Koudwatervrees groeit nu andere afvalinzameling voor de deur staat Kanaalwater verwarmt Scheldewijk m iini'i u 11 b.i, 6 Aagtekerke en Grijpskerke MIJN DORP, MIJN STAD CORONAQUIZ BURGERIJ De wethouders Chris Maas (PvdA/GL), Adri Roelse (DTV) en Pieter Wisse (CDA) presenteerden donderdag de programmabegro ting voor 2021. Daarmee lieten ze zien welke plannen ze hebben voor het nieuwe jaar. Een krappe meer- Inwoners betrekken bij onze plannen, naar ze luisteren en daar rekening mee houden derheid van de gemeenteraad ging eerder dit jaar al akkoord met een aantal forse belastingverhogingen, zoals onroerendezaak- en toeris tenbelasting. Die verhogingen waren nodig, al dus het college, omdat het wil in vesteren en ook nog eens uitging van een terugval in inkomsten van 8,5 miljoen euro door het wegblij ven van toeristen wegens de coro nacrisis. Die terugval lijkt nu mee te vallen. Dankzij de goede zomer en steun van het Rijk gaat Pieter Wisse (financiën) nu uit van één miljoen minder inkomsten. Daar door moet hij een veel kleinere greep doen in de algemene reserve en is het mogelijk om toch nog flink te investeren. ,,Om ervoor te zorgen dat Veere aantrekkelijk blijft voor inwoners en bezoekers", bena drukte Wisse. Op het gebied van wegen zijn er dan ook nog meer plannen. De Duinweg en een deel van de Lan- gendam in Zoutelande krijgen vol gend jaar een opknapbeurt. Daar mee komt het college tegemoet aan een zeer grote wens van de plaatse lijke dorpsraad en ondernemers vereniging die al lang vragen om actie op dat terrein. Ook willen de wethouders het aantal betaalde parkeerplaatsen in Veere en Domburg sterk terug brengen. Een deel van de vrijko mende ruimte wordt geschikt voor fietsparkeren. De parkeerplaatsen voor vergunninghouders blijven echter gehandhaafd, zo verzekerde Wisse. Met de maatregelen willen ze de beide kernen autoluw maken. Dat komt volgens hem de leefbaar heid zeker ten goede. „Bewoners vragen daar ook om." Ook willen de wethouders dat er in 2021 daadwerkelijk een zand- fonds komt zodat de Zeeuwse kust- gemeenten samen het ophogen van het strand kunnen betalen als er zand verdwijnt door een storm. Veere wil daar jaarlijks 338.000 euro in stoppen. Wisse benadrukte dat luisteren naar de inwoners voor dit college belangrijk is. Om die reden wil het serieus werk maken van burgerpar ticipatie. „Inwoners betrekken bij onze plannen. Luisteren naar wat ze willen en daar terdege rekening mee houden." MIDDELBURG Vanaf 1 januari moeten Middelburgers meer gaan betalen voor het ophalen van het restafval in de grijze kliko. Dat is beter voor het milieu, omdat ze hun afval dan beter gaan scheiden. Maar naarmate dit moment dich terbij komt, groeien bij een deel van de gemeenteraad toch ook zorgen over mogelijke nadelen van het principe 'de vervuiler betaalt'. Want gezinnen met baby's heb ben door de wegwerpluiers nu eenmaal meer restafval en zijn dus duurder uit, waarschuwden SP, Fractie Onderdijk en LPM donder dagavond tijdens de raadsvergade- ring. Diezelfde partijen zijn ook bang dat zeker in de weekeinden ondergrondse containers overvol raken en er afval naast wordt gezet. Hun kritiek wordt niet gedeeld door de andere partijen. ,,Er zijn ook luiers met een klein binnen- broekje dat je uit kunt wassen", re ageerde SGP-fractievoorzitter Paul Moens. ,,En in de weekeinden kun je een milieumelding doen als er afval staat en dan wordt daar iets aan gedaan", stelde D66-voorman Rob van Eijkelenburg. Wethouder Chris Dekker, ver antwoordelijk voor het nieuwe af valbeleid, wees vooral op de hoge kosten voor zowel een luierrege- ling als extra ophaalrondes in het weekeinde. Wel overweegt het college van B en W om luiers apart in te zamelen als daar een me thode voor is, vertelde hij. Laten we dan in ieder geval snel ler evalueren hoe de afvalinzame ling in de praktijk uitpakt, opper den LPM, SP en Fractie Onderdijk. Maar ook daarvoor kregen zij de handen niet op elkaar. Ella Poppe (CDA) verwoordde het gevoel van de meerderheid: ,,Laten we het nou eerst maar eens invoeren. Als het nodig is, kunnen we proble men altijd nog aanpakken." Vlissingen Dat ging niet zonder slag of stoot. Het lag niet aan de techniek van aquathermie, waarmee water uit het Kanaal door Walcheren ge