Enige brandweermuseum van Zeeland krijgt facelift 'Wat krijgt Schouwen-Duiveland van 146 miljoen voor schuldhulpverlening?' 6 Schillenboer en wormenhotel MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee De gemeente trok afgelopen zomer de stekker uit de proef met de cen trale gft-bakken en de bigbags voor tuinafval in de binnenstad. Het de poneren van gft in die cocons was gratis en dus konden te veel men sen de verleiding niet weerstaan daar ook hun restafval bij te gooien. Voor iedere vuilniszak die netjes in de ondergrondse container wordt gedeponeerd, moet immers wor den betaald. Daarmee schoot het z'n doel voorbij. Maar de raad vond wel dat er een alternatief moest ko men. De Stadsboerderij pakte die handschoen op heeft volgende maand een eerste conceptplan ge reed, zegt coördinator Janneke Donkers van het natuur- en milieu centrum NME Schouwen-Duive- land. Het NME trekt binnen de Stadsboerderij samen op met Gors, de Zeeuwse instelling voor mensen met een beperking. List ,,De drempel om het gft in de bin nenstad gescheiden in te zamelen ligt nu heel hoog", ziet Donkers. ,,Wie gaat er braaf iedere week met zijn zakje naar de milieustraat? Ze ker nu het daar zo druk is door de coronamaatregelen." Dus komt het NME met een list. Daarbij mikken ze op twee sporen. ,,Aan de ene kant willen we inwoners verleiden zelf compost te maken en daarmee aan de slag te gaan. Dat kan met een standaard compostbak, maar ook met een wormenhotel. Wij willen die mensen graag op weg helpen. En voor wie daar geen tijd, zin of plek voor heeft in z'n tuintje, kijken we naar het opzetten van een gft- ophaaldienst." Die hedendaagse schillenboer moet met een elektrische bakfiets langs de huizen rijden, stelt Don kers zich voor. Inleveren van gft zou kunnen worden geregeld op een aantal vaste tijden per week, zoals voorheen ook gebeurde met het op halen van chemisch afval door de 'chemokar'. Een andere optie is dat inwoners zelf met een app kunnen aangeven dat ze van hun gft af wil len en de bakfiets dan een ronde doet. Dat systeem wordt al toege past in Delft en werkt daar volgens Donkers prima. ,,Dat voorkomt ook dat gft-bakken te lang buiten staan en iemand anders er nog snel even een zakje restafval bij gooit; omdat het gratis is." Opstapje Het Gors bekijkt of cliënten kun nen worden opgeleid en ingezet voor het project. De ophaaldienst zou ook een opstapje kunnen vor men voor mensen die door een be perking moeilijker aan een regu liere baan komen. Milieuwethou der Ankie Smit (GroenLinks) is en thousiast over het concept. ,,Maar er moeten wel een aantal zaken goed op een rij worden gezet om zeker te weten of het haalbaar is. Het moet allemaal gelijk coronaproof. Het zou zonde zijn als we nu iets gaan optuigen, wat later in de praktijk toch niet blijkt te werken." Dankzij een subsidie van de ge meente Veere is er nu voldoende geld om het Oude Brandspuithuis uit te breiden. Er komt een lift voor mindervaliden, zodat alle bezoe kers straks ook zonder problemen de expositie op de bovenste ver dieping kunnen bezoeken. Daar naast wordt door een overkapping te bouwen een extra expositie ruimte gecreëerd. Daardoor is al het materiaal dat nu nog gewoon buiten staat, straks ook te bezich tigen als het regent. En ook niet onbelangrijk, de kantine wordt een stuk groter. Wim van Haveren van het brandweermuseum is erg blij met de subsidie van 25 mille. ,,We heb ben zelf ook het nodige aan geld bij elkaar gekregen. Maar onvol- doende om al onze wensen uit te kunnen voeren. Daarom klopten we bij de gemeente aan en krijgen we nu die subsidie." Volgens Van Haveren gaat het goed met het brandweermuseum. ,,Toch zo'n tienduizend bezoekers in vijf jaar tijd." Veertig procent van de bezoekers heeft iets met de Het persoonlijk contact is voor ons heel belangrijk brandweer, zo weet hij. Daar zitten opvallend veel Duitse toeristen bij. ,,Dat komt omdat in Duitsland ve len betrokken zijn bij de vrijwil lige brandweer. Je hebt daar veel van die korpsen. En dan zijn ze hier en willen