Griepprik nooit ver weg voor mensen in de zorg 'We moeten verder komen dan goede intenties' ik 4 VIJF VRAGEN AAN GGD EN SVRZ Zorgmedewerkers worden vaker besmet met griep dan anderen AI acht jaar lang ijvert Ferdinand Ralf voor de komst van een slavernijmuseum in Middelburg. ,,De reacties zijn wel goed, maar blijven hangen in gesprekken en goede intenties." In het kielzog van de Black Lives Matterbeweging geeft hij zijn plan een nieuwe impuls. ,,In 2024 moet er een kenniscentrum zijn." Iiddelburg speelde een hoofdrol in de Neder landse slavenhandel. Dat juist hier de behoefte groeide aan een museum dat aandacht be steedt aan slavernij en kolonia lisme is dus niet verwonderlijk. Ferdinand Ralf, ex-voorzitter van de Stichting Monument Middel burg, hield bij het slavernijmo- nument op de Balans in Middel burg in 2018 een nadrukkelijk pleidooi voor zo'n museum. Nu doet hij opnieuw een beroep op de gemeente om hem te hel pen. ,,Niet uit ontevredenheid. Er is de afgelopen jaren best wat gebeurd: het slavernijmonument is er ge komen, er zijn Keti Koti-herden- kingen, oktober is de Black Achie vement Month en Zeeland doet daaraan mee. De intenties zijn goed, maar het blijft hangen in intenties en gesprekken. Ik ben geïnspireerd door de Black Lives Matterbeweging. Die geeft een impuls tot dialoog. Daar wil ik ge bruik van maken." r *4 Ik ben geïnspireerd door de Black Lives Matterbeweging. Die geeft een impuls tot dialoog ,,Laten we beginnen met een werkgroep oprichten. Een com missie met mensen die gaan na denken hoe we een kenniscen trum van de grond kunnen krij- gen in Middelburg. Hoe dat eruit moet zien, waar het komt en hoe veel geld dat kost, dat zien we dan later wel. Zo'n commissie is de motor die we nodig hebben om verder te komen dan goede be doelingen. Dit is geen soloactie van mij, we moeten de krachten bundelen." ,,In Middelburg hebben we bin nen een straal van vijf kilometer allerlei instituten die daarbij be trokken kunnen worden: UCR, HZ, ZB, Zeeuws Archief, Zeeuws Museum, Roosevelt Institute for American Studies, Erfgoed Zee land, provincie, gemeente. Men- sen als Hannie Kool van het Zeeuws Archief, Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum en Bar bara Oomen van UCR zouden een goede voorzitter zijn." ,,Niet alleen achteruitkijken naar de slavernij en het kolonialisme. Dan sla je de plank mis. De slaver nij is in 1863 in Nederland afge schaft, maar de mechanismen van discriminatie, racisme en uitslui ting werken nu nog door in de sa menleving, in het onderwijs, op de arbeidsmarkt. Mensen met een migratieachtergrond krijgen nog steeds minder kansen. Daar moet het centrum onderzoek naar doen, het licht op schijnen én het moet met aanbevelingen komen voor oplossingen. Het gaat er niet alleen om hoe erg het wSs, maar ook hoe het nu nog is. Beeldvor ming is één van de boosdoeners. We hebben iedereen nodig om dit monster aan te pakken." ,,Daarom moet je heel basaal be ginnen met een commissie. Dat kost nog geen geld. Ik hoop dat de gemeente daarin wel het voor touw wil nemen." Beeldvorming is één van de boosdoeners. We hebben iedereen nodig om dit monster aan te pakken ,,Omdat de VN in 2015 is begon nen met de 'Decade', een decen nium lang aandacht voor racisme en rechten voor mensen van Afri kaanse afkomst. Dat decennium eindigt op 31 december 2024. Het zou toch mooi zijn als we dan een centrum hebben in Middel burg, dat landelijk onderzoek doet en dwarsverbanden legt met Suriname, de Antillen, West- Afrika." ,,Ja, ik ben nog steeds wachtende, en hopende. Ik hoop dat we het nu een push kunnen geven." donderdag 15 oktober 2020 GO De GGD Zeeland en de Zeeuwse zorginstellingen starten een campagne om zo veel mogelijk medewerkers en mantelzorgers de griepprik te laten nemen. Vijf vragen over deze campagne aan