WIM HOFMAN Britannia, rule the waves 9 vrijdag 16 oktober 2020 Ik kan me indenken dat de Zeeuwse vis sers zich zorgen maken over de gevol gen van de brexit. De Britse territoriale wateren zijn breed. Voor de Franse, Belgische, Deense en Nederlandse vissers blijft er maar een smalle strook van de Noordzee over en daarin staan ook, ik weet niet hoeveel windturbines. Daar komt nog bij dat van oudsher in de Britse Noordzee wateren veel meer vis zwemt dan in de buurt van onze kust. Er zal dus flink onder handeld moeten worden, want ik kan me indenken dat men toch in de gehele Noord zee wil blijven vissen. Dat er onderhandeld moet worden met Groot- Brittannië is niet nieuw. In de lente van 1610 ging bijvoorbeeld een groep afge vaardigden uit de Nederlanden naar de ko ning van Engeland, omdat die het vissen bij de Engelse kust streng had verboden. Een aantal vissers zat dan ook allang bij hem in de gevangenis. Bij de groep die met de koning ging pra ten zat onder anderen Johan van Oldenbar- nevelt en voor Zeeland ging Albert Joachimi mee. Hij was rechtsgeleerde, secretaris en pensionaris van Goes. Ook de grote geleerde Hugo de Groot was van de partij. Eerst gin gen de onderhandelingen wat stroef, maar uiteindelijk kregen de Hollanders en Zeeu- de Groot werd tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, maar dat was niet van wege de visserij. Hoe het na de brexit met de visserij gaat aflopen weten we niet. Ik heb geen idee of bij voorbeeld het varen onder Engelse vlag zin kan hebben. Misschien mogen de vissers van de Britten dan ook gaan pulsvissen en dan is de Noordzee in ieder geval sneller leeg. De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator wen verlof om nog twee jaar bij Engeland te vissen. De delegatie kreeg lekker te eten en de leden werden tot ridder geslagen. Twee jaar, dat vond men een aardig resultaat. La ter werd Oldenbarnevelt onthoofd en Hugo BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Dustoch Lunchroom Dustoch is in 1994 geopend als werkproject van de stichting Arduin (10 oktober). Mensen met een verstandelijke beperking konden met trots mee doen in de maatschappij van alle dag. Er kwamen meer bedrijven: een fietsenstalling, kringloopbe- drijven, creatieve ateliers, een drukkerij, een wasserij, textiel, hout- en groenwerkplaatsen, een montagebedrijf, een manege, een bakkerij, de papiervernietiging, theater, enz. Maar ook dagcentra voor ouderen en meervoudige handicapte mensen. Vele cursus sen werden gegeven ter onder steuning. De meeste bedrijven en scholing zijn in 12 jaar tijd door visieloos bestuur ten onder gegaan. De aansprakelijke bestuurders brab belen elders alweer mee in het ons-kent-onscircuit. Arduin is in handen gevallen van 's Heeren Loo, een zorgbolwerk op grote af stand. De cliëntgerichtheid en verwezenlijking van hun vragen en belangen zullen verder afne men. Het is een schrijnende ont kenning van kwaliteiten en mo gelijkheden van mensen, een ver kwisting van kennis en geld. Onno Jongewaard, Middelburg Sinéad 'Ook witte artiesten moeten meedoen aan Black Lives Matter' oreert Sinéad O'Connor (13 okto ber). Artiesten moeten juist niets! Mij is ooit geleerd: 'Kunst is de al lerindividueelste expressie van de allerindividueelste emotie' En laten we dat zo houden! Cees Schouten, Noordgouwe Nicky Verstappen Mag je een moeder, een zus ver oordelen om wat ze zeggen, als er 22 jaar na de moord op hun kind, hun broertje, eindelijk iemand in de beklaagdenbank staat (9 okto ber)? Als er een heel klein sprankje hoop is dat je heel mis schien uit die hel van onwetend heid kunt ontsnappen. Mag je oordelen over mensen, bij wie de tekens van wat ze meegemaakt hebben en nóg meemaken, in hun gezicht gegrift staan? Mag je verwachten dat zij kijken met de ogen van een