Meer werklozen in cultuur en sport Jeugddetentie geëist voor aanranding ZEELAND 3 S§i§ s Schat aan belastende informatie m&ÊÊi PORTUNUS van verdovende middelen, deel name aan een criminele organisatie en witwassen. Zes van de mannen die in juli al waren gepakt moesten gisteren voor het eerst voor de rechter ver schijnen. Hun advocaten klaagden dat ze niet alle informatie hebben gekregen die justitie al wel heeft. Daardoor zouden hun cliënten vrij gelaten moeten worden, stelden ze. De rechtbank was het daar niet mee eens. Alle verdachten moeten in de gevangenis blijven. In elk geval tot 8 januari. Dan is opnieuw een zit ting in de zaak. De inhoudelijke be handeling is naar verwachting pas in de loop van volgend jaar. bouwd aan zijn woning, vertelde de officier van justitie. ,,Zo'n 150.000 euro daarvan tikte hij contant af.'' Witwassen, volgens het Openbaar Ministerie. Voor de politie was het nog een klus om te zien welke personen er achter de brij van schuilnamen die op EncroChat werden gebruikt za ten. TolPainter, Dr.Spanjaard, RoadPuppy, ItchyRubber, het zijn maar een paar van de namen die de verdachten zouden hebben ge bruikt. De politie ontwarde de klu wen aan namen door hun berich ten te koppelen aan foto's en ge beurtenissen. Alleen zo konden de anonieme schuilnamen worden ge- koppeld aan verdachten. Doordat de politie ook had geschaduwd en foto's had gemaakt, lag er genoeg om de mannen op te pakken. Kleine netwerkjes Uiteindelijk leidde al het speur werk niet naar één grote organisa tie, maar naar verschillende kleine netwerkjes. Het is, zo vertelde de officier, zeker niet uitgesloten dat er nog meer aanhoudingen worden verricht. Justitie heeft in elk geval één persoon op het oog, maar denkt nog wel meer mensen te kunnen pakken. De mannen - het zijn tot nu toe allemaal mannen - worden onder meer verdacht van de invoer Het meisje vroeg hem om ijs klontjes en F. vroeg haar mee te lopen naar het schoonmaakhok. Eenmaal binnen gaf hij haar on- verwacht een zoen en betaste hij haar borsten. Pornoverslaafd Later, bij de politie, had het meisje verklaard dat hij haar borsten weer net met had betast. Volgens F. was het allemaal ge beurd omdat hij pornoverslaafd was en heel vaak alleen nog maar aan seks kon denken. Zijn advocate verzocht de recht bank hem vrij te spraken van het vermeende betasten omdat het al leen bij een zoen was gebleven. Als gevolg van het incident werd F. ontslagen. Door de coronacrisis raken Zeeu wen die werken in de cultuur, sport en recreatie hun baan kwijt. Verge leken met september vorig jaar zit ten er nu twee keer zoveel mensen uit deze beroepsgroepen in de WW. Zeeland gaat met deze stijging landelijk aan kop. Overigens gaat het wel om beperkte aantallen. In september 2019 hadden 17 mensen uit de cultuursector een WW-uit- kering. Nu zijn dat er 30. Cijfers voor sport en recreatie noemt uit keringsinstantie UWV niet speci fiek. Het aantal vacatures in deze beroepen is gehalveerd vergeleken met een jaar geleden. Voor alle eco nomische sectoren is dat een derde. De verwachting is wel dat met de nieuwe strengere maatregelen van het kabinet om het coronavirus in te dammen, meer mensen in de cultuur, sport en recreatie op straat komen te staan. In april belandden er tijdens de intelligente lockdown Zeeland gaat aan kop met een stijging in werkloosheid in deze beroepsgroepen al relatief veel mensen uit de cul tuur, sport en recreatie in de WW. In de maanden daarna niet meer. UWV voorziet nu weer een forse toename doordat de sport deels stil komt te liggen, evenementen wor den afgelast en voorstellingen be perkt kunnen doorgaan. Driekwart van de werknemers in deze beroe pen is in loondienst en kan bij ont slag een WW-uitkering aanvragen. Zelfstandige ondernemers, van kunstenaars tot sportinstructeurs, moeten het zelf zien te rooien. Het UWV constateert dat het voor zzp'ers moeilijk is om winst te ma ken door de contactbeperkende maatregelen. De totale werkloosheid is in Zee land in september gedaald ten op zichte van augustus: van 4.846 naar 4.484 WW'ers. Maar vergeleken met een jaar geleden zitten er meer mensen in de WW. In september 2019 waren dat er 3.688, nu bijna 4500. Dat is een toename van 22 procent. vrijdag 16 oktober 2020 verraden havenarbeiders Operatie Portunus (ver noemd naar de god van de haven) is een grootschalig onderzoek van politie en jus titie naar criminele organisa ties die zich bezighouden met de import van cocaïne via de haven van Vlissingen. De poli tie maakt in het onderzoek gebruik van informatie uit het onderzoek naar Encrochat, waarbij de (versleutelde) com municatiekanalen van crimine len werden gekraakt. Het leidde tot een schat aan - mo gelijk - belastende informatie en een beter zicht op de structuur en organisatie van de groeperingen. M De politie deed in het kader van het grootscheepse onder zoek naar de invoer van cocaïne in het havengebied van Vlissin gen onder meer een inval in Wol- phaartsdijk. FOTO'S Hollandse hoogte Officier van justitie Wilfred Suijkebuijk heeft gisteren in Middelburg tegen de 21-jarige D. F. uit Colijnsplaat twee weken jeugddetentie geëist. De man, destijds schoonmaker op een middelbare school in Goes, wordt ervan verdacht op 24 oktober 2018 een toen der tien jarig meisje op school te hebben aangerand. Ad Roos Middelburg De rechtbank doet uitspraak op 29 oktober. Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31