Teslapark Brouwerseiland is nog utopie ZEELAND 11 ten. En door de zachte winters zijn er veel meer reigers die jonge eendjes opvreten. Net als vossen, trouwens. Bovendien gaan eenden ontzettend slordig om met hun jongen. Een gans is juist heel zorg zaam en heel beschermend, maar eenden..." De Graag jaagt al veertig jaar in dit gebied. Hij ziet de wildstand met het jaar veranderen, mede door de klimaatverandering. Er De achteruitgang van de wilde eend komt niet door de jacht zijn niet alleen minder wilde een den, er zijn ook minder soorten eenden. „Vroeger had je hier de ta ling, slobeend en de kuifeend. Die worden niet bejaagd, maar in aan tal zijn die soorten echt gedeci meerd." De jager wijst op een groepje ganzen dat komt overvliegen. Hij herkent ze aan de typische roep. ,,Dat zijn Canadaganzen. Zware, maar niet heel slimme vogels. Ze worden beschouwd als exoten die moeten worden bejaagd. Maar voor ons als jager vormen ze ei genlijk geen uitdaging. Ze zijn veel te gemakkelijk te schieten. Vroeger zaten hier veel meer kolganzen, maar nu zijn het vooral grauwe ganzen. Schuwe en slimme dieren. Ze vertrekken meteen als er gevaar dreigt." Luid gakkend Terwijl hij op honderden meters afstand met de verrekijker in de aanslag langzaam in de richting van een akker loopt, stijgt de zwem grauwe ganzen luid gak kend op. Alleen een stel nijlgan- zen, ook ongewenste vreemdelin gen, blijft op de akker zitten. ,,Dat zijn agressieve vogels." Konijnen zijn er ook veel min der dan vroeger. ,,Dat komt door een konijnenziekte uit China. Een konijn gaat er binnen 48 uur aan dood. Ik eet ze niet meer." Met de hazen gaat het juist de goede kant op. De grootste bedreiging van de haas komt niet uit de loop van het geweer, maar van snel rijdende maaimachines. ,,Dieren die op de grond leven hebben geen schijn van kans." Een eend zal niet snel in de mes sen van een maaimachine belan den. Ze dobberen rustig op het water van de Schenge. Behalve dan die ene die Pippa heeft opgehaald. ,,Wat ik met die geschoten eenden doe? Die eten we zelf, of ik geef ze aan de boer." Marcel Modde Zierikzee De planmakers achter Brouwersei land lanceerden in augustus het idee om straks uitsluitend elektrisch ver voer toe te laten op het park en de dertien eilandjes. ,,Alles wat con tractueel te regelen valt, moet aan deze voorwaarde voldoen", aldus woordvoerder Marijn Trouwborst. ,,Dus ook de vuilniswagen en de le veranciers." Dit sluit aan bij de doel stellingen van Schouwen-Duive- land, reageren burgemeester en wet houders nu op dat plan. Tweede kans Maar het college twijfelde over de haalbaarheid en heeft het 'Tesla- park-concept' laten doorlichten door een onafhankelijk bureau. De conclusie van dat bureau is helder, aldus Van Burg gisteren tijdens een persbriefing over de verdere proce dure rond Brouwerseiland. ,,De markt is er nu, maar ook in 2030 nog niet klaar voor, denken wij." De uit- komst van dat onderzoek wordt meegenomen in de definitieve be sluitvorming van de gemeenteraad. Alle voertuigen elektrisch, ook de vuilniswagen Op 5 november beslist de gemeen teraad of Brouwerseiland een tweede kans verdient. De Raad van State vernietigde het oorspronkelijke bouwbesluit april vorig jaar, omdat er op vijf cruciale punten te weinig rekening was ge- houden met de belangen van wind surfers en de natuur. Brouwersei land BV gebruikte de afgelopen maanden om die tekortkomingen in het plan te repareren. Het college vindt dat de ontwikkelaars daar goed in zijn geslaagd en legt nu een aangepast bestemmingsplan voor aan de raad. De verwachting is dat een raads- meerderheid vasthoudt aan het standpunt dat de ontwikkeling van Brouwerseiland in de Grevelingen niet langer gewenst is. Na de uit spraak van de Raad van State gaf de nieuwe coalitie (zonder de VVD) dat 'politieke signaal' af. Onzeker is bo vendien nog of de provincie een na tuurvergunning zal verlenen. B en W zitten echter vast aan de ontwikkelingsovereenkomst met de planmakers en zijn daarom ver plicht het aangepaste concept op nieuw voor te leggen aan de ge- De markt is er ook in 2030 nog niet klaar voor, denken wij meenteraad, verklaart Van Burg de nieuwe poging. Houdt de raad vast aan het later ingenomen standpunt, dan is de kans groot dat de initiatiefnemers achter Brouwerseiland op hun beurt de Raad van State zullen vragen de gemeente terug te fluiten. eniging. Waarom wordt op wilde eenden gejaagd, terwijl het totaal aantal terugloopt. ,,Omdat ze zo goed smaken", lacht De Graag. „Nee serieus, we proberen door juist het overschot aan woerden te schieten een betere balans in de populatie te brengen. Veel eenden schiet ik niet. De afgelopen twee maanden een stuk of veertig." Het zijn de vrouw tjeseenden die de ei eren leggen en die worden door de jagers gespaard. Volgens De Graag slaan de Vogelbescherming, Sovon en GroenLinks de plank mis als het gaat om de oorzaak van de te rugloop van de eendenstand. ,,De achteruitgang van de wilde eend komt niet door de jacht", zegt De Graag. ,,Er zijn veel minder insec ten de laatste jaren. De pulletjes, de eendenkuikens, eten die insec- gustus worden gejaagd. De Vogel bescherming en Sovon riepen vo rige maand op om de jacht te sta ken omdat er steeds minder wilde eenden zijn. GroenLinks heeft de provincie Zeeland gevraagd aan die oproep ge hoor te geven. Vorig jaar hebben de jagers in Zeeland zo'n 7400 eenden gescho ten, zegt De Graag. Hij is afde lingsvoorzitter Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Jagersver- donderdag 15 oktober 2020 GO korrel om de vrouwtjes te sparen -Rob de Graag, jager Labrador Pippa bezorgt de geschoten mannetjeseend bij haar baasje. Een vrijwel emissieloos Brou werseiland is voorlopig een uto pie. De kopers van één van de 315 vakantievilla's zijn wellicht nog wel te bewegen om in hun elektri sche auto naar het luxe vakantie park te komen. Maar wanneer je ook naar de huurders, bezoekers en dagrecreanten kijkt, wordt dat al veel lastiger, verwacht wethou der Jacqueline van Burg. „Uitein delijk blijft er dan maar een heel kleine doelgroep over." -Marijn Trouwborst, woordvoerder plannenmakers -Jacqueline van Burg, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39