Welles nietes rond Brouwerseiland Hansweertse foto hangt levensgroot in Siena 5 Zeeuwse makers van mondkapjes hebben het razend druk Cornelleke Blok Vlissingen Het regent bestellingen bij drukke rij Capello Textiles in Heinkens- zand. ,,Ik schat dat de teller op tien duizend mondkapjes staat, in an derhalve week", zegt mede-eige naar Johan Capello. Zijn bedrijf be drukt bedrijfskleding: onder meer T-shirts, truien, jassen en broeken. Nu de mondkapjesplicht eraan zit te komen, willen klanten ook mondkapjes voor hun medewer kers. Zo'n vijftig bedrijven en instel lingen, waaronder gemeenten en schildersbedrijven, hebben een be stelling gedaan bij Capello. ,,Ze la ten hun logo erop zetten, of willen mondkapjes die passen bij de huis stijl. Dat geeft een sjiekere uitstra ling. Het mondkapje wordt zo on derdeel van het bedrijfstenue." De medewerkers van Capello draaien overuren. ,,We zijn van 's morgen zeven tot 's avonds acht aan het werk. En zaterdag gaan we ook door." Het bedrijf levert via de web site leuntje.com ook mondkapjes aan particulieren: exemplaren met de Zeeuwse vlag en Zeeuwse tek sten als 'hosternokke' en 'Zeeuws wuuf'. ,,We hebben er al zeker tweeduizend geleverd. Mensen vinden het leuk om zich met een mondkapje te onderscheiden. En Zeeuwen zijn trots op hun provin cie: dat willen ze laten zien. Ik denk dat mondkapjes steeds meer een fashion-artikel gaan worden." 'Tienduizend mondkapjes per week' De mondkapjes met de Zeeuwse knop van Belle Knoppe zijn niet aan te slepen, zegt eigenaar Peter Keim. Zijn bedrijf verkoopt fiets bellen, zadelhoezen, fietstassen en pannenlappen met Zeeuwse knop pen erop. Maar de mondkapjes zijn de laatste twee weken het belang rijkste product. Keim verkoopt er sinds begin oktober tienduizend per week. ,,Sinds het dringende advies van de overheid om mondkapjes te dra gen is de vraag exponentieel ge groeid. In september verkochten we er honderd per week. Ze worden ook veel besteld door mensen van buiten de provincie, die bijvoor beeld in Zeeland op vakantie zijn geweest, of op een andere manier iets met Zeeland hebben. Ze vinden het leuk om iets moois te dragen, in plaats van zo'n medisch mond kapje." Een trendy mondkapje is popu lair, merkt Yoyce Banh uit Kloe- tinge ook. Ze ontwerpt en maakt mondkapjes op aanvraag. ,,Ik heb al mondkapjes gemaakt van Zeeuws schortenbond en met Afrikaanse printjes. Ik wil laten zien dat een mondkapje ook een mode-item kan zijn. Als je het toch op moet, kun je beter iets moois dragen. Zo kun je uitdrukken wie je bent, en waar je voor staat." Haar klanten bestaan nu nog voornamelijk uit vrienden en fami lie, maar Banh wil de mondkapjes ook professioneel gaan maken, als onderdeel van haar toekomstige atelier in maatkleding. Ze krijgt via haar website en sociale media steeds meer aanvragen. Banh voor ziet de mondkapjes van een lang koord. ,,Als je 'm dan even af moet doen, dan kun je 'm om je nek han gen. En ik lever er ook een zakje bij. Veel mensen stoppen het mond- kapj e in hun jaszak. Dat vind ik niet zo hygiënisch." 'Liever shirts voor de Kustmarathon geleverd' Voor Capello en Belle Knoppe zijn de mondkapjes een welkome in komstenbron in het coronajaar. ,,We leveren veel aan de detailhan del. Dat viel na maart helemaal stil. Met de mondkapjes hebben we de verloren omzet ruim schoots ingehaald. Maar liever zou ik met een grote voorraad blijven zitten, omdat we van het virus af zijn. Maar ik hoop ook dat we met onze mondkapjes iets kunnen bij dragen aan de bestrijding van het virus." Capello verloor eerder dit jaar veel omzet door de coronacrisis. ,,We leveren bijvoorbeeld altijd de shirts voor de Kustmarathon, en we leveren ook veel bedrijfskleding aan de horeca. Dat is weggevallen. Ik