s? Grote gaten in onze defensie Corona eist zes doden in Zeeuwse verpleeghuizen Boerenhumor Rechter geeft laatste kans aan veelpleger 2 De achtergrond rondom de vele cocaïnevondsten in de haven van Vlissingen werd gisteren duidelijk in de rechtbank in Breda. RECHTSZAAK COCAÏN EVON DSTEN A Commentaar Iinister Ank Bijleveld heeft haar toekomstvisie klaar. In de Defensienota 2035 schrijft de CDA-bestuurder hoe een volgend kabinet verder moet met de krijgsmacht. De mili tair van de toekomst is een techneut, veel duurder dan de huidige Jan Soldaat. Dus er is veel geld nodig, miljarden meer dan nu. Volgens Bijleveld moet Defensie een grote inhaalslag maken. Bijleveld komt met de gebruikelijke opsomming van bedreigin gen: Rusland, China, nepnieuws, cyberaanvallen. Het is het be kende verhaal. Haar antwoord op een ict-oorlog is een ict-defen- sie. Klinkt logisch. En als je het als klein land wilt opnemen tegen de grote jongens, heb je hulp nodig. Die zoekt Bijleveld als van ouds bij de Navo. Ook goed. Zolang er geen krachtig Europees leger is, heeft Nederland geen keus. Maar Bijlevelds politieke tes tament laat Nederland ook achter met een paar vragen. We weten al decennia lang dat informatietechniek de doorslag gaat geven in conflicten. Waar was Bijleveld dan de afgelopen jaren? De minister van Defensie kan wel wijzen op de noodzaak om Chinese studenten in Nederland te screenen op hun moge lijke militaire rol en zij kan wel haar zorgen uiten over spionage door China en Rusland via onze smartphones, maar dat zegt vooral iets over de gaten die zij al in onze defensie heeft laten vallen. Als de dreiging zo tastbaar is, dan moet een minister van Defensie hemel en aarde bewegen om dat veranderen. Wie heeft daar iets van gemerkt? Het politieke testament van defensieminister Bijleveld overtuigt niet MIDDELBURG In de Zeeuwse ver pleeghuizen zijn de afgelopen week zes mensen overleden aan Covid- 19. Ook het aantal besmettingen neemt toe, maar niet in heel Zee land. Door de recente uitbraak in De Wieken zijn de cijfers fors hoger dan een week eerder. Er zijn 21 be smettingen bijgekomen, mede om dat nu ook de cijfers van Eilandzorg zijn meegeteld. De overleden per sonen woonden op Schouwen- Duiveland en Tholen. In die regio's zijn ook de meeste besmettingen. Verder is er 1 besmetting in Terneu- zen, de rest van de verpleeghuizen in Zeeland is nog coronavrij. De verpleeghuizen geven aan blij te zijn dat de cliënten nog steeds bezoek mogen ontvangen. ,,En dat er vrijheid is om lokaal maatregelen toe te passen waar en wanneer dat nodig is. Om de bezoekregeling zo te kunnen blijven hanteren, vragen we bezoek om de voorzorgsmaatre- ALMANAK gelen heel serieus te nemen. Bezoek mag, maar wees verstandig en zoek niet de grenzen op." Minister De Jonge had dinsdag avond geruststellende woorden voor zorgorganisaties: ,,Zorginstel- lingen hoeven niet helemaal dicht voor bezoek. Bezoek moet soms be- Bezoek moet soms beperkt worden, maar het moet wel mogelijk blijven perkt worden, maar het moet wel mogelijk blijven. Al kan het soms slechts een enkele naaste zijn. Juist in die laatste fase van het leven heb ben mensen de warmte van degene die ze liefhebben nodig." Sommige akkerbouwers zijn al zo ver met de suikerbietenoogst dat ze de ploeg van stal kunnen halen en hun grond winterklaar kunnen maken. Zo kon een boer uit Ossenisse deze week aan de slag. Hij had er kennelijk een hard hoofd in of het, vooral van wege de regenval de afgelopen weken, wel goed zou lukken. Opgelucht meldde hij na een tijdje op Twitter: 'Het ploegt on verwacht lekker'. Hij zette er ter illustratie een foto bij van vers getrokken voren in het land. Het ontlokte een collega de vrolijke reactie: 'En nu nog recht, Ge rard!' Corona tiert onder volksvertegen woordigers Loodsenkoor presenteert boek VLISSINGEN-OOST Asfalt deel weg wordt vernieuwd Al tijden constateerde de politie dat er in de haven van Vlissingen wel heel veel gebruik werd gemaakt van versleutelde telefoons. Dat is een gangbaar gebruik onder crimine len. Omdat daarbij de inhoud van de communicatie is versleuteld, tastte de politie lange tijd in het duister. De officier van justitie maakte gisteren in de rechtbank in Breda, voor het eerst, de achter grond van het onderzoek duidelijk dat leidde tot de grootschalige poli tieactie Portunus. Ongeveer vier honderd agenten vielen op 1 juli van dit jaar binnen in woningen en bedrijfspanden in Vlissingen, Mid delburg, Goes en Rotterdam. Die dag werden tien mensen aange houden, maar ook deze week wer den er nog drie