'Ik schaam me dood, maar er was geen houden aan' II Gezag is al sinds de jaren 60 tanende 4 CORONA TWEEDE GOLF Terwijl in de Tweede Kamer een ernstig debat over de coronacrisis gaande was, telden kroegtijgers 50 meter verderop aan het Haagse Plein feestend af naar de sluiting van de horeca. Heeft het kabinet nog wel gezag? vrijdag 16 oktober 2020 Video's van hossende en joelende jongeren in een terrastent op het Haagse Plein gingen woensdagavond viral. Een dag na het uit de hand gelopen 'horeca-afscheidsfeestje' zijn de gemoederen in Den Haag nog verre van bekoeld. „Oliedom en stuitend.'' En: ,,Hoe haal je het in je hoofd?'' Lex de Jonge en Maaike Kraaijeveld Een half uur voor het in gaan van de tijdelijke ho- recastop gaan ze op het Plein in Den Haag nog één keer los.Tientallen jongeren dansen zingend en joelend op knal harde muziek door de terras tent van Luden. Eerder op 1,5 centimeter dan op 1,5 meter van elkaar. Video's van het uit de hand gelopen feestje gaan nog die zelfde avond viral en een dag later zijn de woedende reacties niet van de lucht. ,,Ik zou me kapot schamen'', zegt de Hans van Soest Tobias den Hartog Den Haag Premier Mark Rutte zei het meer maals: ,,Ik wil helemaal niet de baas spelen hier. Dat ben ik ook hele maal niet." Burgers moeten, lichtte hij toe, zelf zo verstandig zijn om zich aan de coronaregels te houden. Deze week moest hij schoorvoe tend erkennen dat die tactiek heeft gefaald. Nederland staat bovenaan in de ranglijstjes met het grootste aantal besmette personen per 100.000 inwoners. En terwijl Rutte woensdagavond in de Tweede Kamer erkende dat er 'steviger' had moeten worden inge grepen toen deze zomer bleek dat het de verkeerde kant opging, werd pal voor het Kamergebouw de ho- reca-lockdown feestend ingeluid. De beelden gingen de wereld over. Er waren de afgelopen maanden veel voorbeelden van groepen mensen die zich niet aan de corona- regels hielden. Hebben we een ge zagscrisis in Nederland? Mark Bo- vens twijfelt. De hoogleraar be stuurskunde, lid van de Weten schappelijk Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR): ,,Wat er bij voorbeeld in dat café op het Plein gebeurde, kan ook een ongelukkige dynamiek zijn geweest van muziek en andere omstandigheden.'' Trend Maar er is wel een zorgwekkende trend gaande in de samenleving, zegt hij. Dat komt doordat het ver trouwen in de overheid volgens hem daalt of stijgt met het consu mentenvertrouwen. ,,Een econo mische crisis heeft effect op de mate waarin gezag wordt geaccep teerd. Nu zie je dat nog niet zo terug in de cijfers, omdat de economische klap nog niet ten volle wordt ge voeld.'' Als dat klopt, staat ons nog wat te wachten nu de nieuwe lockdown de economie nog grotere schade ger. Mensen zijn dan wel bereid even een offer te brengen, maar stellen na een tijdje het gezag op nieuw ter discussie." In de Tweede Kamer houden op positiepartijen Rutte verantwoor delijk voor dat gedrag. Doordat hij de verantwoordelijkheid vooral bij burgers legde, zou het aantal be smettingen nu zijn ontspoord. 'Ge brekkig leiderschap', fulmineerde PvdA-voorman Lodewijk Asscher. Het kabinet is ook wel iets te ver wijten, denkt Van den Brink. Het beleid had duidelijker gekund, maar het is de vraag of dat veel had geholpen. ,,Want welke beleidskeu zes er ook worden gemaakt, het ge zag wordt toch wel aangevallen. Dat gebeurt overigens overal in het Westen. Wel zie je een interessant verschil met Frankrijk, waar de ge zagsuitoefening een meer autori tair karakter heeft. Van de leraar tot de burgemeester." Tragiek Een oplossing op korte termijn is er dan ook niet. „Sterker nog: de tra giek is dat als burgers zich niet uit eigen beweging aan de regels hou den, de overheid voor meer repres sie zal kiezen. En dat zet de partijen alleen maar verder tegen elkaar op." Pogingen de sluiting van de ho reca ordelijk te laten verlopen, lij ken zo tot mislukken gedoemd. Deze keer koos het kabinet er niet voor de lockdown per direct af te kondigen, zoals begin maart, toen cafés en restaurants meteen dicht moesten. Dat leidde tot problemen. Maar ook nu weer liep het dus op plekken uit de hand. Het is voor de overheid lastig het goed te doen, vinden de deskundigen. Wel heeft de affaire rond de bruiloft van mi nister Ferd Grapperhaus het gezag verder ondergraven. Van den Brink: ,,Door zijn fout zien mensen hun eigen gelijk bevestigd dat regels niet na te volgen zijn. Dat is een vrij pri mitieve reactie en het doet de zaak geen goed, maar dat gebeurt wel." toebrengt. De pandemie duurt al ruim een halfjaar. Uit onderzoek van het RIVM blijkt dat we welis waar het beleid in grote mate steu nen, maar ons er slecht aan houden. Zo staat 84 procent achter de maat regel om thuis te blijven bij klach ten. Toch gaat 43 procent gewoon met een hoest of loopneus naar het werk, 64 procent bezoekt familie en vrienden en 41 procent gaat nog naar de horeca. En zelfs van de mensen die positief zijn getest op het coronavirus, ging de afgelopen tijd een op de vijf nog gewoon naar buiten. Net als Bovens vindt Gabriël van den Brink, emeritus hoogleraar (maatschappelijke) bestuurskunde, gezagscrisis een te groot woord. Maar er is wel echt iets aan de hand in ons land, vindt hij. ,,Sinds de ja- Door zijn fout zien mensen hun gelijk bevestigd dat regels niet zijn na te leven - Gabriël van den Brink, emeritus hoogleraar ren 60 is een ondermijning van het gezag gaande en dat is eigenlijk niet meer gestopt. De individualisering, de liberalisering, de gedachte 'wij bepalen zelf wel wat de wet is', is sinds toen in opmars." Tot problemen leidt dat 'normaal gesproken' niet, denkt Van den Brink. „Behalve in noodsituaties als deze. Dan wordt het alleen maar er- GO Ook als premier Rutte streng wordt, feesten we lekker door

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4