Rusland wil niet meer praten over rol bij vliegramp MH17 Nederland hoeft vrouw niet uit kamp te halen NIEUWS 13 Oud-officier van justitie ondervraagd in zaak Holleeder Chadia B., een 31-jarige Amster damse, ligt al meer dan een jaar op een matras in een tent in detentie kamp Al Hol in Syrië. Ze is een van de ruim dertig Nederlandse vrou welijke Syriëgangers die tijdens de val van het IS-kalifaat in die kam pen terechtkwamen. Chadia is er slecht aan toe: ze heeft psychoses die worden verergerd door gebrek aan medicijnen en is verminkt, er moest een voet worden afgezet. De advocaat van de vrouw spande een kort geding aan om de staat te dwingen mee te werken aan terugkeer. De overheid staat op het standpunt dat de vrouwen zich zelf moeten melden bij een consulaat in Turkije of Irak voordat Nederland kan helpen. Een eerder kort geding van 23 vrouwen en hun kinderen werd door de rechter in het voor deel van de staat beslist. Onder meer omdat de vrouwen 'willens en wetens' naar Syrië reisden. Dat laatste is bij Chadia waar schijnlijk niet zo, oordeelt de rech ter. Haar zware psychische proble men waren er in Nederland al. Ook stelt de rechtbank dat haar situatie nu 'zeer schrijnend' is en dat 'het niet erg aannemelijk is dat zij bij te rugkeer een groot gevaar voor de sa menleving zal vormen'. Toch hoeft Nederland zich niet in te spannen om Chadia terug te ha len. De situatie in Noord-Syrië is gevaarlijk, waardoor een terughaal- actie Nederlandse ambtenaren in gevaar kan brengen. Ook zou Ne derland ervoor moeten onderhan delen met de Koerden. De Koerden vertegenwoordigen geen officiële staat, waardoor 'schade kan ont staan aan de internationale betrek kingen van Nederland'. Misschien aanklager Koos Plooij, mogelijk Willem Holleeder zelf. Verder zal gisteren in de zwaarbe veiligde rechtszaal van Schiphol niemand aanwezig zijn geweest met meer kennis van 'de Hol landse Netwerken' uit het crimi nele milieu dan Fred Teeven. De man die als officier van justitie zo lang vooropging in de strijd tegen zware criminelen zo als Holleeder, en later staatssecre taris was van Veiligheid en Justi tie, trad nu aan als getuige in Hol- leeders hoger beroep tegen zijn levenslange celstraf voor het ge ven van moordopdrachten. Vooral advocaat Sander Janssen had een lange lijst vragen, want Teeven was als aanklager én als leider van de Criminele Inlichtin geneenheid (CIE) van de recher che bij uitstek op de hoogte van de verhoudingen in de Amster damse onderwereld toen daarin de vijf moordopdrachten werden uitgevaardigd waarvan Holleeder wordt verdacht - waardoor zes slachtoffers vielen. Holleeder en Janssen willen het gerechtshof ervan overtuigen dat andere zware criminelen dan Holleeder die opdrachten moeten hebben gegeven, dus als Teeven iets kon vertellen dat in hun straatje past, zou dat zeer welkom zijn. Dat deed Teeven niet. Hij gaf keurig en beleefd ant woord, maar zei details niet te kunnen noemen, temeer omdat gebeurtenissen en onderzoeken waarover hij werd bevraagd 15 jaar dan wel 25 jaar geleden waren. Soms beriep hij zich op zijn ge heimhoudingsplicht als gewezen leider van de geheime dienst, waarvan de bronnen strikt afge schermd moeten blijven Zijn kennis over Holleeder en zijn criminele vrienden gaat terug tot de jaren 70, waarin ze volgens de recherche overvallen pleegden waarbij ze snelle speedboten ge- Ik heb u ook gezien hardlopend op het Leidseplein! bruikten, hetgeen nooit is bewe zen. Maar na doorvragen over het door de groep in raambordelen en een Spaanse villa belegde geld lie pen de antwoorden weg. Teeven beantwoordde vragen over leider van de 'Joegomaffia', Sreten 'Jotsa' Jocic, - vanwege zijn krullen ook wel als 'de poedel' aangeduid -, over onderwereld kopstukken zoals Sam Klepper en John Mieremet, Stanley Hillis, Jo- han Verhoek en Dino Soerel, maar een stevige onderbouwing voor Holleeders theorie dat z^' wellicht lieten moorden in plaats van hij zelf, gaf Teeven nergens. Rooie Ron De sfeer werd geregeld losjes, zo als Holleeder én Teeven die graag hebben. Kende Teeven 'Rooie' Bob B., een contact van de in 2005 vermoorde Kees Houtman? ,,Nee, ik ken wél Rooie Ron (sleutelspe ler in de IRT-affaire die bijdroeg aan zijn aftreden als staatssecreta ris in 2015)'', grapte Teeven. Een getuige loog ooit dat Tee- ven en Holleeder een ontmoeting hadden in een café in Zandvoort, zei de getuige. Holleeder: ,,Ik heb het ook ontkend hoor!" Eindelijk waren ze het eens, na al die jaren. Teeven vertelde