BEL 088 5500 250 OF GA NAAR AUTOWEEK.NL/CAMPERSACTIE 8 NIEUW-ZEELAND ERVARINGEN TERNEUZENAAR Als er een land is waar de coronapandemie stevig de kop is ingedrukt, is het Nieuw-Zeeland. De in Terneuzen geboren Sander de Vries (32) woont er. Hij is kritisch. ,,Het is terecht dat er strenge regels zijn ingevoerd, maar schrap ze dan ook als het voorbij is." Via een kraakheldere verbinding met Whats- App doet Sander zijn verhaal. Hij zit vanuit Terneuzen op duizen den kilometers afstand in Kara mea, een dorp van vijf- a zeshon derd inwoners aan de westkust van het Nieuw-Zeelandse Zuider eiland. Sander is er begin dit jaar met zijn Franse vriendin Emilie neergestreken. Ze hebben er ruim twee hectare land gekocht en wo nen in een tot huis omgebouwde truck. Westport, de dichtstbij zijnde stad, met de omvang van Axel, ligt op anderhalf uur met de auto. Vlak voor zijn 21ste verjaardag ging Sander met een vriend op reis door Nieuw-Zeeland. Hij is er ge bleven, op een 'uitstapje' naar Australië na. Dat hij in Nieuw- Zeeland terecht is gekomen, noemt hij toeval. ,,Ik had een koks opleiding gedaan. Ik wilde graag op een cruiseschip gaan werken om de wereld te zien. Dat werd me erg afgeraden, omdat je dan alle dagen moet werken. En toen kwam Nieuw-Zeeland in beeld. Ik wist niet eens waar het lag." De uitgestrektheid van het land, het veel minder gejaagde leven, het beviel Sander zo goed dat hij niet naar Nederland terugkeerde. De weidsheid en de relaxtere le vensstijl van Nieuw-Zeelanders hebben er, denkt Sander, mede voor gezorgd dat de coronapande- mie in het land veel minder heeft toegeslagen dan elders. De Nieuw- Zeelandse regering nam ook direct na de eerste uitbraak half maart heel strenge maatregelen: een to tale lockdown. Alle grenzen gin gen dicht voor alle niet-ingezete- nen en wie uit het buitenland te rugkwam, moest verplicht in qua- rantaine, niet thuis, maar in een hotel. ,,We mochten het huis alleen nog uit om boodschappen te doen", zegt Sander terugkijkend. ,,Of voor het werk, als dat het echt nodig was. We wonen langs een hoofdweg. Die is anders al rustig, maar toen was er bijna helemaal geen verkeer. Het was wel mooi." Het strenge beleid heeft zijn vruchten afgeworpen. Na zeven weken lockdown liet Nieuw-Zee- land begin juni weer de teugels vieren, en op een uitbraak in de grote stad Auckland na is het land zo goed als vrij gebleven van coro nabesmettingen. Op ruim vijf mil joen inwoners zijn 'slechts' vijfen twintig coronadoden geteld. De Nieuw-Zeelandse regering is er alom voor geprezen, wat met het oog op landelijke verkiezingen komende zaterdag wel zo prettig is. Sander spreekt er ook lof over uit én is kritisch. ,,De coronapan- demie heeft laten zien dat er iets goed mis is met hoe 'wij' met de aarde omgaan, hoe 'wij' de aarde gebruiken.'' Zelfvoorzienend Hij en zijn vriendin proberen niet voor niets zelfvoorzienend te wor den door eigen groenten en derge lijke te verbouwen. Kritiek heeft hij ook over hoe 'van alles ons is opgelegd voor onze veiligheid, ter wijl doodgaan toch bij het leven hoort'. Hij noemt als voorbeeld de invoering van qr-codes die je bij het betreden van winkels of be drijven moest scannen, zodat be kend was wie waar binnen was ge weest. ,,Het is niet meer verplicht, maar mensen doen het nog wel. Haal die qr-codes dan weg. De overheid weet al zo veel van je." Sanders vader Chris de Vries heeft vanuit Terneuzen geregeld telefonisch contact met zijn zoon. Hij kan voorlopig niet naar hem toe, maar staat daar nuchter in. ,,Dat is jammer, maar het is zoals het is. Het moet alleen geen jaren duren, maar dat hopen we alle maal, denk ik." i.p.v. e 34,55 donderdag 15 oktober 2020 GO 'Doodgaan hoort ook bij het leven Harmen van der Werf Karamea Sander de Vries en zijn Franse vriendin Emilie bij hun woon plaats Karamea aan de westkust van het Zuidereiland. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36