. Zij stellen ook dat er onvoldoende bewijs is dat er veel besmettingen plaatsvinden in hotels. De maatregel geldt voor be woners van regio's waar een bepaalde besmettingsgrens is bereikt. koopjedeal.nl) DRINGEND GEADVISEERD DOOR DE OVERHEID! Bestel snel op www.koopjedeal.nl 9 ^2 IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 22 Eigenlijk wil ze niet gaan. Mijn vrouw staat in mijn werkkamer en ik zie in haar ogen dat ze hoopt dat ik de doorslag geef. Dat ik zeg dat ze niet moet gaan. Maar ik zeg dat niet. Ze heeft haar car rière; ik wil niet de angstige man zijn die haar thuis houdt. Soms moet ze voor een opdracht onder de mensen zijn, de stad of het land door. Ze werkt met kin deren en daarom blijven de regels on duidelijk. In dit geval moet ze naar een buurt huis. Iets met taalachterstand en extra lessen na school. Ze doet het graag en ze is er goed in. Maar de vorige keer was het er druk, de zaaltjes waren krap, het raampje dat open kon te klein. Na de persconferentie van dinsdag hoopte ze dat het afgeblazen zou worden, maar dat gebeurde niet. Haar opdrachtgever liet weten er ge woon van uit te gaan dat ze aan het werk ging. Het buurthuis liet weten dat We hebben soms iemand nodig die de beslissing neemt ze openbleven. Kinderen zijn immers niet besmettelijk en de andere begelei ders houden afstand. Rutte zei er niks over en dus blijft het grijs gebied. Gaan is een groter coronarisico dan thuisblijven. Maar niet gaan betekent geen geld, een belangrijke opdracht gever irriteren en kinderen teleurstel len. Er was zo'n leuk enthousiast meisje de vorige keer, gevlucht uit een oorlog. Omdat niemand voor mijn vrouw kan beslissen, besluit ze te gaan voor dat ene kind. Mondkapje op, ontsmettings middel mee. Later vertelt ze dat ze de hele rit van dertig minuten bleef hopen op afzeg ging. Zo werkt dat dus, dacht ze, zo wer ken mensen. We hebben soms iemand nodig die de beslissing neemt. Zijzelf, de mensen van de organisatie waarvoor ze werkt, de mensen van het buurthuis: allemaal zagen ze de persconferentie. Geen onnodige reizen, blijf zoveel mo gelijk thuis. Toch was ze onderweg. Toch zei niemand: 'Laten we dit even niet meer doen.' Na al deze overpeinzingen zou het een mooie conclusie zijn als ze op het laatste moment niet was gegaan. Maar ze ging en was daar blij om. Ze vond een manier om het raam verder open te du wen en het enthousiaste kind had een zusje meegenomen. De les is niet dat je wel of niet moet gaan. De les is dat het grijze gebied een moeras is, waar we met de beste bedoe lingen de weg niet altijd in weten. vrijdag 16 oktober 2020 GO Marlies van Leeuwen Utrecht anden wassen doe je voor een ander V - Leonard Hofstra, cardioloog 50-PACK Mondkapjes Weg werp, Premium Comfort en Medical Geadviseerd: mondkapjes in publieke ruimtes Veilig, betrouwbaar en filteren uitstekend Verplicht in het OV en op steeds meer plekken KEU1E UIT 3 SOORTlN m Adviespi ijs C59.99 Bespaar nu €45 v.a. slechts: 1 RpberPay' Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Grijs gebied waar de zzp'er die voor me staat nu zelf over moet besluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7