buitenstaander? Je kunt pas verder, als je rust hebt. Rust omdat er een dader gevon den is, omdat er gerechtigheid heeft plaatsgevonden. Misschien gaat dat ook nu niet gebeuren. Maar laten we compassie hebben met mensen die iemand die hen zo dierbaar was, zijn verloren door geweld van een ander. Oor deel niet als je het zelf niet hebt meegemaakt. M. A. Paardekooper, Heinkenszand 10.000euro Geen van de door mij aangespro ken 18-jarigen denkt dat ze zo maar 10.000 euro krijgen (9 okto ber). Ze zijn realistischer dan Jesse Klaver zal hopen. Links Ne derland probeert het aantal zzp'ers te verminderen, omdat ze geen pensioen opbouwen, geen arbeidsongeschiktheidsverzeke ring hebben en nauwelijks belas ting betalen. Maar ze doen wel een beroep op de bijstand als het misgaat, aldus Jesse Klaver. Kennelijk houdt de solidariteits- gedachte van links hier op. Ter wijl ander groepen die in de zelfde situatie zitten tot ver ach ter de voordeur gepamperd wor den. De zelfstandige die wel pen sioen opgebouwd heeft, wordt nu gestraft Denk aan een winkelier: altijd gewerkt nooit iets uitgege ven. Zij gaan dit betalen. De Quote 500-mensen zullen, door allerlei constructies, nauwe lijks betalen. Kortom de 'modale miljonairs' gaan dit betalen, gelijk aan de modale inkomens. Ook zij brengen het belastinggeld op. Niet de armen of de superrijken. Kees Foks, Aardenburg Kerncentrale Wil het Franse EDF óók een voor 'alle' bedrijven verplichte verze kering afsluiten voor de gevol gen van een nucleair ongeval (10 oktober)? Of moeten we de be grafenis van ons gezin of onze evacuatie zelf ophoesten, net als nu? We kunnen beter kie zen voor een niet-klimaatopwar- mende bron van energie. Mis schien is een thoriumcentrale iets? Of toch maar zonne- of getij- denenergie of horizontale wind molens? Die zijn nog mooier en kunnen samen met zonne-energie. Op het moment dat de bevolking er achter komt dat je ook zonder CO2 het klimaat kunt opwar men met koelwater of koeltorens, wordt acuut de bouw van een nieuwe kerncentrale stilgelegd en hebben we onze eigen Neder landse Kalkar. Miljoenen kuub kokend water in een Natura 2000 gebied lozen, krijg je nooit door de MER-proce- dure en koeltorens willen we ook niet. E. den Heijer, Oost-Souburg Coronavirus (38) Na 18 of 20 uur mag geen alcohol meer verkocht worden in super- markten (14 oktober). Dat moet mensen ervan weerhouden om 's avonds bij elkaar te komen om te borrelen. Je moet er niet voor gestudeerd hebben om te beden ken dat als ik 's avonds met vrien den iets wil drinken, ik mijn voorraad gemakkelijk voor die tijd haal. Steeds meer krijg ik de indruk dat diverse personen in dit kabinet onder een steen gezeten hebben. De meesten hebben 'waarschijn lijk' gestudeerd, dus ze moeten weten hoe de hazen lo pen. Met pappen en nathouden gaan ze deze oorlog niet win nen. Wij houden Frankrijk, Italië op de been en onze eigen horeca, mag naar de verdommenis gaan, terwijl ze wel pretenderen het beste kabinet ooit te zijn. A. de Waele, Koewacht Uitzicht 'Iedereen kan over een paar jaar genieten van uitzicht vanaf de hoogste woontoren van Zeeland'. Zo kopt het artikel op de PZC website. De werkelijkheid is na tuurlijk dat iedereen kan "genie ten" van uitzicht OP de hoogste woontoren van Zeeland. Een monster dat de hele skyline van Walcheren in een keer voorgoed verpest. Ik weet niet of alle nood zakelijke procedures hiervoor al zijn doorlopen, maar zou dan toch op heroverweging willen aandringen. Het uitzicht van dui zenden bewoners van Walcheren wordt opgeofferd voor het gewin van een paar snelle jongens. En het dan verkopen als een aan winst voor de gewone man. Trap er niet in! Jaap Castelein, Kloetinge Ruben, Joost en Martin van Dustoch in Middelburg. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37