Skybar kroon op toren van 30 verdiepingen 7 NEDERVEENHOEVE PAARDENHOUDERIJ STOPT Na ruim twintig jaar vinden Conny (61) en Lex Nederveen (62) het welle tjes. Ze doen hun paardenhouderij Nederveenhoeve aan de Zwaardweg bij Kerkwerve van de hand. „Tijd om dit hoofdstuk af te sluiten." Kerkwerve Het einde van de we reld, zo noemen Rot terdamse vrienden en kennissen de ligging van Nederveenhoeve. Alles bij elkaar meet de plek waar de Nederveentjes vertoeven bijna zes hectare. Op het terrein staan achttien boxen. Er is een milieu vergunning voor dertig paarden. ,,Het is hier heerlijk rustig. De drukte zoeken we wel op als we daar zin in hebben. Vrienden zeg gen wel eens: jij met je paarden. Had je niet parkieten kunnen gaan fokken?", aldus Conny, die een rondleiding geeft over de bijna lege paardenhouderij. ,,Kasimir is de laatste der mohi kanen. Samen met de shetlanders Pebbles en Wilma van twintig jaar zijn het de laatste paarden hier. Ze genieten van hun pensioen. Het zijn huisdieren. Altijd echt alleen hobby geweest", vertelt Conny. Met pijn in het hart sluiten ze dit hoofdstuk in hun leven af. Zij en haar dochters zijn al een tijdje 'uit' de paardenwereld. De laatste gere- den paardenwedstrijd van beide dochters was in 2013. Met paarden- fokken boekten ze in het verleden ook veel succes. Zo kwam hun hengst Diesel in 2016 terecht bij Jeroen Dubbeldam, die er zijn olympisch paard van wilde maken. De merries hebben goede sport en keuringspaarden op de wereld gezet. ,,Al was dat voor ons eigen lijk een bijkomstigheid. Het ging ons juist om de liefde en omgang met de paarden. De band die je op bouwt en het vele plezier dat je aan elkaar beleeft." Gebeten Conny's eigen eerste aanraking met paarden was toen ze 11 jaar was. Ze mocht het paard van het voormalig vriendinnetje van haar broer poetsen, betuttelen en van het land afhalen. Toen ze eens in de paardenwei gebeten werd, bleef ze uit angst voor de dieren weg. Tijdens haar middelbare schoolpe riode bloeide de interesse weer op. Conny en Lex komen Neder- veen oorspronkelijk uit Rotter dam. Ze leerden elkaar kennen op het paardenevenement CHIO. Met hun drie kinderen Sylvana, Jenni- We stoppen omdat het te leeg en te groot is om zelf te kunnen blijven onderhouden fer en Joey woonden ze eerst in Ouderkerk aan den IJssel. Toen de dochters op 6 en 7-jarige leeftijd wilden gaan paardrijden, werd de Waalmanage in Krimpen aan den IJssel bijna hun tweede huis. ,,Daar hebben ze tot 1998 lekker op ma- nagepony's en paardjes gehobbeld. Voor onze dochters, die verdien stelijk in dressuur waren, kochten we uiteindelijk twee paarden." Daarvoor is ruimte nodig. De zoektocht vanuit de Randstad ein digde in 1999 in Kerkwerve. ,,Ik kende dit eiland helemaal niet. Al leen Renesse een beetje. Daar tufte ik vroeger vanaf Rotterdam met het brommertje naartoe", ver telt Conny. ,,In het begin hadden we hier negen stallen. Dat werden er al snel achttien. Als je ruimte hebt, dan maak je die ook vol. Ze ker als het gaat om paardenboxen." De kinderen zijn inmiddels het huis uit, het pensioen nadert. ,,Nu stoppen we omdat het te leeg en te groot is om zelf nog te kunnen blijven onderhouden." Er is inte resse genoeg in de locatie en ge bouwen op de Nederveenhoeve. Ruimte voor caravans en paarden trailers is er zat. De binnen- en buitenbak zouden gebruikt kun nen worden. ,,De vraag daarnaar is er op het eiland. Alleen in Burgh- Haamstede heb je een paardenho- tel. Daar kun je dan je paard stal len, maar moet je zelf elders een hotel of huisje zoeken. Hier zou dat samen kunnen", zegt Conny. ,,Iemand