Gouden tijden voor maaltijdbezorgers ECONOMIE 17 's Avonds zi mensen die Minimaal twee weken dicht. Twee weken weer geen cent inkomsten. Twee weken wél de vaste lasten. Voor studentenkroeg TweeKeerBellen in Nijmegen kan de nieuwe lockdown het begin van het einde zijn. Julian van Doornen (28) speelt met een leeg dienblad waaruit acht gaten voor bierglazen zijn ge stanst. De opgerolde meter bier van studentenkroeg TweeKeerBel- len is beroemd bij de disputen in de studentenstad. TKB, zoals de kroeg wordt genoemd, had in pre- coronatijd avond aan avond hon derd mensen in de bar. ,,Ik heb voor het eerst in lange tijd weer naar een persconferentie geke ken'', zegt Van Doornen. ,,Ik werd er altijd treurig, boos en depressief van.'' In maart begon de eerste lock- down, toen ze weer een beetje open mochten, sloot de burge meester de zaak voor drie weken vanwege overtreding van de coro- naregels en nu lockdown 2, wéér voor minimaal twee weken pot dicht. ,,We hebben in juli 2019 het bedrijf voor 340.000 euro overge nomen. In vijf jaar zouden we af betalen. Dat hangt nu als een zwaard van Damocles boven ons hoofd'', zegt Van Doornens zaken partner Thijs Ruhl (29). ,,Ieder 170.000 euro. We zijn er persoon lijk aansprakelijk voor. Hoe gaan we dat ooit doen als we failliet gaan? Dat lukt je niet met een nor maal salaris. Dan wacht vijfjaar lang de schuldsanering." Premier Rutte heeft steun toegezegd aan de getroffen horeca, maar hoe die eruit gaat zien en of het genoeg zal zijn, is ongewis. Ruhl: ,,Het is ook zo moeilijk dat je niet weet hoe lang het deze keer duurt.'' Droom Al jaren werkten Julian en Thijs als bedrijfsleiders in TweeKeerBellen. Vorig jaar namen ze de bar over. ,,Het was een droom die uitkwam, maar die nu langzaam verandert in een nachtmerrie.'' De twee had- Just Eat Takeaway lijkt flink te pro fiteren van de coronacrisis omdat meer mensen eten thuis laten be zorgen. Het moederbedrijf achter Thuisbezorgd.nl zag in het derde kwartaal het aantal bestellingen met bijna de helft oplopen, vergele ken met dezelfde periode vorig jaar. In Nederland groeide het aantal or ders met een derde. De verwach ting is dat door de nieuwe sluiting van horeca de honger naar bezorg- maaltijden nog verder toe zal ne men. Bij concurrenten Uber Eats en Deliveroo is sinds maart ook sprake van een groeistuip. ,,Niet alleen van klanten, maar ook het aantal restau rants dat zich bij ons aansloot. Want het blijft voor de meeste ho reca mogelijk maaltijden te bezor gen of af te halen, dus veel zaken proberen zo toch nog wat omzet te halen'', zegt een Deliveroo-woord- voerder. Volgens haar hebben sinds het begin van de coronacrisis 950 nieuwe restaurants zich bij de be zorgdienst van Deliveroo aangeslo ten. ,,De meesten zijn tot nu toe ge bleven en ik denk dat er de ko mende weken nog meer bij zullen komen.'' Deliveroo is in achttien steden actief. e Thuisbezorgd.nl zag het aantal orders in Nederland groeien met een derde Thuisbezorgd.nl heeft besloten de commissie voor restaurants die zich aanmelden bij de maaltijdbezorger tijdelijk op te schorten. Ook wordt er geen commissie gerekend voor de afhaalbestellingen. De maatre gelen zijn volgens Thuisbezorgd bedoeld om restaurants te onder steunen naar aanleiding van de nieuwe coronamaatregelen van het kabinet. Branchegenoot Deliveroo schort eveneens de commissie op voor het gebruik van Deliveroo's Pickup- dienst, om aangesloten restaurants tegemoet te komen. den zich hun prille ondernemer schap heel anders voorgesteld. Ze namen een goed draaiend bedrijf over. Aan het concept, een gezellig studentencafé in een studenten stad, mankeert het niet. Van Doornen raakte afgelopen zomer zo in de put dat hij een life- coach nodig had om weer een beetje vertrouwen in de toekomst te krijgen. Ruhl piekert veel en slaapt er slecht van. Ze kennen de vorige eigenaar goed en hij is soe pel met de afbetaling, maar het houdt een keer op, beseffen ze. ,,Sinds 15 maart is het nét gelukt om de vaste lasten te betalen. We mochten door de strenge regels nog 22 gasten hebben. Loon heb ben we onszelf nauwelijks uitge keerd. Een keertje 800 euro, een paar maanden niks, een keer 1000 euro. Net genoeg voor je huur. We leven van ons spaargeld. Julian woont alleen en krijgt een beetje inkomensondersteuning. Ik woon met mijn vriendin en wij moeten dus leven van haar inkomen van 1800 euro en onze huur is al 1100 euro.'' Verdienmodel TweeKeerBellen is een studenten huiskamer waar alles mag en niks moet. In de oude tijd waren ze ge opend van 20.00 uur 's avonds tot 04.00 uur in de ochtend. Van Doornen: ,,Dat maakt het ook zo moeilijk om een ander verdien- model te vinden. 80 procent van onze omzet is tapbier. We hebben een keer kratjes bier thuisgebracht bij onze klanten, maar meer dan een euro boven de supermarkt prijs gaan studenten niet betalen. Het kostte meer benzine dan het opleverde. We zijn 's middags open geweest, maar daar komen studenten niet op af.'' Van Door nen: ,,Een echte keuken om maal tijden te bereiden om te bezorgen hebben we niet. En pakketjes spe- ciaalbier bezorgen, zoals sommige cafés doen, dat gaat ook niet. Daar zijn wij en onze klanten niet in thuis.'' Een baan zoeken? Ook dat is niet eenvoudig als je niet weet wanneer de zaak weer open kan. Ze begrijpen de lockdown, maar zuur is het ook. Ruhl: ,,Als ik 's avonds naar huis fiets, zie ik wel op vijf plekken huisfeestjes van mensen die anders bij ons zouden zitten.'' In het voorraadhok staat nog 1200 liter bier, inkoopprijs 3700 euro. Als de lockdown lang duurt, verstrijkt de houdbaarheidsda tum. De brouwerij neemt het voor die tijd wel terug. Hopen ze. donderdag 15 oktober 2020 GC 'Als dit lang duurt komen we in de schuldsanering' -Thijs Ruhl, café- Thijs Ruhl (I) en Julian van Doornen achter de bar van hun studentencafé. foto koen verheuden Ton Voermans Nijmegen De tijdelijke sluiting van de ho reca betekent opnieuw gouden tijden voor maaltijdbezorgers als Thuisbezorgd.nl, Deliveroo en Uber Eats. Sanne Schelfaut Amsterdam Ook Deliveroo groeit flink sinds de coronacrisis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17