De laatste taart II 8 NIEUWS Agenten en boa's twijfelen of een mondkapjesplicht in publieke ruimtes te handhaven is. Advocaat Remko Wijling zet vraagtekens bij de onderbouwing. ,,De medische noodzaak is door alle verdeeldheid moeilijk aan te tonen.'' IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 21 Gisteren was misschien wel de chagrijnigste dag van het jaar. Zo'n dag als na een verloren WK-finale. Zo'n dag dat niks leuk is om aan te pakken of naar uit te kijken. Dat je met je hoofd onder de dekens wilt blij ven liggen. Ontkennen dat de vorige avond gebeurd is, de avond van de nieuwe lockdown. Het chagrijn hing als een mistdeken over het land. Het ver taalde zich in typisch ochtendlijk onge mak. Ik zag onderweg naar de school van de kinderen wel drie bijna-botsingen, mensen met kettingen van de fiets, lekke banden. We waren nog kortaffer op het schoolplein. Het chagrijn drupte de kan toren binnen, de winkels, je hoorde de biervaten knallen op de grond bij de ca fés die voor de laatste maal bevoorraad werden. Donkere gezichten, somber heid. Ook in de huizen natuurlijk. Ik heb een tijdje gezocht naar de juiste woorden om te beschrijven hoe wij hier dinsdagavond naar de persconferentie van Rutte en De Jonge toe leefden. Met angst en beven was het niet. Meer met frisse tegenzin. We kenden de bood schap al, daarvoor was er genoeg gelekt. We wisten zo langzamerhand ook wel hoe die persconferenties zelf gaan. Dus Praten helpt een beetje. Het is ongeveer het enige wat helpt echte spanning was er ook niet. We stonden in de wedstrijd al met 0-5 ach ter. Er zouden nog zeker een paar doel punten in gaan, we waren benieuwd of het spectaculaire zouden worden. Een omhaal van Rutte, een penalty van De Jonge? Of ging alles toch nog ten goede keren? Natuurlijk niet. Ik was maar boven op de computer gaan kijken. De eerste persconferenties waren nog een familieding, met de kleintjes. De 8-jarige voelde zich prettig serieus genomen. Inmiddels kan ze er niet zo goed meer tegen, wordt ze ver drietig als ze die twee mannen weer ach ter de microfoons ziet staan. Terwijl Rutte en De Jonge nog bezig waren belde mijn studerende dochter al. Ze was geëmotioneerd. 'Papa!' Het moest een bijzonder jaar worden, bestuurs- werk. Hard werken, maar met acht an dere jonge gasten. Een team, in een hok. Gaan! Nu zaten ze nog maanden achter computers op hun kamers naar elkaar te staren. Zo'n heel jaar dat je tussen je vin gers ziet wegvliegen. Praten hielp een beetje. Het is ongeveer het enige wat helpt. Praten. Dat moeten we maar blij ven doen. In de middag ging ik met mijn vrouw nog het laatste legale kopje koffie drinken bij ons favoriete tentje. Ze wa ren de voorraden aan het opmaken. We aten hun laatste taart op. Het kabinet wil het dragen van een niet-medisch mondkapje in open bare binnenruimtes verplichten voor iedereen vanaf 13 jaar. Hiervoor moet de coronaspoedwet worden aange past. Het kabinet wil zo 'een sle pende discussie voor eens en altijd beslechten'. Tot dusver geldt alleen een 'dringend advies' om zo'n mondmasker te dragen. Dat blijft zo tot het juridisch geregeld is. Gerrit van de Kamp, voorzitter van politievakbond ACP, kan het alle maal niet meer volgen. ,,Ik heb weer met verbazing naar de persconferen tie zitten kijken. Ik ben écht verbijs terd'', reageert hij. ,,Rutte zegt dat op dit moment de wettelijke grondslag voor zo'n verplichting ontbreekt, maar daar had hij in de zomer toch alle tijd van de wereld voor? Om zoiets voor te bereiden, ongeacht of de cijfers daalden? Ik vind het werke lijk onvoorstelbaar dat de discussie nog steeds op ditzelfde punt zit, terwijl internationale experts onze deskundigen van het RIVM al langer terechtwijzen.'' Stoer Van eventuele handhaving in de pu blieke ruimte is nog helemaal geen sprake, zegt Van de Kamp. ,,Je kunt pas handhaven als er een juridische basis is. Dan kun je wel stoer roepen: we gaan het mondkapje verplichten, maar hoe dan? Zeg gewoon waar het op staat als premier, namelijk dat je nog geen juridische grondslag hebt, en dat het dus niet strafbaar of ver plicht is. Punt.'' Vakbond BOA ACP, die de belan gen van de boa's vertegenwoordigt, sluit zich daarbij aan. ,,Wij denken tisch over de houdbaarheid van een mondkapjesplicht. ,,Die zou best in de spoedwet kunnen worden opge nomen, maar ik vraag mij af of die verplichting standhoudt als mensen in verzet komen.'' Dat heeft volgens Wijling onder meer te maken met de grote verdeeldheid in Nederland. ,,Je moet een medische noodzaak van zo'n maatregel met een goede onderbouwing kunnen aantonen, maar als iemand als Jaap van Dissel al zijn bedenkingen heeft, wordt dat echt lastig.'' Zeer dringend Het kabinet gaf twee weken geleden al het dringende advies om mond kapjes te dragen in de openbare bin nenruimte. Dat gaf onvoldoende duidelijkheid, zei Rutte. Daardoor ontstond veel discussie en daar wil het kabinet nu een eind aan maken. „Maar op mij komt het nu over alsof het van een dringend naar een zeer dringend advies gaaf', zegt Wijling. „Er verandert nu niets. Ik voorzie een juridisch probleem als een rech ter zich hier straks over moet gaan buigen.'' Lange tijd hield het kabinet de al gemene inzet van niet-medische mondkapjes af, omdat de experts op wie de ministers zich baseren, zei den dat ze weinig nut hadden. ,,Het doet sowieso ^ets", zegt Rutte nu. ,,En je zit nu in een fase waarin je zegt: alle ietsen doen iets.'' Het Veiligheidsberaad staat una niem achter de maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd, ook achter het signaal dat het dragen van mondkapjes verplicht wordt als de wettelijke basis geregeld is. dat het juridisch niet haalbaar is", zegt woordvoerder Richard Gerrits. „Handhaving zien wij sowieso niet zitten, omdat wij er simpelweg de capaciteit niet voor hebben. Voor ons is de geloofwaardigheid van de boa het allerbelangrijkst, en die is door al die onduidelijkheden in het geding. Maak nou toch eens duide lijke, haalbare regels en denk ook aan de mensen die moeten toezien op de naleving. Dat wordt echt te weinig gedaan.'' Volgens premier Rutte is het in derdaad 'juridisch lastig' om het mondkapje verplicht te stellen in openbare ruimtes, zoals scholen, bi bliotheken, winkels en musea. Maar het moet 'zo snel mogelijk' wettelijk geregeld zijn. Vermoedelijk wordt de draagplicht vastgelegd in de corona- wet, die al door de Tweede Kamer is aangenomen. Hiervoor is een 'haakje' opgenomen in de wet, maar de coronawet moet nog door de Eer ste Kamer worden behandeld. Advocaat Remko Wijling is scep- Premier Rutte had in de zomer toch alle tijd van de wereld om dit voor te bereiden? donderdag 15 oktober 2020 Het dragen van een mondkapje in het openbaar vervoer is verplicht. FOTO ROBIN UTRECHT Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Sebastiaan Quekel Den Haag - Gerrit van de Kamp, politie vakbond ACP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8