wilde hier een soort zorgcamping voor jongeren met problemen beginnen. Dat liep stuk op een vergunning. Een an der had een grote hondenopvang in gedachten. Weer een ander ziet ook brood in deze locatie, maar houdt door corona even een slag om de arm. Aan alle voorwaarden voor een minicamping wordt vol daan." Lex en Conny zelf vinden het welletjes. Op naar een volgend hoofdstuk waarin de inmiddels geboren kleinkinderen Beau, Nina en Viève en het aanstaande vierde kleinkind de grootste rol spelen. Op het dakterras van de ZeeLand Toren, zo'n honderd meter de lucht in, is dat uitzicht eind 2023 of begin 2024 te bewonderen, verwacht Martin Dekker van VG-D Vast goedontwikkeling. ,,Het uitzicht wordt echt fenomenaal. In de Sar- dijntoren of andere woontorens is het uitzicht exclusief voor bewo ners, maar op de ZeeLandToren kan iedereen over heel Walcheren, de zee en de Westerschelde kijken, omdat iedereen op het dakterras kan komen." De bouw van de toren begint een paar jaar later dan eerder voorspeld, geeft Dekker toe. ,,Maar bij dit soort proj ecten weet j e dat het wat langer kan duren. Het kost gewoon een hoop tijd voor bestemmingsplan nen en omgevingsvergunningen rond zijn. Daarnaast zijn in het Scheldekwartier veel ontwikkelin gen afhankelijk van elkaar." De laatste tijd staan bouwont- wikkelingen aan de rand van het Kanaal door Walcheren in de schijnwerpers. Hotelkamers in de Timmerfabriek en appartementen in C-Dock gingen al in de verkoop. Van 'de hoogste woontoren van Zeeland' werd echter lang niets ver nomen. Maar van uitstel komt geen afstel, verzekert Dekker. ,,De afron ding van de laatste procedures is op De afronding van de laatste procedures is op een oor na gevild. Dan kunnen de bouw- voorbereidingen beginnen een oor na gevild en dan kunnen de voorbereidingen voor de bouw be ginnen." De toren, die vlak bij de Konings- brug aan het Kanaal door Walche ren moet komen, krijgt dertig ver diepingen, het dakterras kan even tueel als 31ste worden gezien. Op de vierde tot en met de twaalfde ver dieping komen appartementen voor recreanten. De appartementen op de dertiende tot en met 29ste verdieping zijn koopwoningen. Op de derde etage komt een restaurant en op de dertigste een skybar met wellnessvoorzieningen, waaronder een zwembad. Onder het restaurant komen kantoren en vergaderzalen en op de begane grond is de receptie voor de huurappartementen te vinden. Een kapsalon, een nagelstudio, een kle ding- en badboetiek moeten daar ook een plek vinden. Handig voor bewoners en recreanten in de woontoren, maar ook voor bewo ners van de omringende Schelde- wijk. ,,En voor opvarenden van cruiseschepen, want de Vlissingse afmeerplaats ligt straks pal voor de ZeeLandToren", zegt commercieel directeur Rob van Avermaete van VG-D Vastgoedontwikkeling wer vend. Tien geluksvogels De Middelburgse projectontwikke laars twijfelen er niet aan dat er veel belangstellenden voor de koopap partementen zullen zijn. ,,Een groot aantal belangstellenden meldde zich de afgelopen jaren aan. Tien geluksvogels kunnen bij hun appartement ook nog een ligplaats in Het Dok kopen." donderdag 15 oktober 2020 SD 'Het is altijd echt een hobby geweest' Gerrit van Loon 11 .-v. '-<r - Conny Nederveen A Conny Ne derveen met Kasimir. foto ma RIEKE MANDEMAKER De zee, de Westerschelde, de televisietoren in Goes, de vuur toren van Breskens en de haven van Antwerpen. Over ruim drie jaar kunnen Vlissingers ze van uit hun eigen stad bezichtigen. René Hoonhorst Vlissingen -Martin Dekker, VG-D Vastgoedontwikkeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50