opgepakt. Het begon eigenlijk bijna drie jaar geleden, zo verhaalde de aanklager. In de haven van Vlissingen werden van februari 2018 tot begin 2020 veel partijen cocaïne onderschept. In totaal zo'n 12.000 kilo, straat waarde grofweg dik een half mil jard euro. De recherche startte een onderzoek naar verschillende leve ringen. In die onderzoeken gingen ook geruchten over corrupte ha venmedewerkers. De recherche kreeg er echter geen vinger achter wie de betrokkenen waren. Tot dit jaar. Franse en Nederlandse recher cheurs braken in bij EncroChat. Dat was een versleutelde communica tiedienst die door een groot deel van de Nederlandse penoze werd gebruikt, tot Ridouan Taghi aan toe, verdacht van een grote serie liqui daties. Zich onbespied wanende criminelen leken via de chatservice bijna alles over hun zaken te delen. De versleutelde telefoontjes in de haven van Vlissingen bleken ook veelal gebruik te maken van Encro- Chat. Het onderzoek naar de Vlis- singse coke kwam in een stroom versnelling. De politie kon alle in formatie van die telefoontjes op de telefoonmasten in de Vlissingse ha ven ineens meelezen en -luisteren. Plotseling werd precies duidelijk Vanaf februari 2018 zijn diverse partijen cocaïne onderschept in de Vlissingse haven wat er allemaal gebeurde in de ha ven in Vlissingen. De vermeende gebruikers van de telefoons werden aangehouden. Witwassen ,,Wij zijn heel sterk in de loods'', hoorde de politie van een haven medewerker met de schuilnaam TolPainter, van wie justitie denkt dat het B. K. uit Wolphaartsdijk is. Die vertelde zijn gesprekspartner hoeveel kilo cocaïne je in een pallet met bananen kan doen. ,,Anders gaat het rotten. Dat is al een keer ge beurd en daardoor ging onze lijn naar de knoppen." Kennelijk werkte verdachte K. al langere tijd voor of met smokkelaars. Hij zou ook voor twee ton hebben ver- MIDDELBURG De 34-jarige R. P. uit Dordrecht is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot zijn laatste kans: een voor waardelijke ISD-maatregel. Wel moet P. alsnog twee weken cel uit zitten van een eerder vonnis. Mocht P. binnen de proeftijd van twee jaar in de fout gaan, dan verdwijnt hij voor twee jaar linea recta naar een instelling voor veelplegers P. stond midden juli bij Kruinin- gen langs de weg met autopech. Een motoragent controleerde van uit een onderbuikgevoel het kente ken en constateerde dat de bestuur der een actieve veelpleger was. P.'s auto werd doorzocht en in de kof ferbak werd voor zesduizend dui- zend euro aan postzegels, die bij de Jumbo in Goes gestolen waren. Na wat zoekwerk in de politiesyste- De man stal voor duizenden euro's aan postzegels men bleek P. ook eerder de nodige vellen/rollen postzegels bij Jumbo supermarkten te hebben gestolen. Alles bij elkaar vertegenwoordig den die postzegels een waarde van ruim drieduizend euro. P. heeft een strafblad van 25 pagina's met een waslijst aan vermogensdelicten. vrijdag 16 oktober 2020 - Hugo de Jonge, minister Tip? redactie@pzc.nl HULST Een derde raadslid uit Hulst is positief getest op corona. De teller staat nu op drie raadsleden en vier van de vijf wethouders. Eerder deze week werd bekend dat de wethouders Diana van Damme en Gino Depauw corona onder de leden hebben. Daags daarna bleek dat ook Adri Totté en Jean-Paul Hage- man het virus hebben op gelopen. Zij werken alle maal vanuit huis. Inmiddels zijn ook drie raadsleden besmet. Een VVD'er, ie mand van Algemeen Be lang Groot Hulst en nu is ook een PvdA'er positief bevonden. VLISSINGEN Het oudste shantykoor van Nederland, het Zeeuwse Scheldelood- senkoor viert op 27 april 2021 het vijftigste be staansjaar. Er verschijnt een kloek jubileumboek. Het koor bestaat van oudsher uit loodsen en oud-loodsen maar de leden van nu zijn in elk geval maritiem actief. Het koor is opgericht met als doel de Sea Songs en Shanties uit de zeilvaart voor het nageslacht te bewaren. In het jubileum boek wordt teruggeblikt op de vele optredens in eigen en buitenland. Au teur is koorlid Henk Mul der. De provincie laat het as falt van een aantal wegen vernieuwen. Op twee avonden begin no vember is het wegdek ter hoogte van viaduct Engelandweg in de N254 (Vlissingen-Oost) aan de beurt. Aannemer De Jong Zuurmond Infrabeheer, Onderhoud en Services voert het werk uit in de nachten van maandag 2 op dinsdag 3 november en van dinsdag 3 op woensdag 4 november. Daarvoor wordt het knooppunt van 18.00 tot en met 06.00 uur volledig afgesloten. Verkeer wordt omgeleid. Telefoons Pieter van Klinken Breda/Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30