Molenwaterpark is klaar, maar hoe is het met de rugstreeppad? Toch beetje vuurwerk in Vlissingen 6 Rijk houdt begroting in de gaten MIJN DORP, MIJN STAD Claudia Sondervan Vlissingen Met die voorstellen gaan B en W naar de raad. De besteding van het budget voor zorg, werk en inko mensondersteuning blijft onder controle van het Rijk, omdat Vlis- singen jaarlijks miljoenen tekort komt. Voor dit jaar is het tekort twaalf miljoen, voor volgend jaar en het jaar daarop loopt dat zonder in grijpen op tot vijftien miljoen. Buurtteams Het Rijk vergoedt de ruim tien mil joen die Vlissingen vorig jaar tekort kwam op zorg, werk- en inkomens ondersteuning. Op voorwaarde dat Vlissingen bezuinigt: dit jaar 3,3 miljoen euro, volgend jaar 5,6 mil joen en in 2022 acht miljoen. Dit jaar komt de gemeente niet verder dan 1,3 miljoen, onthult wethouder Albert Vader. ,,Als die acht miljoen over twee jaar lukt, is er nog steeds een gat van zeven miljoen." Vlissin- gen moet zo min mogelijk aanvra gen toewijzen voor de Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo) voor dagbesteding, huis houdelijke hulp en begeleiding. Buurtteams moeten helpen dat doel te bereiken, evenals het nieuwe gezondheidscentrum, dat deel uitmaakt van het compensa- tiepakket voor de misgelopen Ma rinierskazerne. Mantelzorgwaarde ring (75 euro per persoon) sneuvelt, subsidies gaan omlaag en er komen limieten op zorgbudgetten. Odensehuis Iedere oudere die met een verwij zing naar een dagbesteding gaat, kost geld, omdat die oudere een budget krijgt. Vader hoopt met zor gaanbieders een jaarlijks vast be drag overeen te komen om die ou deren op te vangen. ,,Mensen kun nen dan naar het Odensehuis zon der dat er per cliënt budget bij moet. Bezoekers kunnen met bus jes van aanbieders mee of gaan via het doelgroepenvervoer." De bij drage voor dat vervoer ging onlangs al omhoog. Behandelingen in de jeugdzorg moeten in minder tijd tot resultaat leiden. Orionis moet vijf procent op de bedrijfsvoering bezuinigen, maar kan dat alleen als Veere en Middel burg meedoen. ,,Orionis presteert het slechtst van alle werkleerbe- drijven van Nederland", zegt wet houder Sem Stroosnijder. ,,Gemid- deld kost een werkleerbaan 3000 euro meer dan hij oplevert, bij Ori onis is dat het dubbele." Groenvoorziening De metaal- en de graveerafdeling vergen te veel apparatuur en ken nis. Een aantal medewerkers kan bij reguliere werkgevers terecht. Me dewerkers van de groenvoorzie ning kunnen bijvoorbeeld bij ge meenten werken, betoogt Stroos- nijder. Werknemers van Orionis moeten alleen eenvoudig werk doen die bij beschutte werkplekken horen, zoals inpakwerk. Maar ook dat werk moet geld opleveren. Het Molenwaterpark is al een halve eeuw het leefgebied voor de zeldzame rugstreeppad en Mid delburg is de enige stad waarin de diertjes leven. De herinrichting van het stadspark moest dus voor zichtig gebeuren en een klein stukje van het park werd extra be schermd in het belang van deze padden. Deze week zijn de hekken weggehaald en wordt dit stukje park voltooid. Dan is de hele her inrichting klaar. Ik denk dat de soort zich toch kan handhaven in het Molenwaterpark De grote vraag is nu dus: hoe gaat het met de rugstreeppad? Pe ter Sneltjes heeft het antwoord. In het voorjaar vond hij voor de tweede keer een paddensnoer met duizenden eitjes in de oude pad- denpoel en zette die over naar een van de speciale paddenschalen. ,,Later hebben de padden zelf ook nog een snoer afgezet in een schaal. Er zijn ook jonge rugstreep- padjes geboren. Ik heb er meerdere zien lopen in het park", zegt Snel- tjes. En dus? ,,Dus ik denk dat de soort zich toch kan handhaven in het Molenwaterpark. Deze soort houdt van een open gebied en dat is het park nu ook. Er zijn wel iets minder padden dan vorig jaar, maar dat is logisch gezien de werk zaamheden." Honden In het verleden leefden ongeveer vijftig rugstreeppadden in het park, zegt de amfibieëndeskun- dige. Hoeveel het er nu zijn, durft hij niet te zeggen. ,,Het is moeilijk ze te tellen, maar ik schat nog steeds een stuk of veertig." Eén bedreiging ziet Sneltjes nog steeds voor de zeldzame padden- soort: