'Negen op de tien zijn nog vatbaar' II 5 Met 7833 nieuwe gevallen en 51 extra ziekenhuisopnames heeft het corona virus gisteren bepaald geen gas terug genomen. De druk op de zorg is nu zo groot dat de eerste Nederlandse pa tiënten vandaag of morgen weer naar Duitsland worden verplaatst. Maar het is nog te vroeg om grote effecten te zien van de 'gedeeltelijke lockdown', weet viroloog Ab Osterhaus. ,,Dat kan weken kosten." Gemiddeld duurt het vijf of zes da gen van een besmetting tot de eerste klachten, en door de drukte bij de GGD's moet je ook dik drie dagen re kenen tussen het maken van de testaf spraak en de uitslag. Zo kost het min stens negen dagen tot een nieuwe be smetting in de statistieken terecht komt. ,,Dus je zou binnen een week of twee de eerste effecten moeten zien van de nieuwe maatregelen", zegt Os terhaus. ,,En dan zie je een ruime week daarna mogelijk pas de resultaten in een teruglopend aantal ziekenhuisop names, dat loopt er altijd achteraan." Maar de viroloog is sceptisch: het draagvlak voor naleving van maatre gelen lijkt afgenomen vergeleken met het voorjaar. Het hossen woensdag avond op het Plein in Den Haag zou je als anekdotisch bewijs kunnen be schouwen, maar zorgwekkender is het percentage mensen dat ondanks een besmetting toch naar buiten gaat: vol gens het RIVM is dat 20 procent. Os- terhaus: ,,Als we onvoldoende over tuigd zijn van de noodzaak van maat regelen lukt het misschien gewoon niet goed genoeg, en kun je niet meer op basis van vrijwilligheid regeren. Besef: epidemiologisch is er niet veel veranderd vergeleken met maart. Zo'n negen op de tien personen hebben het nog niet gehad en zijn nog vatbaar. We zitten met een bijna complete popula tie die nog gevoelig is voor corona." Gevallen per dag Den Haag al Haagse burgemeester Van Za- nen. ,,Mensen zijn ziek, gaan dood door het virus. Hoe haal je dit dan in je hoofd?'' De timing van het foute ho- reca-afscheidsfeestje is in alle opzichten ongelukkig. Op het moment dat de aangeschoten jongeren zich laten gaan, ver gadert de Tweede Kamer op enkele tientallen meters af stand over corona en dus ook over een steunpakket voor de horeca. Hufterig Minister Ank Bijleveld loopt op dat moment langs de tent en twittert boos: ,,Het lijkt wel een après-skifeest. Dit kan echt niet.'' Partijleider Lodewijk Asscher van de PvdA reageert nog tijdens het coronadebat: ,,Een hufterige actie. En een klap in het gezicht van onder nemers die dicht moeten.'' Mi nister Ferd Grapperhaus zegt 'verbijsterd' te zijn. ,,Ik dacht: dit is helemaal verkeerd.'' Hij beschouwt het wel als een in cident. Ook bij café Luden zijn ze zich de volgende morgen rot geschrokken. De Haagse zaak wordt op sociale media met de grond gelijkgemaakt en dat is nog zacht uitgedrukt. Eigenaar John Prins voelt zich gebroken. ,,Ik schaam me dood. Het kan ook echt niet, wat er gister avond is gebeurd.'' Toch wil hij wel wat recht zetten. Zo was er deze avond helemaal geen sprake van een speciaal coronafeestje. Ook de partytent was niets meer dan een heel stel parasols met zeil eroverheen. En zo doet Prins dat op het terras van Luden al sinds juni. ,,Mensen zitten keurig op hun stoel, op afstand van elkaar. Als ze dat niet doen, worden ze gemaand te gaan zitten.'' Het is woensdagavond ook maar even fout gegaan, zegt de eigenaar, m volgens John Prins is dat niet waar. Ook DJ Outsiders ziet dat anders: ,,De dj heeft op last van de eigenaar zelf de muziek stopgezet.'' ,,Het was gewoon de hele avond gezellig'', zegt hij. ,,Soms gingen mensen wel dansen, maar op hun eigen plek. De eigenaar en het perso neel hebben de hele avond hun best gedaan om mensen te la ten zitten. En dat is al met al zo'n 95 procent van de tijd ook goed gelukt.'' Melding De overige 5 procent heeft het Plein aardig op z'n kop gezet. Volgens de gemeente kwam er die avond een melding van ge luidsoverlast en is de eigenaar telefonisch gewaarschuwd. Daarna was er weer een klacht over lawaai en zijn handhavers en de politie bij Luden langs- gegaan. ,,En ja, er is toen for meel ingegrepen'', zegt een Haagse gemeentewoordvoer der. ,,We onderzoeken nog welke stappen we tegen deze zaak en tegen de bezoekers kunnen nemen.'' Zo rond 21.30 uur zitten onder anderen de bekende rapper Je- broer en Dj Outsiders in de Haagse tent. Die laatste zet op verzoek van de gasten een nummer van zichzelf op en dan gaan de Haagse jongeren los. ,,Mensen gingen staan en dansen. Ik heb ze drie keer ge maand te gaan zitten, maar er Ik heb meteen de muziek laten uitzetten en gezegd: klaar nu was geen houden aan. Ik heb toen meteen de muziek laten uitzetten en gezegd: jongens, het is klaar nu." Den Haag stelt dat de gemeentelijke hand havers met onder steuning van de poli tie het feestje rond 22.00 uur hebben stilgelegd, maar vrijdag 16 oktober 2020 GO Met een recordaantal nieuwe ge vallen en patiënten die weer naar Duitse ic's moeten, lijkt de piek van de tweede golf nog niet bereikt. De eerste effecten van de lockdown light zijn pas over weken te zien. Niels Klaassen Den Haag gemeld bij GGD 8000 Aantal 7000 gisteren 7833 gevall 6000 5000 4000 3000 2000 1000 BRON: RIVM COVIDDASHBOARD.NL ,umpeR"L Behalve in Den Haag, bijna in het zicht van Rutte, werd ook op som mige andere plaatsen in Ne derland volop gebruikge maakt van de laatste ope ningsuurtjes voordat de horeca een maand dicht is. FOTO'S ANP BBC, BART HOOGVELD, DUMPERT John Prins van café Luden: ,,Het kan echt niet, wat er is gebeurd.'' foto frank jansen - John Prins, café-eigenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5