MEDIA CULTUUR 25 Pathé Midweekvoucher 22% donderdag 15 oktober 2020 dan dat hele Covid, maar daar mag helemaal niet over gesproken wor den.'' Onderweg naar Friesland heeft Van Houts (erkend complotdenker, al noemt hij zichzelf liever een com plotonderzoeker) aandachtig geluis terd naar een podcastgesprek tussen lingeriekoningin Marlies Dekkers en de Belgische hoogleraar klinische psychologie Mattias Desmet. ,,Over de waanzin waarin we terecht zijn gekomen. Hij legt helder uit dat we aan massapsychose lijden. Mensen die vragen stellen worden als vijand gezien en uit de groep gestoten. En de experts kunnen niet meer terug. Kijk, corona is een nare ziekte en heeft voor sommige mensen enorme consequenties. Maar dat heeft influ enza met een lelijke longontsteking eroverheen ook. De experts kunnen niet meer terug. Als zij nu toegeven dat het allemaal op een stevige griep lijkt, worden ze gelyncht door alle ondernemers die failliet zijn ge gaan.'' Het is een thema in Pandepaniek, naast de verrijking van de allerrijk sten. Van Houts: „Miljardairs krijgen er miljarden bij in deze crisis: Jeff Be zos van Amazon, Mark Zuckerberg van Facebook, Bill Gates met Micro soft. Allemaal grote techbedrijven, die niet alleen de techniek, maar ook onze informatievoorziening in han den hebben. Dat vind ik doodeng, want machthebbers zijn er alleen maar op uit om hun macht te vergro ten. Zo is het altijd geweest. Ik ben een klassiek geschoold acteur, ik weet dat Shakespeare zich hier al zor gen over maakte. Macbeth bijvoor beeld is een koningsdrama, over een koning die gek werd van z'n macht.'' In Shakespeares gloriedagen woedde in cultureel en politiek Lon den hoogoplopende discussies of theaters dicht moesten om een epi demie te stuiten, net als nu. Destijds de pest, nu corona. Toen bleven de theaters open, nu niet. Direct na de persconferentie spe len de acteurs hun rollen vurig, ste vig aangezet. ,,Kapitaal is een dodelij ker virus dan Covid,'' schreeuwt De Ket tijdens een felle monoloog. Na de voorstelling staat het publiek in Sneek op voor een lang applaus, maar Van Houts maakt er snel een einde aan. Als hij terugkeert op het podium na de eerste buiging zegt hij: ,,Ik hoor net dat we vier weken niet op mogen treden. En mondkapjes worden verplicht in publieke ruim tes.'' Ironisch: ,,We leven nu officieel in een totalitaire staat.'' gaan hun rollen wat vetter aanzetten tijdens de komende try-outs. Van Houts: ,,We spelen te gewoon, ik zeg het jullie.'' Van der Heijden, die een bankier speelt in Pandepaniek: ,,Prima, maar ik maak er geen bankier uit Het Klok huis van.'' Van Houts: ,,Mannen, we hebben echt nog wel even om te experimen teren.'' Try-out voor dertig bezoekers in De Kunstmin. Van Houts schrikt zich kapot als hij opkomt. ,,Dit is de artis tieke nachtmerrie van iedere artiest. De bezoekers zaten als zombies in de zaal, als muisjes op hun stoelen. Ze durven nergens op te reageren.'' Hij is 62, maar volgens zijn partner An- nedien moet hij toch serieus naden ken over een omscholing. Tot wat? ,,Leraar, of zorgmedewerker, of weet ik veel wat,'' mokt Van Houts. ,,Tom en ik zijn de cultureel ondernemers binnen De Verleiders, wij lopen het meeste risico. De anderen krijgen de gewerkte uren uitbetaald als het ka binet zegt dat we niet verder kunnen. Maar ik teer al driekwart jaar in op mijn reserves en dat begin ik toch echt te voelen. Mijn bestaan als kun stenaar, als verhalenmaker, als bou wer aan een betere wereld, wordt ka potgemaakt. Daar word ik helemaal gek van. Ik lig er nu ook wakker van 's nachts, ik ben er niet meer laconiek onder.'' Tom de Ket heeft ook wel betere nachten gekend, sipt hij na een 'over- heerlijke' visschotel in de artiesten foyer van het theater. „Doodnormaal gedrag wordt gecriminaliseerd. Er is nog maar één waarde en dat is ge zondheid. De vraag is of de gevolgen van de maatregelen niet erger zijn De Verleiders, vlnr: George van Houts, Tom de Ket, Tibor Lukacs, Victor Löw en Hein van der Heijden. Te verzilveren t/m 31 januari 2022 Geldig op doordeweekse dagen van maandag t/m donderdag m.u.v. erkende feestdagen en de kerstvakantie Deze aanbieding geldt voor een reguliere filmvoorstelling Je ontvangt een e-mail met daarin persoonlijke, unieke vouchers Te verzilveren t/m 31 januari 2022 Bestel je voucher en ga met extra veel korting naar Pathé! Bestel nu op pzc.nl/pathe Het voordeel KORTING DORDRECHT, DONDERDAG 8 OKTOBER SNEEK, DINSDAG 13 OKTOBER FOTO'S RAYMOND VAN OLPHEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25