mensen die hun honden in de paddenschalen laten spelen. ,,Daar moeten mensen echt reke ning mee houden dat dat niet kan." De Vlissingse gemeenteraad nam eind januari het voorstel van de Christenunie aan om alle vuur werk voor burgers te verbieden. Enkel SGP en POV waren tegen. De SGP omdat Lilian Janse de lief- hebbers hun pleziertje niet wilde ontnemen, de POV omdat het vol gens Ruud Kleefman voor politie en bijzondere opsporingsambte naren niet te doen zou zijn om alle overtreders in de kraag te vatten. Grote moeite Dat is zo, hebben de handhavers de gemeente laten weten. De poli tie heeft grote moeite met een vol ledig verbod op alle vuurwerk, zegt burgemeester Bas van den Tillaar. De politie denkt het al meer dan druk genoeg te krijgen met het verbod op knalvuurwerk en vuur pijlen dat nu is opgenomen in het Vuurwerkbesluit. Bovendien zijn alternatieve oudjaarsfeesten die andere gemeenten organiseren, zoals de Rotterdamse centrale vuurwerkshow, door de corona maatregelen niet of nauwelijks te organiseren, zegt Van den Tillaar. Maar de wil van de gemeenteraad wordt niet definitief opzij gezet, deelt het college mee. Mogelijk komt het alsnog tot een volledig verbod op vuurwerk, maar dan in de toekomst. Vlissingen kijkt daarbij vooral naar verdere maatregelen die nog kunnen komen vanuit de rijks overheid. De jaarlijks terugkerende ver wondingen, de grote schadepos ten door vernielingen, de onveilig heid en de grote geluids- en mi- lieuoverlast door vuurwerk is re den om het gebruik ervan door burgers ver in te perken. donderdag 15 oktober 2020 Vlissingen snijdt diep in de zorg WA Vlissingen moet fors ingrijpen om kosten voor zorg en werk- leerbedrijf Orionis, waar nu mil joenen verlies op wordt geleden, in te dammen. Orionis moet werk dat niet genoeg opbrengt, schrappen. De jeugdhulp wordt beperkt en dagbesteding voor ouderen moet goedkoper inge richt worden. De rugstreeppad is een be schermde diersoort. De hekken die nog rond een klein stukje in het Molenwaterpark in Middel burg stonden als extra be scherming voor het diertje tij dens de grote herinrichting, zijn nu niet meer nodig. ,,Ik denk dat ze zich kunnen handhaven", zegt Peter Sneltjes van de Wal- cherse amfibieënwerkgroep. Maurits Sep Middelburg -Peter Sneltjes, Walcherse amfibiëenwerkgroep Het wordt toch een jaarwisse ling met vuurwerkfonteinen in Vlissingen. Weliswaar zonder knallers en vuurpijlen, want die heeft de ministerraad eind ja nuari dit jaar al verboden. Maar een totaalverbod op consu mentenvuurwerk in Vlissingen is niet te handhaven. Dus licht vuurwerk (F1 en F2) mag toch wel. Claudia Sondervan Vlissingen AAGTEKERKE Gym zaal, 18.00-20.00 uur: Zaalvoetbal voor jongeren van 12-16 jaar; Galerie Bank, 13.00-17.00 uur: Ex positie Harrie Tim- mermann (schilde rijen) KOUDEKERKE Cou- burg, 17.30-18.45 uur: Recreatief turnen voor kinderen van 7 en 8 jaar MIDDELBURG Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt; ZB, 09.00-20.00 uur: Ex positie Heleen Dek ker '11 van de 111'; Doopsgezinde Kerk, 14.00-17.00 uur: Ex- positie Inge de Bel- der en Corine Kisling; Padma, 19.15-21.45 uur: Bewustzijnstrai- ning door Londa Brouwer OOSTKAPELLE Terra Maris, 13.00, 14.00 en 15.00 uur: Activiteit 'Zoldergeheimen'; 13.00-14.30 uur: Kin deractiviteit 'Op avontuur als natuur onderzoeker' OOST-SOUBURG Kroonjuweel, 09.00 10.00 uur: Peutergym VLISSINGEN Oude Markt 45, 10.30-12.00 en 14.00-15.30 uur: Stadswandeling; De Herberg, 13.30-16.30 uur: Foto-expositie Alide Passchier; Gymzaal De Omni bus, 17.00 uur: Kleu- tergym WESTKAPELLE Pol derhuis, 13.30-15.30 uur: Digicafé; Sport zaal de Bellink, 16.30 17.30 uur: Kleuter dans 4-6 jaar; 17.30 18.30 uur: Street- dance voor meiden van 7-9 jaar WEST-SOUBURG Van Doornlaan 33a, 13.00-17.00 uur: Dy namic tennis Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check of u kunt deelnemen. Het laatste stukje Molenwaterpark wordt in orde gemaakt. De extra bescherming voor de zeld zame rugstreeppadden die in het park leven, is weggehaald. De soort lijkt zich goed te redden in het vernieuwde stadspark. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34