Avondklok Parijs moet corona-uitbraak stoppen NIEUWS 3 THUISBUBBEL GEZELLIGHEIDSTIPS Nu de horeca sluit en Nederlanders zich een maand lang in de kleine thuisbubbel moeten opsluiten, luidt de vraag hoe we het leven gezellig kunnen houden. Advies van de relatiecoaches: ,,Maak een ommetje.'' Eigenlijk is deze nieuwe lockdown - hoewel wat minder verstrek kend - zwaarder dan die in het voorjaar, meent relatiecoach Caro line Franssen. ,,Veel mensen heb ben dit voorjaar al de grote schoonmaak gehouden, verbouwd of de tuin gedaan. Nu moet je echt gaan nadenken: hoe maak ik het leven leuker?'' Daar komt bij dat veel Nederlan ders deze zomer niet op vakantie zijn geweest. ,,En dan wordt het weer ook nog slechter, waardoor we minder naar buiten kunnen. Ik merk dat iedereen zo overbelast is. Je moet dan echt bij de les blijven om elkaar thuis niet de tent uit te vechten.'' Alleen al daarom begint het kunnen dealen met de nieuwe beperkingen met de juiste mind set, vult collega Cocky Drost. ,,Vol- houden is het devies, probeer po sitief te blijven.'' Ze beseft dat dat gemakkelijker klinkt dan het is. ,,We weten immers niet hoelang deze nieuwe maatregelen duren.'' Drost, relatiecoach in Rhenen, adviseert stellen bepaalde com municatievalkuilen te vermijden. ,,Door het vele thuisblijven, ont staan er snel irritaties over kleine dingen, zoals het omlaag doen van de wc-bril. ,,Zo vindt mijn echtge noot het ontzettend irritant dat ik als ik de bonte was doe altijd de handdoekjes van beneden mee neem. Het is goed om te reflecte ren op de oorzaak van zulke erger nissen. En communiceer erover met je partner: ,,het zou me heel blij maken als je Franssen adviseert plaatsen in huis te creëren waar je alleen kunt zijn. ,,In andere culturen is het normaal om met tien mensen op een paar vierkante meter te leven, maar in Nederland zijn we het niet meer gewend om continu sa men te zijn.'' Zulke privacyplek- ken kunnen in een hoek van de kamer, maar ook op de gang zijn. De aanschaf van een goede kopte lefoon kan eveneens helpen. Ommetje Een ander advies van Franssen, die haar praktijk in Culemborg heeft: dagelijks twee keer een ommetje maken. ,,Het maakt niet uit hoe ver, vijf of tien minuten is al goed'', stelt ze. En als het ergens te druk is dan zijn er altijd plekken waar dat niet het geval is. ,,Ga des noods samen wandelen op een in dustrieterrein.'' Uiteraard gaat het niet enkel om Praat met elkaar: het zou me heel blij maken als je... Ga desnoods samen wandelen op industrieterrein het vermijden van irritaties, stelt Franssen, die haar coronatips af gelopen maanden in diverse webi- nars kosteloos aan de hand deed. ,,Wees creatief en verzin leuke dingen.'' De mogelijkheden zijn eindeloos. Zo kun je zaterdag avond een thuisrestaurant doen, waarbij steeds een ander gezinslid het eten verzorgt. ,,Of organiseer een thuisbioscoop, nu naar de film gaan even niet meer lukt.'' Een andere leuke gezinsactivi teit is verder om samen spelletjes te doen, vult relatiecoach Cocky Drost aan. ,,Haal die bingo eens uit de kast. Van die spelletjes waarvan je eigenlijk vindt dat ze een hoog bejaardengehalte hebben. Grote lol gegarandeerd!'' Ze raadt partners daarnaast aan om weer elkaars minnaars te zijn. „Probeer uit die 'BV Gezin'-mo- dus te komen, zeker met kinderen is dat vaak het geval.'' Dat kan door samen te wandelen en een 'coffee to go' te halen. „Gewoon even aan dacht voor elkaar hebben." Ze moedigt stellen aan het ook tussen de lakens leuk te hebben. ,,Ik bied ook sekscursussen voor partners aan'', glimlacht Drost. ,,Die kun nen mensen uiteraard volgen." Gelden bovenstaande adviezen vooral voor stellen, beide relatie experts