Politie heeft haar handen vol aan beschonken personen Sluis heeft volgend jaar de centjes keurig op orde 7 PROGRAMMEREN KINDERCURSUS Het brein van een robot programmeren. Dat klinkt ingewikkeld, maar negen kinderen beginnen er al tijdens hun eerste les van de cursus aan. Ze bouwen met Heinrich Bierman uit Clinge een minirobot in acht lessen. i en tablet ligt op elke ta fel en uitgestalde ro bots staan te bliepen en knipperen. Malpertuus I in Clinge is op donder dagmiddag veranderd in een futu ristische plek. Heinrich Bierman geeft onder de naam Krijger XP voor het eerst lessen in Zeeuws- Vlaanderen. Eerder gaf hij cursus op een school in Zuid-Afrika. Heinrich verhuisde met zijn gezin van Zuid-Afrika naar Nederland en sinds april woont de familie Bierman in Clinge. Heinrich wil ook hier kinderen in de basis schoolleeftijd kennis laten maken met programmeren en het gebruik van robots. Ze pikken informatie op jonge leeftijd snel op en gaan er in de toekomst in allerlei vakge bieden mee te maken krijgen, stelt Heinrich. Elektrisch poppetje Negen kinderen uit groep vier tot en met acht hebben zich voor de eerste cursus aangemeld. ,,Wat is Een robot kan altijd doorgaan en stopt niet. Tot de batterijen leeg zijn een robot?", wil Heinrich van zijn jonge cursisten weten. ,,Een elek trisch poppetje", zegt Thijmen. ,,Het is inderdaad een machine die op een mens lijkt en die bepaalde menselijke bewegingen en func ties automatisch kan nabootsen", zegt Heinrich. Een robot heeft ogen, gevoel door middel van sensoren en kan bewegen en communiceren. Hein- rich laat hen met een video zien wat robots allemaal kunnen: een robot die fruit plukt, een robot hond die schapen bijeen drijft en een robotarm die pingpong speelt tegen een mens. ,,Een robot kan altijd doorgaan en stopt niet. Tot de batterijen leeg zijn!" In acht lessen gaan de kinderen leren om zelf een minirobot te bouwen. Dat begint met het leren van een programmeertaal. ,,Want hoe communiceer je met een ro bot? Hij verstaat geen Nederlands of Engels." Heinrich laat zien hoe programmeertalen Javascript en Python eruit zien: voor ons onbe grijpelijk, maar de robot snapt het wél. De kinderen werken met programmeertaal Scratch, waar mee via blokken instructies gege ven worden aan een computer. Door blokken achter elkaar te zet ten, kun je de robot handelingen laten uitvoeren. Op de tablet ma ken ze hun eerste programma. Op een soort digitaal matrixbord mo gen ze een smiley of andere vorm maken. Die wordt vervolgens geüpload naar een microbit. Dat is een soort minicomputer en het brein van de minirobot die de kin deren gaan bouwen. Die microbits deelt Heinrich uit en even later zien ze hun eigen smiley knippe ren 'in het echt'. Dan valt het kwartje: ,,Dit is hetzelfde als wat we net hebben gemaakt! Cool!" SLUIS Inwoners van de ge meente Sluis hoeven zich vol gend jaar geen zorgen te ma ken over lastenverzwaring. Het gemeentebestuur ver wacht in 2021 1,79 miljoen euro over te houden. Daardoor heeft het genoeg op zak om eventuele financiële tegensla gen op te vangen. Dat blijkt uit de begroting voor 2021. Ondanks dat het door het coronavirus onvoor spelbare tijden zijn, blijft de gemeente investeren. Bijvoor beeld in de bouw van een mul tifunctioneel centrum in IJzendijke, dat in 2023 de deu- ren moet openen. Toch moet ook Sluis goed op de kassa let ten, voorzichtigheid is gebo den en dus moeten er soms harde keuzes worden gemaakt. Naast het coronavirus zorgt ook het gemeentefonds voor onzekerheden. De Zeeuwse gemeenten vrezen minder geld uit dat potje van het Rijk te krijgen en hebben daarover aan de bel getrokken bij de Vereniging Nederlandse Ge meenten. Aanleiding daarvoor is de discussie in Den Haag of dunbevolkte gemeenten min der geld uit het gemeente fonds moeten krijgen. Het begon om 16.15 uur in de Veer- hoeklaan in Oostburg, waar om standers zagen hoe een vrouw op een scooter meerdere malen omviel en een stomdronken indruk maakte. Agenten werden opgeroe pen, maar die konden volgens de politie 'geen fatsoenlijk gesprek voeren' met de 30-jarige vrouw. Zij verzette zich hevig toen ze werd aangehouden. Op het bureau blies ze 1125 ug/l, ruim vijf keer de toege stane hoeveelheid. Haar rijbewijs is ingenomen. Stuntelend Rond dezelfde tijd belden getuigen in Terneuzen naar de politie omdat ze een dronken automobiliste za gen stuntelen op de Guido Gezelle- straat. Ze stond af en toe opeens stil, slingerde dan verder en reed bijna tegen geparkeerde auto's aan. De 65-jarige bestuurster werd aange houden, een blaastest mislukte. Er is een bloedtest afgenomen, de uit- slag daarvan is nog niet bekend. In afwachting daarvan is ook het rij bewijs van deze vrouw ingenomen. Het derde incident vond in de nacht van woensdag op donderdag rond 02.00 uur plaats. In de West- kolkstraat in Terneuzen lag een jongen op straat. De 17-jarige Ter- neuzenaar bleek nauwelijks aan spreekbaar. Ook dat kwam volgens de politie door de drank. Een am bulance werd opgeroepen. Toen de jongen daarin lag, ging hij opeens in verzet en volgens de politie spuugde hij een agent in het ge zicht. Die heeft aangifte gedaan. De ouders van de jongen zijn hem in het ziekenhuis komen ophalen. vrijdag 16 oktober 2020 VL Het brein van een robot maken. Cool! Sophie Stockman Clinge -Heinrich Bierman J Kijk op de site bij /video De politie in Zeeuws-Vlaanderen had het woensdag druk met het in toom houden van dronken mensen. Er waren drie afzonder lijke gevallen, in Oostburg en Terneuzen. Martijn de Koning Oostburg/Terneuzen Heinrich Bierman geeft zijn eerste van acht lessen robot programmeren voor kinderen. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54