ze graag eens kijken wat wij hebben." Hij vindt dat niet gek, want zelf gaat hij ook altijd op bezoek bij brandweermuseums als hij in het buitenland is. ,,Als oud brandweerman trekt dat toch." Maar er komen ook veel bezoekers die geen directe band met de brandweer hebben. Zo merkt hij dat veel toeristen het boeiend vin den om ook iets over de streek te weten te komen. Van Haveren geeft ook aan dat het museum geen record wil bre ken als het om bezoekers gaat. ,,Wij willen het liefst iedereen te woord staan, rondleiden en vertel len over wat we allemaal hebben. Het persoonlijk contact is voor ons heel belangrijk. Daarom willen we ook geen honderd bezoekers per dag." Oude Commer Het museum kan een bijzondere selectie voertuigen laten zien. ,,Zo kregen we van een particulier een oude Commer brandweerwagen, die in 1963 werd aangeschaft door de gemeente Domburg. Dat was voor zijn tijd een heel bijzondere auto, want hij had al een hoge drukspuit en kon ook een flinke hoeveelheid water meenemen." Hij weet niet waarom Domburg die auto destijds kocht. ,,Want nie mand anders had toen zo'n wagen. Misschien was die gemeente op dat terrein toen al vooruitstre vend." Punt verwijst naar de brief die staatssecretaris Bas van 't Wout eind september naar de Tweede Kamer stuurde. Daarin wordt ver meld dat het kabinet afspraken heeft gemaakt met gemeenten en Hoeveel geld komt er beschikbaar? En worden er concrete plannen ontwikkeld hoe dat te besteden? andere partijen omdat ze een gro tere toestroom van hulpvragen verwacht. Of Schouwen-Duive- land meedeelt in de 146 miljoen, vraagt Punt aan het gemeente bestuur. „En zo ja, hoeveel geld komt er dan beschik baar? En wor den er al concrete plannen ontwikkeld hoe dat te besteden?" Inwoners van Schouwen-Duive- land die financiële problemen zo als betalingsachterstand hebben, kunnen Plangroep om hulp vra gen. Ook mensen die maandelijks moeilijk rondkomen kunnen er advies inwinnen. donderdag 15 oktober 2020 Hoe komt Zierikzee van gft af? Naar de schillenboer of het wor menhotel? Inwoners van de Zie- rikzeese binnenstad krijgen di verse mogelijkheden van het groente-, fruit- en tuinafval af te komen. Nu belandt dat vaak nog op de grote hoop, bij de rest in de ondergrondse containers. Maar de Stadsboerderij broedt op een aantrekkelijk alternatief. Het Oude Brandspuithuis in Se- rooskerke (W) is vier weken dicht wegens de coronacrisis. Dat biedt de vrijwilligers de mo gelijkheid voorbereidingen te treffen voor een facelift van het enige Zeeuwse brandweermu seum. Emile Calon Serooskerke - Wim van Haveren, brandweermuseum Meer mensen krijgen door de coronacrisis waarschijnlijk te maken met serieuze financiële problemen. Om dat probleem aan te kunnen pakken, stelt de overheid 146 miljoen euro be schikbaar om onder meer ge meentes bij te staan bij schuld hulpverlening. Maar zit daar ook geld voor Schouwen-Duive- land bij, vraagt CDA-raadslid Rutger Punt zich af. Michiel Bouwman Zierikzee - Rutger Punt, raadslid (CDA) BROUWERSHAVEN Den Osse haven, 13.30 en 15.30 uur: Rondvaart met Rede rij Zeeland; Tonnen- magazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 09.00 en 10.30 uur: Yoga, 9.00 uur: Bridgeclub 68; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 uur: Familierondvaart; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 uur: Meditatie; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 21.45 uur: Pilates door Jorinde Praet, 19.30-23.30 uur: Kla- verjasclub; RENESSE Dorpshuis, 18.30 uur: Pilates, 19.30 uur: Klaverjassen, 19.45 uur: Yoga, 20.00 uur: Biljarten; Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabou- terbos; SEROOSKERKE Dorpshuis, 19.00 23.00 uur: Biljarten; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: David Attenborough: A life on Our Planet; Havenplein, 09.00 16.00 uur: Weekmarkt; 't Luitje, 11.00 uur: Zeehon- denrondvaart met Frisia; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. Wim van Haveren in het brandweermuseum. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49