<0 3r ZEELAND 13 Overleven in de hel op aarde FILMNIEUWS Europese Oscar compleet - Gent sluit af met Soul -.•r ls bezoekers tijdens een voorstelling geschokt de zaal verlaten hoeft dat niet k een slecht te ken te zijn'', stelt regisseur VSclav Marhoul met nauwelijks verholen ironie vast. ,,Het betekent in elk geval dat de film iets met hen heeft gedaan. Iets heeft losgemaakt. Liever heb ik natuurlijk dat men blijft zitten, maar een onverschillige houding van het publiek ten opzichte van je film is het ergste wat een regisseur kan overko men.'' Marhoul ervoer de heftige reacties aan den lijve toen zijn filmversie van The Painted Bird, de omstreden roman van Jerzy Kosinski, op het Filmfesti val van Venetië in wereldpremière ging. Zelfs voor doorgewinterde pro fessionele kijkers gingen de gruwe lijkheden veel te ver. Enkele scènes: ogen die werden uitgestoken, men sen- en dierenmishandeling en de ingegraven jonge hoofdpersoon met om hem heen kraaien die het op zijn ogen hebben voorzien. ,,Ik vond dat vluchtgedrag van sommige kijkers vreemd'', meent de maker een dag na de eerste vertoningen van zijn film. ,,Er zijn films die naar mijn mening veel gewelddadiger zijn dan mijn boekverfilming. Maar dat is vermoe delijk geen realistisch geweld, terwijl ik dat in mijn film wel beoog. Ik laat zeker niet alles zien, sommige gru welijkheden gebeuren buiten beeld, maar de suggestie is in dat soort ge vallen soms erger.'' Ruim drie uur in zwart-witbeel- den trekt Marhoul uit voor zijn film visie op The Painted Bird, een boek dat niet alleen om de inhoud om streden is. De schrijver, Jerzy Ko- sinski, beweerde aanvankelijk dat zijn verhaal autobiografisch was. La ter moest de auteur, die in 1991 op Dit is een universeel verhaal, over mensen die anders zijn, die vervolgd worden 57-jarige leeftijd in New York zelf moord pleegde, toegeven dat hij zich ook door verhalen van anderen had laten inspireren. Het is een gespreksonderwerp waar de regisseur niet op zit te wachten. ,,Wat maakt het nou uit of dit relaas autobiografisch is?'' zegt hij lichtelijk geërgerd. ,,Ook het etiket dat dit boek uitsluitend over de Jodenvervolging gaat, hoeft voor mij niet. Ik heb dit boek altijd als een universeel verhaal beschouwd. Over mensen die anders zijn, die vervolgd worden en vrese lijke dingen meemaken. Dat is van daag de dag overal in deze wereld aan de gang. Kijk maar naar de vluchte lingen die over Europa uitzwermen. Als je er zo naar kijkt is deze film net zo actueel als toen Kosinski het schreef.'' Ook de kritiek over het getoonde ge weld bevalt de filmmaker niet. ,,Wie het boek heeft gelezen en met de film vergelijkt, moet vaststellen dat er in het boek meer verschrikkelijke din gen voorkomen. Maar ik kon niet al les verfilmen anders was mijn film nog langer geweest. Ik wil er toch op wijzen dat er in mijn film ook liefde, empathie en goedheid voorkomt. Daar moet je als kijker wel open voor willen staan.'' De regisseur moest jarenlang sap pelen om het geld voor zijn project bijeen te schrapen. De opnamen wer den over twee jaar uitgesmeerd. De jonge hoofdrolspeler, Petr Kot- lSr, liep Marhoul toevallig tegen het lijf. ,,Ik nam een grote gok, want hij had geen acteerervaring. Ik liet hem wel psychologisch testen of hij het allemaal wel aankon. Dat liep goed af.'' Knuffel In de film komen ook enkele bekende acteurs voor zoals Harvey Keitel, Udo Kier en Stellan Skarsgaard. De laatste, die een Duitse soldaat vertolkt, was de eerste acteur die toezegde mee te doen. ,,Hij kende het boek en had mij ooit ontmoet. Dat scheelde veel. Bo vendien wilde hij maar honderd euro voor zijn aandeel. Ik heb hem toen na de opnamen maar een stevige knuffel gegeven.'' THE PAINTED BIRD donderdag 15 oktober 2020 GO H j B FILM Met zes nieuwe titels is de lijst met kandidaten voor de Euro pese Oscars compleet. Het betreft Another Round (met Mads Mikkel- son) uit Dene marken, Enfant Terrible uit Duitsland, Sla lom uit Frankrijk, Été 85 (foto) van Francois Ozon, Un Triomphe ook uit Frankrijk en Willow uit Hongarije. r ANIMATIE Het Internatio nale Filmfestival in Gent sluit af met de nieuwe Disney-anima- tiefilm Soul. De film wordt een maand later in de bioscoop verwacht, maar er gaan ook ge ruchten dat de film alleen op Disney+ ver schijnt. Het ver haal draait om een muziekle raar die de kans krijgt op te tre den in de Half Note Jazzclub in New York. De hoofdpersoon van De Ge verfde Vogel wordt ingegraven. E Bijna tien jaar deed de Tsjechische regisseur Vaclav Marhoul erover om het aangrijpende en omstreden boek De Geverfde Vogel van Jerzy Kosinski te verfilmen. Geld vinden was een de grootste obstakels. Maar ook de gruwelijke inhoud - de barbaarse overlevingstocht van een jongen in bezet Polen - hielp niet mee. Ab Zagt 44 Vaclav Marhoul DRAMA Regie: Vaclav Marhoul. Hoofd rollen: Peter Kotlar, Stellan Skarsgard, Udo Kier en Harvey Keitel. De roman De Geverfde Vogel (1965) van Jerzy Kosinski heeft de reputatie een van de wreedste boeken over de Tweede Wereld oorlog te zijn. Hoofdpersoon is een Poolse jongen, van Joodse komaf, die zich in leven probeert te houden op het platteland en daar geconfronteerd wordt met vreselijke taferelen waaraan hij ternauwernood kan ontsnappen. Ogen die worden uitgestoken, mensen die door ratten worden opgegeten, heel veel dierenleed en seksueel geweld. De filmversie van The Painted Bird is een gruwelijke kijkervaring. Bij de wereldpremière op het Filmfestival van Venetië liepen veel professionele kijkers voortij dig de zaal uit. Maar degenen die bleven, zagen een verbijsterend avontuur over overleven in de hel op aarde. Regisseur Vaclav Marhoul uit Tsjechië nam zijn drie uur du rende film in zwart-wit op en was er jaren mee bezig. De jonge ac teur in de hoofdrol wordt steeds ouder, wat ook uitgelegd kan worden als zijn versnelde vluch troute naar volwassenheid. Maar bovenal gaat zijn film, met bijrollen voor Harvey Keitel en Udo Kier, over de onbeschrijfe lijke barbaarsheid van mensen. Tegenover elkaar, maar ook tegen dieren. - A.Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41