Derde ritzege voor Ineos W>. 23 De Ronde van Vlaanderen van 2020 wordt er één als nooit tevoren. Niet zozeer door de strijd tussen Mathieu van der Poel en Wout van Aert, maar vooral vanwege het surrealistische decor met amper mensen langs het parkoers. 204 km in 5.31.24 In het gras, in bomen en lantaarn palen, in de berm, op de hellingen en in het café natuurlijk. De Ronde van Vlaanderen lokt doorgaans meer dan een miljoen mensen. Langs de route tussen Antwerpen en Oudenaarde is plek zat, maar bij de kasseihellingen is het dringen. Want natuurlijk staat iedereen het liefst vooraan op de Oude Kware- mont, Paterberg of Koppenberg. Zo niet zondag. De Ronde van Vlaanderen van 2020 wordt er een zoals nooit tevoren. Wie een glimp van wereldkampioen Julian Ala- philippe, Wout van Aert of Mathieu van der Poel wil opvangen had daags voor vertrek naar de laatste verkenningen van de ploegen moe ten komen. Zondag zijn grote delen van de route hermetisch afgesloten, start en finish zijn onbereikbaar en UITSLAG met een campagne zijn mensen op geroepen thuis te blijven. ,,De enige kans om wat te zien is misschien nog langs een Vlaamse steenweg waar het peloton met pakweg 70 per uur voorbij komt'', vertelt Tomas Van Den Spiegel, directeur van de wedstrij dorganisa- tie Flanders Classics. ,,Op de plek ken waar het leuk wordt, sluiten we alles af om te voorkomen dat men sen komen.'' De afgelopen jaren transfor meerde Flanders Classics de groot ste wielerwedstrij d van België meer en meer tot een festival. Wie zijn ogen dichtkneep bij de dubbele Ne derlandse huldiging van Niki Terp stra en Anna van der Breggen in 2018 waande zich bij een concert van Soulwax op Rock Werchter. In clusief lichtshow, bonkende bassen en rondspattend bier. Voor zo'n feestje is geen plaats in een tijd waarin het coronavirus weer ongenadig om zich heen grijpt. Van Den Spiegel: ,,Het wordt een compleet uitgeklede versie van de Ronde van Vlaanderen. De pri maire reden van ons bestaan is het organiseren van wielerwedstrijden. De laatste jaren hebben we laten zien dat we heel goed zijn in het uitbouwen daarvan, maar nu is het aan ons om vooral weer te zorgen voor koers.'' Déwielerregio Want een jaar zonder de Ronde van Vlaanderen is in België zoveel als een jaar niet geleefd. Daarom werd in dit coronajaar, om het aantal ki lometers wat terug te brengen, zelfs de iconische Muur van Geraards- bergen geschrapt. Maar wat blijft er over van de Ronde van Vlaanderen zonder toeschouwers? Verdwijnt met het publiek ook de ziel? ,,Ik kan er aan wennen'', zegt tv-commen tator Michel Wuyts over het ont- breken van publiek, zoals afgelopen zondag ook bij Gent-Wevelgem het geval was. ,,Ik betrapte mezelf erop dat wanneer het in de wed strijd niet stilvalt, ik ook niet bezig ben met wat er langs de kant ge beurt. Bij Gent-Wevelgem kan ik me niet eens meer herinneren of er volk stond op de Kemmelberg.'' Wout van Aert ondervond op diezelfde Kemmelberg aan den lijve hoe het is zonder gejuich. ,,Het geeft een ander gevoel, maar ander zijds merkte ik dat je zo gefocust bent dat het verschil toch meevalt.'' Ook Niki Terpstra zal de mensen zondag missen, maar hij telt zijn zegeningen. ,,De sfeer zal heel an ders zijn, natuurlijk. Jammer, maar het is niet anders.'' Offer Thuis voor de buis en wegblijven bij de koers. Het is een offer dat de Belgen met liefde brengen. ,,Aan al les merk je dat heel sportminnend Vlaanderen wil dat het zondag doorgaat'', zegt Wuyts. ,,Het is ook