4 ARCHIEF EVANGELISATIE GEDIGITALISEERD Geef de wereld een protestants kleurtje. Hoe Hollandse en Zeeuwse predikanten dat na 1600 probeerden, valt na te speuren in het 'overzeese en maritieme archief' van de kerkverga dering van Middelburg en andere havensteden Nu digitaal te zien: zes meter archief, zo op het beeldscherm. We hebben er allemaal wel een beeld bij. Hoe in de ze ventiende en achttiende eeuw onze koene voor ouders het zeil hesen en een beetje op de gis naar Indonesië, Brazilië of Amerika voeren. Avontuurlijk, romantisch, maar toch vooral voor het gewin. Handelsnederzettin gen stichten en geld in het laatje brengen van de Verenigde Oostin- dische (VOC) en West-Indische Compagnie (WIC), de grote mul tinationals van die tijd: dat was het doel. Dat er in het kielzog van de kooplieden ook predikanten meet rokken, wordt nogal eens verge ten. Tot 1600 waren het de Portu gezen en de Spanjaarden die het katholicisme predikten in hun ko loniën. Na 1600 zorgden Hollan ders en Zeeuwen voor een stevig tegenwicht. In de Republiek der Verenigde Nederlanden was de gereformeerde kerk leidend. Om te zorgen dat die godsdienst een wereldgodsdienst zou worden, werden er predikanten uitgezon den naar de Oost en de West. Vanuit de Republiek werd die evangelisering van nieuwe werel den op de voet gevolgd. In de ste den waar de VOC en de WIC hun belangrijkste kamers hadden, wer den speciale kerkelijke colleges in gesteld. De regionale kerkvergade ringen - classes - van de belang rijkste havensteden benoemden 'Deputaten voor Maritieme of In dische Zaken'. In de praktijk wa ren dat per stad enkele predikan ten, die de correspondentie met M Leon van den Broeke METAMORFOZE M Een van de stukken in het zes meter lange archief over de evan- gelisering van nieuwe werel den in het Zeeuws Ar chief. FOTO ZEEUWS ARCHIEF overzeese ge biedsdelen on derhielden. Voor Zee land was de in Brugge geboren en in Keulen en Middelburg werk zame dominee Hermannus Fauke- lius (ca. 1560-1625) in de beginja ren belangrijk. Alleen in Amster dam, Rotterdam en Middelburg zijn alle brieven, rapporten en of ficiële stukken bewaard gebleven: zes meter archief in het Stadsar chief Amsterdam, twee meter in Voor wie er moeite in wil steken en het oude handschrift kan lezen, valt er een schat aan informatie uit te halen het Stadsarchief Rotterdam en zes meter in het Zeeuws Archief. Dat complete archief (1620-1816) is nu gedigitaliseerd. Het project werd gisteren gepresenteerd in het Zeeuws Archief in Middelburg. Leon van den Broeke (1966) was daar als initiatiefnemer één van de sprekers. Van den Broeke is als hoofddo cent religie, recht en samenle ving/kerkrecht verbonden aan de Vrije Universiteit Amsterdam en is tevens hoofddocent kerk recht aan de Theologische Univer siteit Amsterdam. Het archief van de 'Oost- en West-Indische zaken' heeft al lang zijn speciale belang stelling. „Misschien", zegt hij, ,,is Dominee Hermannus Fauke- lius (ca. 1560-1625), één van de Walcherse 'deputaten' die de correspondentie met overzeese gebiedsdelen onderhield. mijn fascinatie voor de internatio nale wereld al heel jong begonnen. Mijn ouders zijn afkomstig uit Oostburg en Breskens. Ze hadden plannen om naar Canada te emi greren, zoals zovelen na de Tweede wereldoorlog. In die periode woonden ze tijdelijk in Kruinin- gen. Daar ben ik geboren. De emi gratie ging niet door. Maar we be zochten wel familieleden in Ca nada. Op mijn zesde stond ik op Schiphol en zag al die vliegtuigen. Bij Kruiningen vergaapte ik me op de dijk aan de schepen op weg naar Antwerpen, daar voer de we reld aan me voorbij. Op de lagere school lieten voorlichters van zen dingsorganisaties dia's van verre oorden zien. Die trokken me aan." Tot de uitbraak van het coronavi rus reisde hij heel de wereld over om lezingen te geven, congressen te organiseren en onderzoek te doen. Van den Broeke is blij dat het ar chief van de 'deputaten' nu be schikbaar komt voor een groot pu bliek. Voor wie er moeite in wil steken en het oude handschrift kan lezen, valt er een schat aan in formatie uit te halen. De archieven bevatten beschrijvingen van Ma- lakka en Nieuw Amsterdam, reis verslagen, brieven van beroemd heden als Peter Stuyvesant, het Inhoud archief classis Wal cheren. FOTO ZEEUWS ARCHIEF schoolreglement voor de stad Ba tavia. En nog veel meer. Van den Broeke: ,,De classicale vergaderin gen en hun deputaten fungeerden als centra in een internationaal handels-, maritiem en religieus netwerk. Hun archiefstukken zijn een goudmijn voor onderzoek." In het licht van de huidige Black Lives Matterbeweging kan er ge voelig materiaal in zitten. Van den Broeke: ,,In de kerkvergadering van Middelburg werd uiteraard eurocentrisch gedacht. Ze gingen naar andere werelddelen waar an dere culturen waren, andere be volkingen leefden. Kolonialisme, slavernij, je ziet in die archieven zwarte bladzijdes. Maar er zijn ook nuances en positieve bijdragen. Als het doel was om een inheemse bevolking te protestantiseren, dan begon dat met een school opzet ten, het land bewerken, het leren van de taal." Het archief van de Oost- en West-Indische zaken classis Walcheren is te raadplegen via de website van het Zeeuws Ar chief. vrijdag 16 oktober 2020 GO Schatkamer van de classis Jan van Damme Middelburg De digitalisering van de archie ven betreffende Oost- en West- Indische zaken is uitgevoerd in het kader van Metamorfoze, het nationaal programma voor het behoud van papieren erfgoed dat is gehuisvest in de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag. Metamorfoze is vernoemd naar de gelijknamige roman van Louis Couperus, waarin hij van dichter in schrijver verandert. Sinds 1997 zijn er onder de vlag van Metamorfoze honderden digitali seringsprojecten uitgevoerd. Vorig jaar werd het archief en de f. il lil 1 i™ handschriften collectie van het Zeeuws Ge nootschap gepresenteerd en eerder dit jaar werd het archief van de Weeskamer van Zierik- zee opgeleverd. De Zeeuw Erik van der Doe is één van de coördinatoren van Metamorfoze. Hij noemt de ker kelijke archieven betreffende overzeese zaken bijzonder: ,,Je krijgt een totaaloverzicht van de kerkelijke bemoeienis overzee." Voor dit project werkten de ar chieven van Amsterdam, Rotter dam en Zeeland samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32