Bitterheid eten Ni Scholen dicht na besmettingen Nest van hoornaar gevonden bij Ritthem Vrijspraak voor plaatsen tracker onder auto dominee 2 OSCAR GARSCHAGEN Column CP Plagend kondigt hij aan waar hij gaat eten en bier drinken Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters OMROEP 0M6EH00R& NE&ERUAMfc BESIMT ZWARTE PIETENJOURNAAl Tweede plaats voor vleugelnoot Brand bij kolencentrale OOST-SOUBURG Burgemeester sluit drugspand Draaiboek lag al klaar We kiezen er zelf voor om veiligheid boven alles te stellen vrijdag 16 oktober 2020 Ii hao Aosika (Oscar) wat is er in Nederland aan de hand?'', appt mijn Chi nese vriend en collega Shikai van uit Beijing. Net als honderden mil joenen tv-kijkende landgenoten heeft hij het drankgelag in die 'bere-gezellige' rode tent op het Haagse Plein gezien. ,,Dus daarom hebben jullie dat virus nog niet verslagen." Shikai is te Chinees- subtiel om er niet aan toe te voe gen: ...zoals wij wél hebben ge daan.'' Ooit heb ik geprobeerd op de Franse radio het Nederlandse om roepstelsel uit te leggen. Het is veel lastiger om aan een Chinees duidelijk te maken waarom in een klein land met veel minder inwo ners dan Beijing weer een felle co- ronabrand is uitgebroken. Anti- autoritair, liberaal, eigenwijs, ego centrisch, verwend en altijd zei ken zijn steekwoorden in mijn verklaring. Discrete Shikai zegt het niet, maar ik hoor hem den ken: ,,Wat een barbaren, net Ame rikanen.'' Ik vertel over onze aanmodde rende politieke leiders die het niet aandurven om het virus snel en kordaat met een Chinese moker te verpulveren en denken dat ze de klus met een speelgoedhamertje kunnen klaren. Grapperhaus komt ter sprake. ,,Een Chinese minis ter was verbannen of gevangen ge zet'', tikt hij met een grijnzende emoticon. Om vast te stellen: ,,Dan nemen jullie leiders hun verant woordelijkheid dus niet om het volk te beschermen tegen het vi rus en tegen zichzelf, ze verzaken hun plicht als vaders van het volk." Verdedigend leg ik uit dat pri vacy- anti-boerka- en grondwet ten daadkracht in de weg staan. ,,Dankzij die apps, de testen en de mondmaskers draaide na zeven maanden alles hier weer als van ouds, kijk maar naar de auto- en huizenverkopen en de popfesti vals'', reageert Shikai. Plagend kondigt hij aan waar hij gaat eten en bier drinken. Hij sluit af met een vraag: „Kunnen Nederlandse jongeren 'bitterheid eten?" Deze Chinese uitdrukking betekent omgaan met tegenslag en groot ongemak, met het coronaleven dus. ,,Dat moet nu blijken'', ant woord ik zwakjes. DE STELLING Vandaag: Het is beter om alle scholen te sluiten Reageer op pzc.nl Gisteren: De komende vier weken worden zwaar voor mij 2297 stemmen MET DE P1ETENSEZICHTEN half wit, half zwart. TOCH EEN MOOI ©EBAAR 6AT ZIJN DE MON1XAPJES MIDDELBURG De Middelburgse vleugel- noot is op de tweede plek geëindigd in de ver kiezing Boom van het jaar. De Moeierboom, een grootbladige linde in het centrum van Etten- Leur, kreeg de meeste stemmen: 3593. De vleu gelnoot ontving 2450 stemmen. Bij de verkie zing gaat het vooral om het verhaal achter de boom. De Middelburgse vleugelnootboom is de dikste en oudste in zijn soort van het hele land; hij overleefde stormen en ontsnapte aan zout water en een vlammenzee. De meerstammige boom is ruim 250 jaar geleden geplant. BORSSELE Bij sloopwerkzaamheden van de kolencentrale in Borssele is gistermiddag rond vier uur brand ont staan in een turbine. Nie mand raakte gewond. De brandweer rukte uit met meerdere eenheden. Het bleek een lastige brand om te blussen. Het ging volgens Veiligheidsregio Zeeland om een zoge noemde metaalbrand. Daarbij ontstaan enorm hoge temperaturen en zo'n brand laat zich niet met water blussen. Daarom werden schuim, poeder en zand ingezet. Even na 20.30 uur was de brand onder controle. De kerncentrale was niet bij de brand betrokken. Een woning aan de Van Teijlingenstraat in Oost Souburg wordt drie maanden lang afgeslo ten voor de bewoner. De politie vond er soft drugs. Burgemeester Bas van den Tillaar be sloot het huis te laten vergrendelen op advies van de politie. Die trof de drugs in