'Zoek harder naar notulen Hedwigepolder' ZEELAND 3 'Ik wil geen risico lopen' 'Zo is het duidelijk en alle beetjes helpen' 'Gebruik gewoon je gezond verstand' ,,Ik wil geen risico lopen. Ik draag al een aantal weken een mondkapje. Ik heb er geen last van. Als ik thuis kom, zet ik het weer af. Ik krijg er weinig reacties op, ook niet toen ik nog een van de weinigen was. Mijn buren vinden het ook wel goed, al dragen zij ze zelf niet." ,,Ik draag een mondkap in winkelcentra en als ik naar Middelburg ga. Meest wegwerpkapjes. Ik heb hier zo'n doos gekocht bij de Etos. Ik heb er thuis een met Feyenoord er op, maar dat is zóóó'n ding", wijst Krol tot boven zijn wenkbrauwen. ,,Die draag ik maar niet." Krol ziet het kapje als een middel om je nog enigszins vrij te bewe gen. ,,In de horeca kom ik toch niet heel vaak. Maar vorige week was ik jarig en ben ik met mijn dochter en klein dochter gaan eten bij Tafelen in Middelburg. Van 18.00 tot 20.00 uur. Dan zit je met maximaal dertig mensen in die enorme zaal. Dat is wel heel bijzonder en vreemd." Van Godelief de Loos (68) zijn alleen nog haar opval lende ogen zichtbaar. Een wegwerpmondkapje ver bergt bijna haar hele gezicht als ze de 'oude Jumbo' in Hulst uitkomt. Sinds de pers conferentie van premier Mark Rutte dinsdagavond, is ze een kapje gaan dragen. Vóór dinsdag deed ze nog haar boodschappen zonder neus- en mondbescherming. ,,Maar nu ze de kapjes toch willen gaan verplichten, sluit ik me alvast aan." Ze draagt haar mondkapje in eerste in stantie voor zichzelf, niet zo zeer om anderen te be schermen. ,,Ik ben verder goed gezond en dat wil ik graag zo hou den. Het gaat momenteel hard met de besmettingen, het wordt steeds gevaarlij ker." De Loos vindt het wijs dat de portier aan de ingang van de Jumbo mensen vriendelijk vraagt een kapje te dragen en dat eraan gewerkt wordt een mondkapjesplicht in te voeren. ,,Zo is het maar dui delijk voor iedereen en alle beetjes helpen." Ze heeft in ieder geval alle tijd aan haar mondkapje te wennen. ,,Ik zal vanmiddag nog een keer boodschappen moeten gaan halen, want mijn fietstassen zitten nu vol, er kon niks meer bij." Mira ('een achter naam vind ik niet nodig') gaat zon der mondkapje naar binnen bij de Albert Heijn in Zie- rikzee. Ze doet boodschappen voor haar schoon moeder uit Schud- debeurs. Zelf komt ze uit Rotterdam. ,,Een mondkapje? Waarom nu ineens wel? Laat iedereen gewoon zijn ge zond verstand ge bruiken", klinkt het nuchter. ,,Met kleine dingen als thuisblijven als je ziek bent, beetje afstand houden en goede hygiëne kun je al grote verschil len maken. Zelf heb ik een chroni sche voorhoofd sholteontsteking. Als ik daar van ga hoesten en proes ten, blijf ik thuis. Vooral om anderen te beschermen." Of Mira niet bang is zonder kapje? ,,Dat vind ik een rare vraag. Waarom zou ik? Wat mij verbaast is het zwabberende beleid van premier Mark Rutte. ,,Slap gedoe. Hij zei toch dat ie de baas niet wilde zijn. Schuift dus verantwoorde lijkheid af naar de mensen. Maar hij is toch echt de baas. Een soort Zweden-light wil Rutte. In het mid den blijven, maar dat is blijkbaar te onduidelijk voor Nederland. Wees dan duidelijk: we gaan links of rechtsom." DEN HAAG Na de rechtbank stuurt nu ook de Raad van State het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) terug de archieven in om te zoeken naar no tulen en andere documenten rond het Nederlands-Vlaams-Belgisch bewindsliedenoverleg over de Hedwigepolder. Einduitspraak De Raad heeft dat gisteren beslist in een einduitspraak, waarbij het be stuursrechtscollege het hoger be roep van LNV van tafel veegt. Het ministerie vond het zinloos om op nieuw naar documenten over en rond de Hedwigepolderkwestie te zoeken, omdat ze dat al eerder heeft gedaan en toen niets meer heeft ge vonden dan ze al had overlegd. Een mogelijke verklaring die de LNV- woordvoerders twee maanden ge leden tijdens de rechtszaak gaven is De Raad van State neemt geen genoegen met de uitleg van LNV dat documenten zijn 'zoekgeraakt' dat er een aantal documenten tij dens het overzetten van papier naar digitaal is 'zoekgeraakt'. De Raad van State neemt geen genoegen met die uitleg en vindt allereerst dat het ministerie veel te beperkt heeft gezocht. LNV zal een fijnma ziger maar breder net in het archief moeten uitwerpen om alles wat met de discussie rond de Hedwige- polder te maken had alsnog boven water te krijgen. Het bestuursrechtscollege vindt het bijvoorbeeld merkwaardig dat er op een inventarisatielijst van do cumenten over de jaren 2008 tot 2011 geen enkel document over de mogelijke ontpoldering van de Hedwigepolder is opgenomen, ter wijl dat destijds een heet politiek hangijzer was. Ook opmerkelijk is dat er op een overlegde inventarisatielijst over de jaren 2013 en 2014 slechts negen pa- gina's e-mails uit de archieven zijn opgeduikeld. Dat zijn e-mails uit gewisseld tussen LNV en het Vlaams Gewest en/of Waterwegen en Zeekanaal NV over de uitvoe ringsaspecten rondom de ontpol- dering. Onderste steen boven Ook de hoogste bestuursrechter kan zich niet voorstellen dat er over zo'n omvangrijk en gevoelig project zo weinig te vinden is. Kortom, de ambtenaren van LNV krijgen de opdracht opnieuw in de archieven te duiken en elke steen om te keren om te zien of ze misschien tijdens eerdere zoekslagen toch nog iets ge mist hebben. De uitspraak betekent een opsteker voor advocaat Reinout Oudijk. Die spande eerder namens een niet nader genoemde partij een WOB (Wet openbaarheid van be- stuur)-zaak aan tegen de Neder- De ambtenaren van LNV krijgen de opdracht opnieuw in de archieven te duiken en elke steen om te keren landse overheid. Hij wil in het al ja ren slepende Hedwigepolderdos- sier de onderste steen boven krij - gen. VLISSINGEN HULST donderdag 15 oktober 2020 een mondkapje in de super? Dick Krol uit Oost-Sou burg doet zijn tweewe kelijkse boodschappen in de AH XL in Vlissin- gen met een wegwerp- mondkapje op. De 71-ja- rige weduwnaar schaart zich vanwege zijn leeftijd in de risico groep. Godelief de Loos draagt sinds de persconferentie van dinsdagavond een mondkapje: ,,Nu ze de kapjes toch willen gaan verplichten, sluit ik me alvast aan." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Mira uit Rotterdam doet in Zierikzee boodschappen zonder mondkapje: „Waarom zou ik bang zijn zonder?" FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Dick Krol (l) schaart zich van wege zijn leeftijd (71) in de risico groep en ge bruikt daarom mondkapjel. ,,Ik krijg er weinig reac ties op, ook niet toen ik een van de weinigen Was." FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31