had liever gehad dat er een Kust- marathon geweest was, maar de co ronacrisis maakt ook creatief. De mondkapjes openen perspectie ven." Wendy Wagenmakers Scharendijke Om dit keer geen natuurvergun ning door de neus geboord te krij gen, bedachten de ontwikkelaars van Brouwerseiland om het vakan tiepark aan de Grevelingen volledig emissieloos te maken. Geen voer tuig zonder elektrische motor zou het terrein op mogen rijden. Nog geen vuilniswagen of niks. Mooi idee, reageerde de ge meente, helemaal in lijn met de energieneutrale ambities voor Schouwen-Duiveland. Maar haal baar? Nee. ,,De kopers van de va kantievilla's zijn wellicht nog wel te bewegen om in hun elektrische auto naar het vakantiepark te ko men", zei wethouder Jacqueline van Burg afgelopen week, ,,maar wanneer je ook naar de huurders, bezoekers en dagrecreanten kijkt, wordt dat al veel lastiger. De markt is er nu, maar ook in 2030 nog niet klaar voor, denken wij." De gemeente moet niet op de stoel van de ondernemer gaan zitten Absoluut geen utopie De makers van Brouwerseiland BV zijn flink op hun tenen getrapt. ,,Brouwerseiland is absoluut geen utopie, maar een uiterst realis tisch en exploitabel plan gebaseerd op onderzoek en harde feiten", la ten zij via een persbericht weten. ,,Brouwerseiland heeft deskundi genoordelen respectievelijk rap portages aan de gemeente ter be schikking gesteld die dit onderbou wen en onderstrepen. De gemeente moet niet op de stoel van de onder nemer gaan zitten." Ten slotte hopen de projectont wikkelaars dat de Schouwse ge meenteraad zich 'een betrouwbare partner' toont op donderdag 5 no vember, de dag dat die het defini tieve besluit neemt over het vakan tiepark. HANSWEERT Een foto van por tretfotograaf Anja van Ast uit Hansweert is in de smaak gevallen bij de jury van een grote interna tionale fotowedstrijd. Hij werd, samen met 29 andere, gekozen uit 40.000 inzendingen en hangt nu levensgroot in het stadscentrum van het Italiaanse Siena. De Siena Awards is een van de grootste internationale fotowed- strij den ter wereld. Die vindt jaar lijks plaats, maar Van Ast deed voor de eerste keer mee. En het was dus meteen 'prijs', letterlijk en figuurlijk. ,,Heel bijzonder", re ageert de Hansweertse, die nog maar drie jaar geleden begon met fotograferen en volledig autodi- dact is. Ze heeft zich inmiddels gespecialiseerd in de zogeheten 'fine art' stijl; portretten in de stijl van Rembrandt, maar dan dus ge maakt met een fototoestel. ,,Ik be gon met wat landschapjes en maakte ook af en toe een portret, maar ik vond het zo gewoontjes. Toen kwam ik via internet in aan raking met fine art en wist ik: dat ga ik doen." Bij die stijl van foto grafie komt heel wat kijken. Een model moet helemaal worden aangekleed, heeft allerlei accessoi res en sieraden en vooral de be lichting is erg belangrijk. ,,Die moet altijd een beetje dramatisch zijn, net als in de schilderijen van Rembrandt", legt Van Ast uit. vrijdag 16 oktober 2020 Iedereen wil een bijzonder exemplaar Zeeuwse makers van mondkap jes hebben het de laatste twee weken razend druk. Nu het ver plicht wordt om je gezicht te be dekken in publieke binnenruim tes, wil iedereen een bijzonder exemplaar. Peter Keim van Belle Knoppe: „Mensen vinden het leuk om iets moois te dragen, in plaats van zo'n medisch mondkapje.". FOTO LEX DE MEESTER M Wim Capello bij een van de printers bij drukkerij Ca- pello Textiles. FOTO BOAZ TIMMER MANS Emissieloos Brouwerseiland een utopie? Bij Brouwerseiland BV wisten ze gisterochtend niet wat ze lazen. ,,De gemeente moet niet op de stoel van de onderne mer gaan zitten." -Makers Brouwerseiland BV Kijk op de site bij /video Grote run op mondkapjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33