WERK Belangrijkste tip: vergader minder We verwachten dat alles normaal wordt Plant paradise manager 1 18 Je brein op het werk Veel kantoren zijn vrijwel leeg. Toch zit 'kantooramazone' Japke-d. Bouma niet verlegen om onderwerpen. Ook over thuiswerken zijn er herkenbare ergernissen te beschrijven. In haar boek Hoe vind je zélf dat het gaat?geeft ze 281 tips. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? et is ondertussen een halfjaar gele den dat we in een intelligente lock- down belandden, maar we zijn nog lang niet ge wend aan de nieuwe situatie. Sommige bedrijven pasten zich meteen aan en zagen ruimte op de markt voor nieuwe producten. Andere worstelen nu voor de tweede keer met de maatregelen. Niet vreemd, als je weet dat naar schatting 70 procent van de mensen last heeft van de 'normalcy bias': we verwach ten dat de toekomst eruit gaat zien als het verleden. We denken dat rampen niet kunnen gebeuren, omdat ze nog nooit eerder zijn gebeurd en verwachten dat alles weer normaal wordt. Deze denkfout is mogelijk de reden dat inwoners van Pom- peï uren zaten te kijken naar de uitbraak van de vulkaan Vesuvius, maar niet op het idee kwamen om te vluchten. Dat mensen weigeren hun huis te verlaten als een bos brand hun huis nadert, on danks de waarschuwingen van autoriteiten. En misschien speelt het mee in onze over- wegingen om wel of niet een mondkapje te dragen. Er zijn deskundigen die den ken dat we nooit meer terug gaan naar de oude situatie. In dat geval moeten ook mensen met grote weerstand tegen 'het nieuwe normaal' hun werkwijze gaan aanpassen. Ik sprak een trainer die afgelopen week voor het eerst haar ses sies niet in een zaal, maar online had gegeven. 'Ik had er helemaal geen zin in.' Na deze ervaring was ze een stuk opti mistischer: 'We gingen snel de diepte in. Net alsof ik daar echt was.' We vergeten vaak dat wij meesters zijn in aanpassen, het helpt ons overleven. We raken razendsnel gewend aan negatieve situaties en worden daarin uiteindelijk even geluk kig. Met dit gegeven in mijn ach terhoofd probeerde ik laatst een vriendin gerust te stellen die zich zorgen maakte over kroegen die over de kop gaan en al het leuke dat langzaam uit ons leven lijkt te sijpelen. Misschien verdwijnen banen en bedrijven, maar mensen met mooie initiatieven blijven. Waar een deur sluit, gaat een raam open. WAT DOET EEN... lussende buren, uit de hand gelopen app-groepen met collega's thuiswer ken is soms best pittig. En de door Bouma al eerder fel bekritiseerde vergaderingen? Die gaan natuurlijk gewoon door, maar dan digitaal. Japke-d. Bouma: ,,Als het virus aan wezig blijft, verdwijnt de kantoor tuin zoals we die nu kennen. Maar ik vrees dat zodra het virus weg is, we weer met z'n allen terug hollen naar kantoor. Mensen verlangen naar collega's, spontane ontmoetingen waar je ideeën van krijgt. Daarnaast heeft thuiswerken weinig status. Een chef die in zijn joggingbroek naast de wasmand met een kat op schoot zit, heeft toch niet dezelfde status als een chef gekleed in pak op een leren bureaustoel. En de belangrijke baantjes worden op kan toor verdeeld. Het is lastig om je te profileren als je thuiszit.'' 'Plan af en toe rust in. Dat idee dat we móéten vergaderen, daar moeten we echt vanaf.' ,,Ik ben erachter gekomen dat de wisselwerking tussen thuis- én op kantoor werken belangrijk is. Zeker die eerste maanden van de crisis was iedereen de hele tijd thuis. Sommige mensen raakten in een sociaal isole ment. Kantoor heeft een sociale functie, daar spreek je collega's en kun je relativeren. Normaal gespro ken heeft je werkgever een heel dag programma vastgesteld: je moet op- staan, de trein nemen, bijkletsen met collega's, vergaderen, nog een klein beetje werken - want dat is lastig op kantoor - en dan weer naar huis. Nu moet je alles uit jezelf halen.'' ,,Hoho, ik noemde dat niet zo, maar mijn lezers. Maar ik snapte ze wel. Toen de scholen dicht waren, was dat een heel zware tijd voor ouders. Ik adviseerde af en toe te accepteren dat je een dag niets afkreeg. De lat lag die eerste weken veel te hoog. Experts raadden aan om een dagindeling te maken met daarop werktaken, spor ten, tijd voor de kinderen. Ik kreeg veel reacties op Twitter van mensen die op sommige dagen blij waren dat ze überhaupt uit bed waren gekomen, dat ze hun kinderen te eten hadden gegeven en ervoor hadden gezorgd dat ze elkaar de hersens niet hadden ingeslagen.'' ,,Die eerste maanden heb ik fulltime geschreven over thuiswerken. Dat vond ik ook mijn taak als kantoor amazone. Dit was zo'n revolutie, dat kon ik niet negeren.'' „Minder. Ga minder vergaderen! Dat is mijn belangrijkste tip. Zeker via zoom. Uit onderzoek blijkt dat dat donderdag 15 oktober 2020 GO TOBIAS GLIMMERVEEN (27) is Plant Para dise Manager bij PlantLab in Amsterdam. Plant Paradise? Je werkt in het paradijs? ,,De plek die wij hier creëren, heet Plant Para dise. Voor de planten is het namelijk echt een paradijs. We bootsen hier een perfecte lente dag na, met precies genoeg water en CO2." Welke gewassen verbouwen jullie allemaal? ,,Sla, zestig soorten kruiden, tomaten, eetbare bloemen." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt MARJOLEIN KOOYMAN Betekent corona het einde van de door jou zo verfoeide kantoortuin? Jij werkte al veel thuis, is er voor jou iets veranderd? Thuiswerken met kinderen noem je 'de hel'. Waarom? Mensen gingen niet meer naar kantoor, had je nog wel onderwer pen om over te schrijven? Je schreef bijvoorbeeld over het beeldbellen en de online vergaderin gen. Wat zijn jouw tips daarvoor? De eerste maanden van corona schreef Bouma fulltime over thuiswerken. 'Dit was zo'n revolutie.' foto CHARLOTTE VAN EGMOND/EO Japke-d. Bouma (50) is columniste en eind redacteur bij NRC Handelsblad. Sinds 2012 schrijft ze columns en boeken over het leven op kantoor, jargon en werk. Hoe vind je zélf dat het gaat?, haar zesde boek, verschijnt vandaag bij uitgeverij Thomas Rap 17).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18