Borsselse bolus Zeehavens zijn broedplaatsen van criminaliteit Wise begint petitie voor snelle sluiting centrale 2 WILLEM VAN DAM Nieuw plan van aanpak POLITIE PLEIT VOOR TOTAAL ALCOHOLVERBOD Column Buitenaards leven bestaat! Het bewijs is geleverd door de vondst van een groen kleurige bolus die vlak bij de kern centrale Borssele werd achtergela ten. Het tijdschrift De Nieuwe weet zeker dat de bolus afkomstig is van een ruimtewezen en baseert zich daarvoor op uitlatingen van 'de Leidse intergalactisch bioloog en astrochemicus Han Spooren'. 'Geruchten over een mogelijke ufo-landingsplaats in de buurt van het Zeeuwse Borssele deden al ja ren de ronde, maar lijken met de vondst van de buitenaardse keutel bewaarheid te worden', aldus De Nieuwe. Katinka Polderman die me op Fa- cebook attendeerde op het opzien barende bericht in het tijdschrift, dat zichzelf etaleert als 'de enige onafhankelijke nieuwsbron voor mensen die geen genoegen nemen met doofpotten'. De Nieuwe gros siert in onthullingen als 'Fossiel zeemeermin gevonden', 'Paard ge boren met mensenhoofd' en 'Ark van Noach gevonden op Mars'. De vondst van de Borsselse bo lus is eveneens een primeur van heb ik jou daar. Professor Spooren zou - nog altijd volgens De Nieuwe - tegenover de PZC hebben ver klaard, dat een anonieme tip hem en zijn team naar de kerncentrale Borssele had geleid. ,,Aan de voet van een paaltje vonden wij de nog redelijk verse ruimtedrol die mijn Amerikaanse collega direct her kende aan de geur, een vreemd soort mengeling van kerosine en vanille. Een aanname is dat de ufo een noodstop heeft gemaakt, misschien omdat het sanitaire sys teem haperde en één van de extra terrestrials het niet langer op kon houden.'' krantje, kan dus niet waar zijn, denkt u nu waarschijnlijk. Klopt helemaal. De Nieuwe is een flauwe- kulblaadje van Peter J. Muller, die we nog kennen van Hitweek, Candy en Weekend. Eén ding is wél waar: nepnieuws kan soms leuk zijn. Geruchten over een ufo-landingsplaats bij Borssele deden al jaren de ronde DE STELLING Vandaag: De komende vier weken worden zwaar voor mij c- - Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters WE WORDEN VOORBEREID» OP HET ersste... I EEN SLOKtSOWN J Radiozenders weer te horen in tunnel Podia annuleren voorstellingen Zierikzee Wapens gevonden bij diverse invallen Dat concluderen wetenschappers van onderzoeksinstituut TNO die havens van Vlissingen, Borsele, Terneuzen en Moerdijk hebben doorgelicht op kwetsbare plekken waar drugssmokkelaars misbruik van maken. Naar aanleiding daar van heeft de Havendriehoek (de be trokken gemeenten, de opsporings instanties en de havenbedrijven North Sea Port en Port of Moerdijk) een nieuw plan opgesteld om de misdaad in de havens aan te pak ken. Drugs- en mensensmokkel De havens zijn een broedplaats van criminaliteit. Het gaat niet alleen om in- en uitvoer van drugs, maar ook om diefstal, milieudelicten, il legaal verblijf op haventerreinen, mensensmokkel, arbeidsuitbui- ting, smokkel van gestolen goede ren en witwassen. De nieuwe aan pak moet ervoor zorgen dat de ha vens op slot gaan voor criminelen, dat alle betrokkenen veel meer in formatie uitwisselen en dat de overheid sneller en harder ingrijpt bij overtredingen. Zwakke plekken TNO somt een waslijst aan zwakke plekken op. De inrichting van de haventerreinen deugt niet. Crimi nelen hebben medewerking van binnenuit nodig en veel havenme dewerkers blijken omkoopbaar. Be drijven hikken aan tegen hoge be- veiligingskosten. Ze zijn ook terug houdend in het melden van crimi nele activiteiten. De capaciteit voor handhaving, toezicht en opsporing schiet tekort. Er zijn blinde vlekken op het gebied van de export van synthetische drugs, mogelijke ar- beidsuitbuiting van Oost-Europese chauffeurs, witwassen en vast goedfraude en wie er precies hui zen in bedrijfsverzamelgebouwen. Nieuwe bedrijfjes die zich vestigen worden niet doorgelicht. En het ontbreekt aan kennis van de manier waarop criminelen precies