GGD-directeur Joke Gaemers en Dirk de Korne, directeur Zorg Welzijn bij SVRZ die namens de ouderenzorg in Zeeland spreekt. Theo Giele J Waarom vinden jullie het zo belangrijk dat mensen zich I tegen griep laten vaccineren? ,,Om twee redenen. Hoe meer mensen de griepprik nemen, des te groter is de kans dat we samen ge zond de winter doorkomen en goede zorg kunnen blijven bieden aan de mensen die op ons reke nen. Dit geldt natuurlijk ook voor mantelzorgers die de zorg voor hun naasten op zich nemen. De tweede reden is dat we zo veel Directeur Joke Gaemers van de GGD Zeeland mogelijk willen voorkomen dat ou dere en kwetsbare mensen met griep besmet raken. Net als met corona kun je drager van het griep virus zijn zonder er zelf veel last van te hebben. Maar je kunt wel andere mensen besmetten. Zorg- medewerkers worden ook vaker besmet met griep dan anderen. In Zeeland krijgt 1 op de 10 mensen griep, in de zorg is dat 1 op de 4. Tegen corona is nog geen vaccin, tegen griep gelukkig wel. We moe ten voorkomen dat we deze winter twee epidemieën tegelijk hebben." 2 Toch is de vaccinatiegraad onder zorgmedewerkers de laatste jaren laag. Hoe komt dat? ,,Zorgmedewerkers zijn net als alle andere Nederlanders. Ze maken een eigen afweging. Het blijft een persoonlijke keuze en dat moet ook zo blijven. Het gaat om hun eigen lichaam. Soms hebben men sen bedenkingen omdat ze bang zijn voor bijwerkingen. Anderen stuiten op praktische bezwaren doordat ze de prik niet dichtbij kunnen halen of niet op een tijdstip dat het hen uitkomt. Het is goed om te bedenken dat we sinds jaar en dag aan miljoenen ouderen de griepprik geven zonder ernstige complicaties." 3 Hoe willen jullie mensen overtuigen de prik te halen? „Zeggen 'gij zult de prik halen' werkt niet. Je moet het gesprek aan gaan. Dus staan we open voor vragen van de mensen die twijfels hebben over het vaccin. We wijzen hen erop dat je het niet alleen voor jezelf doet. Door je te laten vacci neren bescherm je ook anderen. Wees bewust wat jouw bijdrage kan zijn. Daarnaast maken we het iedereen zo gemakkelijk mogelijk. Zorgpersoneel kan zich op het werk laten vaccineren. Voor man- telzorgers doen we ons uiterste best om een gemakkelijke prikmo- gelijkheid dicht bij huis te organise ren. Kortom, een prik is nooit ver weg." 4 Wanneer zijn jullie tevreden? ,,De vaccinatiegraad is de af gelopen jaren niet boven de 20 procent geweest. Doel is wel dat veel meer van de 30.000 zorg medewerkers en 15.000 mantel- zorgers in Zeeland zich laten vacci neren. Liefst allemaal. Als er één griepseizoen is waarin dit belang rijk is, is het dit wel." 5 Waar kunnen medewerkers en mantelzorgers informatie vinden? ,,We gaan de informatie op alle mo gelijke manieren verspreiden om ook zo veel mogelijk mantelzorgers te bereiken. Via de website van de GGD, maar ook met folders bij ge meenten, kerken, apotheken, huis artsen, onze eigen instellingen; ie dereen die met de zorg te maken heeft kan het eigenlijk niet missen." Maurits Sep Plaatsnaam Waarom trekt u opnieuw aan de bel? Ferdinand Ralf pleit voor een kennisplatform in Middelburg dat onderzoek doet naar de periode van slavernij en kolonisatie, maar ook naar hoe racisme, discriminatie en uitsluiting nu nog doorwerken op bijvoorbeeld de arbeidsmarkt en het onderwijs. foto dirkjan gjeltema - Ferdinand Ralf Welke stap moet er nu gezet worden? Wie moeten een rol spelen in zo'n kenniscentrum? En wat moet dat kenniscentrum doen? U vraagt steun van de gemeente Middelburg. Die heeft al laten weten geen geld te hebben. - Ferdinand Ralf De tijd begint te dringen. U streeft naar de opening van een kenniscentrum in 2024. Waarom moet het er dan zijn? U bent sinds 2012 al bezig met dit plan. Het is een zaak van de lange adem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32