belangrijk. Juist in deze tijden van onheil, wanneer mensen wakker worden met de angst welke maat regelen strenger gaan worden, proef je het verlangen naar de Ronde van Vlaanderen.'' Leo van Vliet, directeur van de Amstel Gold Race, kent de pijn van een wedstrijd die niet verreden wordt. De enige Nederlandse klas sieker stond gepland voor afgelo pen zaterdag, maar werd op het laatste moment geschrapt. Dus was Van Vliet zondag te gast in Gent-Wevelgem, de wedstrijd die hij in 1983 won. En wielrennen ver schilt in essentie niet wezenlijk met of zonder mensen langs de kant, zo zag de Amstel Gold-orga- nisator. ,,Natuurlijk mis je de ambiance, maar alles verandert nu mensen er aan gewend zijn dat de dingen mo menteel anders zijn. Het maakt de strijd tussen Van der Poel en Van Aert niet minder mooi. En zondag was het leeg op de Kemmelberg, maar als je de renners omhoog zag gaan met de grimas op hun gezicht, dan weet je dat de benen zeer de den als altijd.'' En hellingen zoals de Kemmel- berg, daar liggen er zondag zeven tien van in de Ronde van Vlaande ren. Die maken de wedstrijd, zegt Van Den Spiegel. ,,De Ronde van Vlaanderen is kasseien en de op eenvolging van hellingen. Iedereen die er ooit is geweest, weet hoe Juist in deze tijden van onheil proef je het verlangen naar de Ronde van Vlaande ren. Het is iets om je aan op te trekken uniek dat is. Hoe ver de kasseien uit elkaar liggen op de Oude Kware- mont en Paterberg, dat de wind slecht kan staan en het ook nog eens kan regenen. Dat is de ziel van de Ronde van Vlaanderen.'' Wonder Daarbij is de kans groot dat het niet bij één Ronde van Vlaanderen zon der publiek blijft. Want alleen een wonder kan ervoor zorgen dat in april volgend jaar België coronavrij is. Van Den Spiegel: ,,We zijn ver plicht het zondag goed te doen om de Ronde van Vlaanderen in het aankomende voorjaar te organise ren zonder enig risico. Het is als een lakmoesproef voor 2021, want dan zal de Ronde er nog niet uitzien zo als we in het verleden gekend heb ben.'' Etappe 13 Vandaag vrijdag 16 oktober 2020 GO Zonder publiek verliest De Ronde niet zijn ziel Daan Hakkenberg Rotterdam GIRO D'ITALIA Etappe 12 1. Narvaez (Ecu/Ins) 2. Padoen (Oek/Bhr) +1.08 3. Clarke (Aus/Edu) +6.50 4. Rosskopf (VS/CCC) +7.30 5. Pellaud (Zwi/Agi) +7.43 12. Kelderman (Ned/Sun) +8.25 Algemeen klassement: 1. Almeida (Por/Qst) 49.21.46 2. Kelderman (Ned/Sun) +0.34 3. Bilbao (Spa/Bah) +0.43 4. Pozzovivo (Ita/NTT) +0.57 5. Nibali (Ita/Tre) +1.01 CESENATICO De Ecuadoraan Jhonatan Narvaez won giste ren de twaalfde etappe in de Giro en al de derde voor zijn ploeg Ineos-Grenadiers. In de rit met start en finish in Cesenatico over tal van heuvels kwam Narvaez voorop te zitten met de Oekraïner Mark Padoen, maar die renner van Bahrain- McLaren reed 20 kilometer voor de streep lek en kwam ruim een minuut later als tweede over de finish. Eerder won de Italiaan Filippo Ganna twee etappes voor Ineos. De roze leiderstrui bleef in han den van Joao Almeida, die op ruim acht minuten binnenkwam. De Portugees van Deceuninck - -Tv-commentator Michel Wuyts De Ronde van Vlaanderen van vorig jaar: Mathieu van der Poel (uiterst links), Greg Van Avermaet (midden) en Wout van Aert (uiterst rechts) op de zeer druk bevolkte Paterberg. foto belga 192 km Monselice Quick-Step behield zijn halve minuut voorsprong op Wilco Kel derman. Vandaag volgt een gro tendeels vlakke rit, morgen een tijdrit over 34 kilometer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23