opere ren. Hekwerken en strengere controles De Havendriehoek wil 'integere en weerbare' zeehavens. Daarvoor worden zes projecten opgestart. Havenpersoneel wordt beter ge screend, doordat personeelsafdelin gen informatie gaan uitwisselen. Er Het ontbreekt aan kennis van de manier waarop criminelen precies opereren komt een platform veilig onderne men dat bedrijven gaat voorlichten. Er komen hekwerken en strengere controles op wie er op de haventer reinen rondlopen. De Bijleveldhaven, waar regelma tig cocaïne wordt gevonden in ba- nanenboten, wordt een proeftuin voor het uitwisselen van vertrou welijke informatie. Naar voorbeeld van een Rotterdams project wor den bedrijven gestimuleerd crimi nele activiteiten eerder te melden. En door geldstromen te controle ren, wordt naar malafide transport bedrijven gespeurd. Dat is op twee manieren uit te leg gen. Niet alleen vindt Wise het geen verlies als de kerncentrale al in 2023 sluit, in plaats van tien jaar later. De argumentatie is ook dat de Zeeuwse burger dan niet jaar in jaar uit hoeft op te draaien voor de verliezen van de nucleaire stroomfabriek. Vorig jaar werd het verlies van de kerncentrale geschat op zo'n 40 miljoen euro, stelt Wise. ,,Omgere- kend legt elk Zeeuws gezin 230 euro toe op de kerncentrale." Energie maatschappij PZEM past de verlie zen jaarlijks bij uit de miljoenenop brengst van haar aandelen in water bedrijf Evides. Aandeelhouder De provincie en de gemeenten, die aandeelhouder zijn van PZEM, wil len die Evides-aandelen het liefst zelf hebben, maar de verlieslijdende kerncentrale zit dat in de weg. Sluit 'm dan maar, redeneert Wise. Cam pagneleider Gerard Brinkman gaat dat morgen betogen in de Staten vergadering. De petitie kan onder tekend worden op de site wisene- derland.nl. donderdag 15 oktober 2020 Het was de Zeeuwse cabaretière Niks over gelezen in mijn eigen Reageer op pzc.nl Gisteren: Het kabinet pakt de coronacrisis goed aan 938 stemmen V TERNEUZEN De storing van radiozen ders in een deel van de Westerscheldetunnel is gisteren in de loop van de dag verholpen, op één zender na, Radio 4. In het diepste deel van de tun nel, bij Terneuzen, was de afgelopen dagen via de autoradio alleen ruis te horen. Het probleem zat hem in enkele omvormers van de radiosignalen, aldus directeur Harald Schoenmakers van de NV Westerscheldetunnel. Beheerder KPN heeft dit gisteren goeddeels ver holpen. De ontvangst van Radio 4 moet volgende week woensdag weer hersteld zijn. MIDDELBURG Bij Poppodium De Spot in Middelburg en Podium Reimerswaal gaan van wege de nieuwe corona maatregelen de komende weken meerdere voorstel lingen niet door. Podium Reimerswaal annuleert alle voorstellingen tot en met 7 november. Ook De Spot annuleert een aantal optredens, waaronder de twee concerten van Roosbeef, die vanavond zouden plaatsvinden. Beide podia zijn aan het uitzoeken of de geannu leerde voorstellingen kun nen worden verplaatst. Mensen die kaarten heb ben gekocht, worden daarover nog bericht. De politie heeft gister ochtend invallen gedaan in een woning en vier loodsen in Zierikzee. Een 55-jarige man uit Zierikzee is aangehou den op verdenking van wapenhandel. Agenten vonden op verschillende plaatsen vuurwapens (echte en namaak), mu nitie, een katapult met laserpen en een taser. Ook werden goederen gevonden die mogelijk waren gestolen. Verder werden onderdelen van uniformen van de politie en de marechaussee aangetroffen. De ver dachte is opgesloten in en zal worden verhoord. Criminelen hebben te veel vat op de Zeeuwse havens. Er is on voldoende toezicht, werkne mers van havenbedrijven zijn kwetsbaar voor corruptie en on dernemingen trekken te weinig bij de politie aan de bel. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Anti-kernenergiebeweging Wise werkt aan de petitie voor snel lere sluiting van de kerncentrale in Borssele. Het motto is: Geen verlies voor Zeeland: Sluit Bors- sele. Ernst Jan Rozendaal Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2