dat hij ooit één keer, per ongeluk, in dezelfde ruimte was als Holleeder. ,,Dat was in een café aan de Willems parkweg in Amsterdam-Zuid, ik was daar privé." Holleeder: ,,Ik heb u ook gezien hardlopend op het Leidseplein!" Teeven: ,,Daar heb ik u niet ge zien, maar wel in dat café aan de Willemsparkweg. Volgens mij is de heer Holleeder daar nog eens op zijn gezicht geslagen." Holleeder: ,,De Joffers dus?!" (Ex-topvechter en crimineel Dick Vrij brak daar zijn kaak.) Teeven: ,,Nee, dat café aan de Willemsparkweg." Holleeder imiteerde Teeven, die hetzelfde antwoord gaf op vele vragen: ,,Weet ik allemaal niet meer hoor, het is alweer 15 jaar ge leden!" Teeven: ,,Dit is zelfs 25 jaar geleden." Zo werd het een onderhou dende bijeenkomst, maar geen waarover veel terug te lezen zal zijn in het arrest dat het hof ooit zal moeten schrijven. Volgens het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken is het on derzoek 'niet gericht op het achter halen van de waarheid'. Russische diplomaten beschuldigen Neder land en Australië ervan dat zij enkel Rusland de schuld geven, en dat de uitkomst van het onderzoek bij voorbaat al vaststaat. Volgens het ministerie willen Nederland en Australië alleen maar dat 'Rusland schuldig wordt verklaard en com pensatie moet betalen aan de nabe staanden van de ramp'. Het afbreken van de gesprekken lijkt geen grote gevolgen te hebben voor het onderzoek zelf. De ver houdingen tussen Rusland en de andere landen zijn al jaren moei lijk. Nederland betreurt het besluit van Rusland 'ten zeerste', zegt mi nister Blok (Buitenlandse Zaken). Premier Rutte noemt het 'pijnlijk voor de nabestaanden'. Volgens bestuurslid Piet Ploeg van de Stichting Vliegramp MH17 is het besluit 'zeer consistent'. ,,Rus- land weigert elke vorm van mede werking aan de oplossing van de MH17-problematiek. Die tegenwer- king houdt nooit op. We merken dat bij het strafproces, bij de proce dure bij het Europees Hof voor de Rusland blijft tegenwerken en dat is om moedeloos en boos van te worden Rechten van de Mens. Rusland blijft tegenwerken en dat is om moedeloos en boos van te worden. Dit verbaast dus niet, maar stelt wel teleur." Hij noemt het verwerpelijk dat Rusland zo blijft tegenhouden dat de waarheid boven tafel komt. ,,Een klap in het gezicht, zo niet een mes in de rug van nabestaanden." De stichting hoopt dat Nederland deze stap niet zonder gevolgen laat. ,,Als diplomatieke gesprekken niet helpen, moeten ze de zaak voorleg gen aan een hoger gerechtshof." Het internationale onderzoeks team heeft vastgesteld dat MH17 is neergehaald door een Buk-raket die afkomstig was van een Russische legerbrigade en werd afgeschoten vanuit een gebied dat op dat mo ment onder controle stond van pro- Russische separatisten. Bij de vlieg tuigramp kwamen 298 mensen om, onder wie 196 Nederlanders. Het Nederlandse Openbaar Ministerie vervolgt in de lopende strafzaak drie Russen en een Oekraïner als verdachten van be trokkenheid bij het vervoer van de raket. Rusland heeft andere, wisse lende scenario's gegeven voor de ramp. Zo zou het volgens de Russen mogelijk om een Oekraïense Buk- raket zijn gegaan. Nederland besloot dit jaar Rus land voor het Europees Hof voor de Rechten van de Mens te dagen. Het verbreken van het overleg nu lijkt een reactie op deze zaak. Een groep nabestaanden diende al eerder een klacht tegen Rusland in bij dat zelfde hof. vrijdag 16 oktober 2020 Getuige Teeven antwoordt keurig, maar zegt niet zoveel De situatie van de verwarde en gewonde 'jihadbruid' Chadia B. is 'zeer schrijnend', oordeelt de rechtbank. Maar het belang van de Nederlandse staat om zich niet in te spannen voor haar te rugkeer uit een Syrisch deten tiekamp weegt toch zwaarder. Cyril Rosman Den Haag Ze stonden decennialang te genover elkaar, aan weerszijden van de wet. Willem Holleeder en voormalig officier van justitie en staatssecretaris van Veiligheid en Justitie Fred Teeven. Toch, het weerzien in de rechtszaal was gemoedelijk. Paul Vugts Schiphol -Willem Holleeder tegen Fred Teeven Rusland wil niet verder praten met Nederland en Australië over het neerhalen van vlucht MH17. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken noemt het zinloos het overleg voort te zet ten. Nabestaanden ervaren dit als 'een mes in de rug'. Bonne Kerstens Den Haag - Piet Ploeg, Vliegramp MH17 v Willem Holleeder, advocaat Sander Janssen en Fred Teeven. fotos manon van der zwaal, anp, epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13