II Drie jaar cel geëist tegen 'snitch' Groot onderhoud legt fabriek stil bij Yara ZEELAND 13 vrijdag 16 oktober 2020 ZEEUWSE TOELEVERANCIERS OOK GERAAKT De sluiting van de horeca raakt ook toeleveranciers. Wie gaat bijvoorbeeld al die Zeeuwse mosselen en oesters oppeuzelen nu restaurants gesloten zijn? Frank Balkenende Yerseke m ae hebben gisteren H^A^nog wel bestellin- wMmM gen gehad, maar de komende da gen gaat de groothandel echt wel afschalen. Ik hoop in elk geval dat de restaurants in België openblij ven", zegt de Yersekse schelpdier handelaar Adriaan van der Plasse. Mosselen zijn nu op hun best. Ook het oesterseizoen is onlangs begonnen. Van der Plasse baalt dan ook van de totale sluiting van de horeca: „Mosselen leveren we via ons bedrijf Delta Mossel voor 80 procent aan de retail, overwe gend de groothandelbedrijven en supermarkten. Omdat een groot deel van onze mosselen in winkels belandt, denk ik dat die omzet- schade te overzien is." Oesterverkoop Voor de oesterverkoop is deze 'lockdown light' wel vervelend, benadrukt Van der Plasse: ,,Onze afnemers leveren oesters vooral aan restaurants. Het is duidelijk: de sluiting van de horeca gaat om zet en dus geld kosten, met name in de oesters. Wat kun je eraan doen als ondernemer? Weinig. Het overkomt je gewoon. En ik bang dat het ook lang gaat duren." In Yerseke zijn de ogen vooral gericht op de zuiderburen. Als de Belgische regering de horeca ook dichtgooit, is Leiden in last. ,,De Belgische markt is voor de Zeeuwse schelpdiersector vele malen groter en belangrijker dan ven. Wat wel doorgaat zijn leve ranties aan viswinkels en viswa- gens. En daarnaast loopt de afzet in België ook door." Deurloo begrijpt niet dat restau rants zijn gesloten. Die werken volgens hem coronaveilig. En net als Van der Plasse en De Koeijer hoopt ook hij dat België de horeca niet sluit. ,,Als dat gebeurt, blijft de visdetailhandel ons enige afzetka naal." Vishandel Schot waar zo'n 60 mensen werken zal niet zomaar omvallen, ook niet als de Belgische markt tijdelijk wegvalt. Deurloo: ,,We zijn een gezond bedrijf. Ech ter, alles staat of valt bij hoe het Alles staat of valt bij hoe het horecaonder nemers de komende maanden vergaat -Sander Deurloo, Vishandel Schot horecaondernemers de komende maanden vergaat. Als de helft van de horecabedrijven failliet gaat, krijgen wij in veel gevallen ons geld niet. Voor zo'n sneeuwbalef fect ben ik best bang." Groentegroothandel Van Ruiten Floresse in Vlissingen levert veel groente en fruit aan de horeca. Door de sluiting heeft het bedrijf minder werk, zegt mede-eigenaar Arjan Floresse. ,,We kopen minder in nu de restaurants dicht zijn. We leveren nog wel wat hoor. Thuis bezorging, afhalen en catering gaan gewoon door. Daarnaast be- leveren we ziekenhuizen en een scheepsbevoorradingsbedrijf. De impact van de sluiting is ook min der groot dan de lockdown in het voorjaar. Toen hebben we bijna de helft aan omzet verloren. Nu is de schade nog te overzien, maar het heeft wel meteen invloed op de werkgelegenheid. Onlangs is een medewerker vertrokken. We ne men nu even geen nieuw perso neel aan, omdat onduidelijk is hoelang deze crisis gaat duren." kosten." fotojohan van der heijden cent van onze transporten naar Belgische afnemers gaat. Voorlo pig zijn Frankrijk en België nog open, maar het is wel spannend hoe de situatie zich daar ontwik kelt. Als de Belgische horeca ook moet sluiten, hollen we plots wel flink achteruit", onderstreept di recteur Erik de Koeijer. Visgroothandel Bij Vishandel Schot Tholen komt de horecasluiting direct aan het lijf. Levering aan restaurants vormt de ruggengraat van de vis- groothandel. Bedrijfsleider Sander Deurloo: ,,De sluiting van met name restaurants