beklemtonen dat de grote groep alleenstaanden niet verge ten mag worden. Zij hebben het veel lastiger dan stellen. „Koppels moeten zich realiseren dat ze el kaar nog hebben. Singles kennen die luxe niet, zij vallen terug op zichzelf en hun kleine cirkel. Dat is veel zwaarder.'' Nekslag Drost is bang dat de tweede lock- down voor veel alleenstaanden geestelijk de nekslag vormt. ,,Veel alleenstaanden hebben al bijna een jaar nauwelijks fysiek contact. En met het alsmaar groeiende aan tal besmettingen wil bijna nie mand nog met ze afspreken.'' Franssen adviseert singles een cursus zelfmassage te volgen. ,,Die zijn online te vinden.'' Drost, bij wie afgelopen maanden een op vallend aantal alleenstaanden aan klopten, adviseert een taalcursus Italiaans of Spaans. Ze erkent dat advies aan alleenstaanden lastiger is dan voor stellen. ,,Er zijn singles die een corona-seksbuddy zoeken of troost tegen de eenzaamheid. Maar daartussenin zit weinig. Idealiter zou er een platform voor singles zijn waarmee ze gemakke lijk met iemand kunnen afspreken om te eten of te wandelen.'' Wie wel naar buiten gaat, krijgt een boete van 135 euro. Het gaat onder meer om de steden Parijs, Mar seille, Toulouse en Lyon en kleine buurgemeenten daaromheen. Met de avondklok hoopt de Franse regering de opmars van co rona in te dammen. De maatregel geldt voorlopig voor vier weken, maar verlenging is heel waarschijn- lijk. ,,Er komen nu gemiddeld 20.000 besmettingen per dag bij. Er komen 200 mensen per dag bij op intensive cares. Dat is niet lang vol te houden'', zei president Macron gisteravond op televisie. „Strengere maatregelen zijn daarom nu nodig. Al onze buurlanden, zoals Neder land en Duitsland, doen het ook.'' Bedrijven die worden getroffen, zoals de horeca, worden gesteund. Er komt daarvoor extra geld op ta fel. Ook particulieren kunnen reke nen op een extraatje. ,,Voor de meest kwetsbaren die erop achter uitgaan, komen we met een ant woord.'' Mensen op het minimum en met huursubsidie krijgen 100 tot 150 euro per kind. Macron zei dat Frankrijk nu 'in de tweede golf zit'. ,,En we worden al lemaal getroffen. Meer dan de helft van de patiënten die nu op de ic lig gen, is jonger dan 65 jaar.'' Volgens de president is de situa tie nu urgenter dan afgelopen voor jaar. Toen woekerde het coronavi rus vooral in bepaalde delen van het land. Zieken konden worden over gebracht naar ic's elders in het land Gemiddeld 20.000 besmettingen per dag komen erbij. Dat is niet vol te houden waar bedden vrij waren. ,,Het virus waart nu rond in héél Frankrijk.'' Emmanuel Macron riep de Fran sen op hun sociale contacten te minderen. In restaurants geldt nu een maximum van zes mensen per tafel. ,,Houd je daar thuis ook aan. Nodig niet te veel vrienden uit. Ga ook thuis met niet meer dan zes mensen aan tafel.'' Vooralsnog wordt de bewegings vrijheid van de Fransen niet aan banden gelegd, zoals dit voorjaar. Dit weekend begint de herfstva kantie en die kan gewoon door gaan. ,,We gaan niemand tegen houden die op vakantie gaat. Trans port en reizen blijven mogelijk'', zei Macron. Maar hij riep wel iedereen op om voorzichtig te zijn. donderdag 15 oktober 2020 GO 'Spelletjes uit de kast, dat staat garant voor grote lol' David Bremmer Rotterdam - Cocky Drost - Caroline Franssen In Parijs en acht andere grote Franse steden wordt vanaf za terdag een avondklok van kracht. Mensen mogen van 21.00 tot 06.00 uur niet meer de straat op. Frank Renout Parijs - Emmanuel Macron, president President Macron: „Frankrijk nu in de tweede golf.'' foto afp Lekker puzzelen is leuk om samen te doen, menen relatiecoaches. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3