'Er zijn bussen geregeld, dat kost me 50 euro' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Brian genoeg? ,,2809 euro bruto, zonder ploegentoeslag. Die is 30 procent. Dat brengt mijn brutosalaris op 3641 euro en netto is dat 2650 euro.'' Blij mee? ,,Ik mag niet klagen! Ik zit aan het begin van de schaal, er zijn genoeg doorgroeimogelijkheden.'' ,,Ik heb eerst 'gewone' tijden gewerkt en ver diende toen al meer dan bij m'n vorige werkge ver. Ploegendienst vind ik wel écht ideaal. Ik heb geluk gehad: er was ruimte in het rooster en toen ben ik er zo in gefietst.'' ,,We krijgen extra betaald voor nacht- en week enddiensten. Ik begin woensdag met twee dag diensten, vrijdag draai ik een avonddienst en dan twee nachtdiensten. Daarna is het weekend voor mij. Elke week hetzelfde ritme. De enige uitzon deringen zijn eerste kerstdag en oud en nieuw.'' ,,Mijn contract is voor 40 uur, maar door de ver plichte uren vrij tussen avond- en nachtdiensten werk ik er maar 32.'' ,,Voor overwerk krijg ik extra betaald. Ik krijg zelfs al een beetje voor elke keer dat ik me beschikbaar meld. Opleidingen betaalt mijn werkgever ook, zo heb ik mijn mbo 3 en 4 hier gehaald. Qua vervoer zijn er bussen geregeld, het kost 50 euro per maand om daar gebruik van te maken. Kom je met de eigen auto, dan krijg je maandelijks 100 euro. Ik ontvang geen dertiende maand, wél een bonus van maximaal 1500 euro bruto als het bedrijf goed presteert.'' ,,Toen ik een vast contract kreeg, heb ik het wel geprobeerd. Maar ze zeiden: dit is al een goed aanbod en je krijgt een vast contract. Ze hadden gelijk, dus ben ik gewoon akkoord gegaan.'' nóg vermoeiender is dan een gewone vergadering. Via zoom zie je jezelf steeds in beeld en losse beelden van collega's. Ook loopt het beeld en ge luid niet steeds synchroon, dat blijkt allemaal heel vermoeiend te zijn voor je brein. Ik sprak mensen die tussen tien uur 's ochtends en vier uur 's middags in zoommeetingen zaten. Doe normaal! Plan af en toe rust in. Dat idee dat we móéten vergaderen, daar moeten we echt vanaf.'' ,,Haha, dat clipje is inmiddels 367.000 keer bekeken via LinkedIn. Dat is geen bewijs dat ik gelijk heb, maar wel dat veel mensen het herkenbaar vinden. Ik krijg ook reacties dat men sen het er niet mee eens zijn. Ik char geerde om mensen te prikkelen. Dat hoort ook bij mijn vak.'' ,,Nee, gelukkig niet. Ik moet iets te schrijven overhouden. Wel zie ik dat termen uit of juist weer in de mode raken. Bijvoorbeeld 'agile'. Uit onder zoek van de vacaturewebsite Indeed blijkt dat die term op zijn retour is. 'Onboarding' daarentegen is nu 'een dingetje'. Het betekent de introductie van een nieuwe medewerker. Soms lijkt het alsof ik zeur over jargon, maar daar zit wel degelijk een ge dachte achter, dat is dat het lang niet altijd duidelijk is wat iemand ermee bedoelt. Neem de term 'deep dive', die nu ook populair is. Sommige bedrijven gebruiken het voor een brainstormsessie, anderen voor een onderzoek of een vergadering. Be noem gewoon wat het is! Dan weet iedereen waar hij of zij aan toe is.'' 'Via Zoom zie je losse beelden van collega's. Ook lopen beeld en geluid niet synchroon. Dat blijkt vermoeiend.' ,,Neem je werk serieus, maar jezelf een stuk minder. Dit is een grimmige tijd: relativeer. Probeer te blijven lachen. Dat probeer ik ook te berei ken met dit boek. Het beschrijven van herkenbare ergernissen. 'God zij dank', hoor ik vaak, 'ik ben niet de enige'. Neem de titel, hoe vind je zélf dat het gaat? De eerste zin bij veel personeelsgesprekken. Jij bent niet de enige die niet weet wat je daar nou op moet antwoorden.'' ,,Dat heeft ook te maken met dat rela tiveren. Rooster in godsnaam af en toe een pauze in. Een periode offline. Ga naar buiten, ga wandelen. Ga naar de wc zonder telefoon. Laat je brein af en toe tot rust komen. Als je dat niet doet, is dat gevaarlijk.'' ,,Gelukkig duurt het door corona nog even voor we daar weer gebruik van zullen maken. Maar nog steeds krijg ik heel veel reacties en vragen over het kantoortoilet. Net als over de kerstborrel. Dus vandaar dat ik deze ook weer behandel in mijn nieuwe boek. Wat lezers soms aantreffen op hun kantoortoilet; dat is schrikken geblazen. Collega's die hun nagels knippen of hele omkleedsessies hou den. En iemand kreeg te horen: 'Als je snel bent, heb je nog een warme bril'. Haha, die vond ik grappig. In elk geval; doe de deur op slot. Er zijn mensen die hun baas in z'n blootje hebben gezien op het toilet.'' ,,Het belangrijkste zijn de collega's. Niemand begrijpt je zo goed als zij. Als je iets over je werk vertelt aan je partner of moeder krijg je soms die glazige blik. Met collega's kun je erover lachen. Je hebt een gedeelde missie, een gedeelde belangstelling, en grappen die alleen jullie begrij pen. Collega's kunnen ook leed delen en elkaar steunen. Dat je iets bij draagt aan de samenleving kan je werk eveneens geweldig maken. En een goede baas kan een reden zijn dat je 's ochtends uit je bed komt. Werk is een bepalende factor of we ons gelukkig voelen. Het is iets dat ons maakt tot wie wij zijn.'' donderdag 15 oktober 2020 GO Leeftijd: 22 jaar Aantal jaar werkervaring: 6 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo-4 Functie: monteur Branche: transport/logistiek Volgens de salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2.181 euro bruto. „Daar zit ik zwaar boven. Deze sector betaalt ook veel, daar staat-ie om bekend.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Wat verdien je? Zou je tevreden zijn zonder toeslag? Wat houden die diensten in? Hoeveel uur werk je in de week? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit over je salaris onderhandeld? HARRIOT VONCKEN Op Radio1 zei je onlangs over verga deren: 'Het is doodgaan in een saai zaaltje met z'n allen'. Is het zo erg? Een terugkerend onderwerp in je boeken is jargon en 'jeukwoorden'. Neemt het gebruik af? In je boek geef je 281 tips voor op je werk. Wat is de belangrijkste? 'Wandelen' noem je de gouden tip. Dan de wc op kantoor, daar heb je ook tips voor. Je schrijft dat we onder andere on gelukkig worden van slechte mana gers, lawaai en zinloos vergaderen. Waar worden we wél gelukkig van? Vandaag: Brian (22). Hij werkt veertig uur in de week als monteur elektrisch in de haven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19