heeft een forse impact. Tijdens de lockdown dit voorjaar, moest de horeca meteen dicht. Toen werden bestellingen massaal geannuleerd. Nu zat er een dag tussen en konden we voorraden nog uitleveren. We ko pen elke dag verse vis in, maar moeten de inkoop nu terugschroe- Oesterkweker Adriaan van der Plasse. ,,De horecasluiting gaat geld Arjan Floresse van de Vlissingse groentegroothandel Van Ruiten Floresse weegt bananen af voor een bestelling. foto lex de meester de Nederlandse", zegt Van der Plasse. Even verderop klinkt hetzelfde verhaal bij Kotra Logistics, een be drijf dat verse vis en zeebanket ge- koeld transporteert. ,,De sluiting van de Nederlandse horeca raakt ons beperkt. Frankrijk en België zijn onze belangrijkste bestem mingen. Ik schat dat 35 tot 40 pro- Harmen van der Werf Sluiskil Coronacrisis of niet, kunstmest- producent Yara in Sluiskil-Oost zet de onderhoudsstop van één van de twee ammoniakfabrieken door. Zo goed als alles is uit de kast gehaald om die coronaproof te laten verlo pen. De fabriek, Reforming-D, heeft zes jaar continu gedraaid. Na zo'n periode is het wettelijk verplicht om diepgaande inspecties, keurin gen en groot onderhoud uit te voe ren. Vanaf volgende week donder dag wordt de fabriek zo'n vijf we ken stilgelegd. In totaal wordt ruim 45 miljoen euro geïnvesteerd. Tot wel duizend mensen extra zullen bij Yara actief zijn. Het is normaal al een flinke opgave zulke megaklussen goed te organiseren en zeker in deze coronatijd. Een in ternationaal team van ervarings deskundigen heeft de afgelopen maanden het draaiboek kritisch beoordeeld op gebied van corona maatregelen. Eén van de maatregelen is de in richting van een aparte ingang voor de stop, waar alle werkers worden gecheckt op gezondheids klachten. Ook zijn coronatesten beschik baar en zijn afspraken met labora toria gemaakt om snel een tes tuitslag te hebben. Drie jaar cel waarvan acht maanden voorwaardelijk eiste de officier van justitie W. Suij- kerbuijk gisteren in Middelburg tegen de 20-jarige 'snitch' J. van de L. uit Zierikzee. Mede door zijn bemiddeling werd Ter- neuzen 12 januari dit jaar opge schrikt door een schietpartij waarbij een auto werd door zeefd met kogels en er 'slechts' één gewonde viel. Ad Roos Middelburg De schietpartij speelde zich af in de drugsscene. Ene H. had het plan opgevat om de 22-jarige Terneuze- naar L. de B. van een halve kilo wiet te beroven. Van de L. wist wel wie en voor zijn bemiddeling zou hij een liter lean krijgen, een drankje dat bestaat uit een hoest- drank gemixt met frisdrank of snoep. De stoffen in het drankje die zorgen voor de roes zijn codeïne Ik had het anders ingeschat. Nooit gedacht dat er zou worden geschoten -Verdachte J. van de L. uit Zierikzee en promethazine. Om een en ander wat kracht bij te zetten zou H. twee vuurwapens meenemen. ,,Ik ging ervan uit dat het nepperds zouden zijn", zei Van de L. Maar hij speelde een dubbelspel, wilde van twee walletjes eten: hij seinde ook het slachtoffer De B. in. Die zou de rovers opwachten en ze afstraffen. Ook daar zou Van de L. bij succes een liter lean krijgen. Het liep an ders dan hij zich had voorgesteld. Vanuit Zierikzee loodste hij met zijn mobieltje H. en vrienden naar een plek in Terneuzen. Eenmaal daar zaten ze in de auto te wachten toen plotseling de ruiten van de auto in gruzelementen vlogen en er volop op hen werd geschoten. H. werd in Hoofdplaat gewond in zijn auto aangetroffen. ,,Ik had het an ders ingeschat", verweerde Van de L. zich. ,,Nooit gedacht dat er zou worden geschoten. Hooguit dat er wat klappen zouden vallen. Ik was slechts een doorgeefluik.'' Uitspraak 29 oktober Hopelijk sluit België horeca niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41