bruikt wordt om woningen van warmte en warm water te voor zien, maar om wat volgt als de raad het Warmteplan accepteerde. Dan gaat het college in zee met het be drijf Eteck als leverancier voor een periode van dertig jaar en zijn ko pers in de Scheldewijk al die tijd aan Eteck gebonden. Scheldewijk zit voor dertig jaar vast aan Eteck voor verwarming huizen Wat als Eteck failliet gaat, vroeg Tamara Vork (VVD). Pim Kraan (POV) en Lilian Janse (SGP) wer den gehinderd door slechte recen sies op internetplatforms. Wat als Eteck niet kan leveren of als mo nopolist de kosten opschroeft?, vroeg Kraan. Coen van Dalen (CU) twijfelde omdat kopers de keuze van leverancier wordt ontnomen. Janse waarschuwde voor 'wan prestaties' die Eteck bij een project in Goes geleverd zou hebben. ,,Je kunt wel zeggen dat het in Vlissin- gen anders gaat, maar wie garan deert dat de consument. De Warmtewet beschermt de consument tegen misbruik van monopolie, betoogde wethouder Sem Stroosnijder. Wat de kosten betreft is waterwarmte ten op zichte van warmtepompen gun stig voor de koopprijs van de Scheldewijkwoningen. Bij de stemming bleken enkel POV, CDA en SGP niet overtuigd. vrijdag 16 oktober 2020 Veere zet rondwegen op agenda WA VLISSINGEN Koffie mag er niet geschonken worden, maar gezellig samen quizzen kan wel in De Burgerij, het Paauwenburgse wijkcen trum in Vlissingen. Zeven Scalda-studenten zetten een stevige quiz in elkaar en acht men sen kwamen daar gistermiddag op af. Want gezelligheid opzoeken kan nog wel. Het lijkt er op dat veel mensen aannemen dat er helemaal niets meer doorgaat. Bewegen voor ouderen en het inloop-koffie-uur zijn inderdaad even geschrapt, maar de hobbyclubs en de filmmid- dag en de activiteiten die Scalda-studenten verzorgen in De Burgerij gaan door. Met mond- kap op bij het lopen, maar die mag af zodra je zit. „Ontmoeting is belangrijk. Je moet het zelf opzoeken", zegt Thea Zijlstra. Vrijwilligster Zdravka Brandic van De Burgerij deelt onder tussen zelfgebakken koek met een lepel rond. Trakteren is immers geen horeca. De derde jaars Scalda-studenten Maatschappelijke zorg niveau C bedenken elke week activiteiten voor de wijkbewoners. foto lex de meester Om de overlast van het verkeer te beperken wordt in 2021 on derzocht of het mogelijk is bij Aagtekerke en Grijpskerke rond wegen aan te leggen. Maar het dagelijks bestuur van de ge meente Veere wil niet wachten op de uitkomst daarvan. Het wil volgend jaar, in overleg met de inwoners, al maatregelen nemen om de verkeersveiligheid in Grijpskerke zelf aan te pakken. Emile Calon Domburg -Pieter Wisse, wethouder Wie wil wonen in de Schelde- wijk, krijgt zijn warmte straks van Eteck. Wie geen water- warmte van Eteck wil, zal met heel goede argumenten moe ten komen wil de gemeente Vlissingen vergunning geven voor een ander systeem. Dat is het gevolg van het Warmteplan dat de gemeenteraad gister avond vaststelde. AAGTEKERKE Gale rie Bank, 13.00-17.00 uur: Expositie Harrie Timmermann (schil derijen) ARNEMUIDEN Cen trum, 12.00-17.00 uur: Weekmarkt DOMBURG Gemeen tehuis, 09.00-12.00 uur: Expositie bron zen beelden Ernest Joachim MIDDELBURG ZB, 09.00-17.00 uur: Ex positie Heleen Dek ker '11 van de 111'; Ga- lerieGerritse, 13.00 17.00 uur: Tentoon stelling Jadranka Njegovan en Ellen Gerritse; Cinema Middelburg, vanaf 19.00 uur: Vertoning 'The Painted Bird' OOSTKAPELLE Terra Maris, vanaf 13.30 uur: Activiteit 'Bij kletsen met de imker' OOST-SOUBURG Nieuw Bachten- poorte, 09.30 uur: Biljarten voor senio ren; Tuin van de Kerk, Oranjeplein 2, 10.00 15.00 uur: Verkoping Tweedekansspullen; Sporthal De Belt, 18.15-19.30 uur: Bad minton voor kinderen van 8 t/m16 jaar; 19.30-22.15 uur: Bad minton voor 17 jaar en ouder VLISSINGEN Spui straat, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; Vrij- enhovenzaal, 09.00 09.45 en 09.45-10.30 uur: Peutergym; De Willem Ruysstraat 102, 13.00-17.00 uur: Openstelling Pano rama Walcheren met expositie schilderijen Ilse van Loo-Remijn WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 16.00-17.00 uur: Gy- muur voor meiden van 6-8 jaar; 17.00 18.00 uur: Gymuur voor meiden van 8-10 jaar; 18.00-19.00 uur: Gymuur voor jongens van 6-11 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34