het pand aan tijdens een opsporings onderzoek. De Opium wet biedt een burge meester de mogelijkheid bewoners en gebruikers van een woning de toe gang te ontzeggen voor bepaalde tijd, om onge wenst verkeer rond dat adres te laten stoppen. De basisscholen De Wingerd in Goes en De Sterrenpracht in Axel hebben de deuren gesloten voor leerlingen, omdat bij drie leerkrachten is vastgesteld dat ze het coronavirus hebben op gelopen. Rob Paardekam Goes Het gaat om twee leerkrachten in Goes en één in Axel. Op de eerstge noemde school gaan bovendien nog eens drie medewerkers in qua rantaine, omdat ze in nauw contact zijn geweest met de besmette lera ren. Beide christelijke scholen val len onder één koepel: LEV-West- Nederland. Volgens directeur René Tromp heeft de GGD de scholen niet opge legd de deuren te sluiten. ,,We kie zen er zelf voor om veiligheid bo ven alles te stellen. Er heerst ook helemaal geen paniek. Zowel lera ren als ouders hebben positief gere ageerd op het besluit." Volgens Tromp volgen de leerlin gen nu allemaal thuis-onderwijs, via de computer. ,,Daar hebben we tijdens de eerste golf natuurlijk al ervaring mee opgedaan", legt hij uit. ,,Nu lag er een draaiboek klaar, zodat we snel konden handelen." Op De Wingerd zitten 210 leerlin gen, op de school in Axel 157. Eerder deze week sloot ook De Regenboog/De Wingerd, een school voor speciaal onderwijs in Terneuzen, de deuren vanwege een coronabesmetting bij een perso neelslid. Deze school heeft overi gens niets te maken met De Win- -René Tromp, directeur scholenkoepel gerd in Goes. Auris De Kring in Goes, een basisschool voor onder meer dove en slechthorende kinde ren, besloot vorige week al in elk ge val tot de herfstvakantie dicht te gaan. Die vakantie is volgende week. Martijn de Koning Ritthem Bij Fort Rammekens is woensdag een nest van Aziatische hoornaars weggehaald. Ongediertebestrijder Traas uit 's-Gravenpolder werd daarvoor ingeschakeld. Het nest zat in een wilg, meldt Staatsbosbeheer, dat de grond waarboven het nest werd gevonden beheert. De diertjes vallen onder 'te bestrijden exoten'. Ze horen hier van oorsprong niet thuis en richten schade aan, omdat ze veel insecten eten en bijen en wespen zouden verdrijven. Aziatische hoornaars, die iets kleiner zijn dan de Europese hoor naars, maken grote nesten in bo men. Die zijn vaak 40 tot 70 centi meter in doorsnede. De eerste keer dat het dier in Nederland werd aan getroffen, was drie jaar geleden in Dreischor. Sindsdien wordt in ons land een klein aantal keer per jaar een nest verwijderd. De hoornaar wordt in de volks mond ook wel 'monsterwesp' ge noemd. Het diertje is echter niet gevaarlijker voor mensen dan een gewone wesp. Sterker nog: een steek doet veel pijn, maar er komt minder gif in het lichaam terecht dan bij een prik van een gewone wesp. Ad Roos Middelburg De rechtbank in Middelburg heeft gisteren zowel een recherchebu reau uit Putten als haar eigenaar L. P. (60) vrijgesproken van het ille gaal plaatsen en aftappen van een gps-tracker onder de auto van do minee Gerrit Bredeweg uit Krui- ningen. Er was in totaal een boete van tienduizend euro geëist waar van de helft voorwaardelijk. In 2017 gaf een anonieme groep 'verontruste leden' van de Gerefor meerde Gemeente het bureau op dracht om de dominee te volgen. Ze wilden voorkomen dat Bredeweg zich zou afsplitsen van het kerkge nootschap en het kerkgebouw en andere bezittingen zou meenemen. P. plaatste twee keer zes weken een tracker onder auto van de dominee. Daarmee werd gecontroleerd of de dominee op drie vooraf opgege ven adressen zou komen. In haar vonnis stelt de rechtbank dat de gps-tracker slechts de locatie van de auto vastlegt. Het aftappen, afluis teren of opnemen van telecommu nicatie of andere gegevens of de verwerking ervan was niet moge lijk. Tevens was alle apparatuur ei gendom van het recherchebureau. Conclusie: de gegevens die op de laptop of telefoon van P. zijn te zien, zijn de gegevens die door de gps- tracker zelf worden gegeven, zodat er geen sprake van aftappen is ge weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2